راهنمايي و نکات پيشنهادي به مالک وبلاگ

 

سعي کنيد وبلاگ خود را بروز  نگه داريد:

يک برنامه کاري مشخص و مدون در انتشار و به روزرساني وبلاگ  خود داشته باشيد اکثر وب‌لاگ هاي مهم دنيا از اين امر پيروي مي‌کنند بدين صورت مي توانيد حرفه اي عمل کنيد و براي کار خود برنامه ريزي داشته باشيد ؛ از سويي بازديدکننده پس از مدتي مي‌داند که کي وبلاگ شما به روز مي‌شود و اسردرگم نمي‌شود ؛  انتشار مرتب، نشانه حرفه گري و نظم شماست و از طرفي نظم را برايتان به ارمغان مي‌آورد

 

بروز نگه داشتن نه بهرقيمتي:

برخى از وبلاگ  نگاران بر اين باورند اگر وبلاگ را در فواصل زمانى كوتاه، مرتب به روز كنند، وبلاگ ايشان به عنوان يك وبلاگ فعال شناخته خواهد شد. به همين دليل بدون بررسى دقيق روى مطالب، تنها در پى ارسال نوشته هاى جديد به هر طريقى هستند و قصد دارند يك شبه ره صدساله را طى كنند.

اين قبيل وبلاگ نگاران پس از مدتى اگر در نوشتن و تهيه مطلب با مشكل مواجه شوند دست به دامن مطالب ديگران مى شوند و حاضر هستند به هر قيمتى وبلاگشان را به روز و در خيال خودشان فعال نگه دارند. حال آنكه يك وبلاگ مى تواند به صورت هفتگى يا حتى با فواصل زمانى بيشتر از آن به روز شود اما با مطالبى استوار، محكم و مهمتر از همه خلق شده توسط خود نويسنده.

 

حرکت در حوزه و موضوع تخصصي:

در يك وبلاگ فعال اصولاً بين مطالب وحدت رويه به چشم مى خورد. خط مشى نويسنده به خوبى مشخص است و نوشته ها اغلب داراى موضوعات مشخص و مرتبط به هم هستند. بعضاً ديده مى شود وبلاگ نگاران با ارسال مطالب گوناگون در موضوعات مختلف و بى ربط سعى در متنوع كردن آن دارند كه امرى بى فايده است. بهتر است وبلاگ نويس زياد از اين شاخه به شاخه ديگر نپرد و موضوعات مطالبش حول محور مشخصى نگاشته شده باشند.

اصل اول در طراحي وبلاگ ارزش قائل بودن براي وقت بازديد كننده است. به اين معنا كه نبايد وقت وي را با مطالب غير مربوط و كسل كنند پرنمود كه نتيجه اي جز دلسردي و عدم نيل به موفقيت در بر نخواهدداشت. براي رسيدن به چنين هدفي بايد بدقت بازديد كننده گان را شناخت و هدف يابي نمود.

 

محتويات غني:

محتوياتي كه شامل كلمات كليدي، هدف مند و با رعايت اصول نوشته شده باشند، باعث افزايش رتبه در موتورهاي جست وجو مي شوند.  همان طور كه شيوه نوشتاري غلط باعث راندن بازدیدکنندگان خواهد شد و وجود نداشتن كلمات كليدي رتبه شما را در موتورهاي جست وجو پايين خواهد آورد. شيوه نوشتار اولين راه تاثيرگذاري بر روي بازديدكننده اي است كه تازه به وبلاگ شما مراجعه كرده است، بنابراين توجه دقيق و كافي به محتويات وبلاگ به طور معمول موجب افزايش بازديدکننده‌گان خواهد شد.

 

وبلاگ با قالب زيبا ؛ کم حجم بدون کدهاي خسته کننده

يك وبلاگ نويس حرفه اى كه قصد دارد وبلاگى فعال را منتشر كند بايد قالبى منظم و كم حجم براى وبلاگش تهيه كرده و از به كار بردن تصاوير و كدهاى خسته كننده و سنگين جداً بپرهيزد. برخى وبلاگ نويسان به زيبايى وبلاگشان خيلى اهميت مى‌دهند، اين موضوع ماهيتاً بسيار خوب است اما بايد دانست زيبايى فقط در تجمل بيش از حد خلاصه نمى‌شود و گاهى اوقات يك وبلاگ با ظاهرى آراسته و شيك اما كم حجم و ساده، خيلى بيشتر نظر مخاطبان را به خود جلب مى‌كند.

 

بخشهاي جنبي وبلاگهاي فعال

از ديگر خصوصيات يك وبلاگ فعال بخش هاى جانبى آن هستند. اگر در يك وبلاگ تنها نوشته هاى نويسنده منتشر شود و هيچ گونه تنوع و ابزار جانبى وجود نداشته باشد، آن وبلاگ بسيار خسته كننده خواهد بود. از اين رو، وبلاگ نويسان به راه اندازى قسمت هاى فرعى جدا از محتواى اصلى وبلاگ جهت متنوع كردن آن مى پردازند. بخش هايى مانند يك فتوبلاگ كه همانند يك آلبوم عكس عمل مى كند، لينكدونى، تماس و آشنايى با نويسنده، لينك دوستان، جملات و سخنان قصار و...

 

در وبلاگ چه مطالبي هست

به بازديدکنندگان وبلاگ خود بگوئيد که در وبلاگ شما چه مطالبي را خواهند ديد.

بازديدکنندگاني که به وبلاگ شما مراجعه مي‌کنند بايستي در ابتدا بتوانند بفهمند وبلاگ شما چه مطالبي به آنها ارائه مي‌کند. به همين دليل توصيه مي‌شود در بخشي از وبلاگ "درباره ما" يا "درباره اين وبلاگ" را قرار دهيد. در اين بخش‌ها مي توانيد به اهداف خود و همچنين مطالبي که دروبلاگ ارائه مي‌شود اشاره کنيد.

 

سرعت بارگذاري صفحات  وبلاگ مناسب باشد

مطمئن باشد که وبلاگ شما با سرعت مناسبي ديده شود.  هيچ بازديدکننده‌اي وبلاگی را که زمان ديده شدن آن زياد است، دوست ندارد. اينگونه وبلاگ ها معمولا قبل از اينکه کاملا ديده شوند بسته مي‌شوند. بدليل اينکه بازديدکننده‌گان ترجيح مي‌دهند وقت خود را در وبلاگ هایی صرف کنند که سريع ديده مي‌شوند.

 

افرايش سرعت ديده شدن

براي افزايش سرعت ديده شدن وبلاگ به نکات زير توجه کنيد :

 1.       استفاده از تصاوير بزرگ، انيميشن فلش و يا برنامه هاي جاوا و يا تعداد بنرهاي زياد مي‌تواند تاثير منفي بر روي سرعت ديده شدن وبلاگ شما داشته باشند.  در مورد انميشين فلش و برنامه جاوا وسواس بيشتري به خرج دهيد.

2.       استفاده نامناسب از جداول در طراحي سايت/وبلاگ مي تواند تاثير منفي داشته باشد. بعنوان مثال قرار دادن کل صفحه در يک جدول ، تاثير نامناسبي در سرعت  دارد.

3.       قراردادن حجم زيادي اطلاعات در يک صفحه هم مناسب نيست. در صورتيکه مي‌خواهيد اطلاعات زيادي را در يک مورد خاص ارائه کنيد، آنرا تقسيم کرده و در چند صفحه به هم پيوسته ارائه کنيد.

4.       استفاده از سورس کد تادرست HTML و يا خطاي برنامه نويسي در سايت/وبلاگ هم زمان ديده شده سايت/وبلاگ را افزايش مي‌دهد.

 

خوانايي  وبلاگ افرايش دهيد

 

خوانائي وبلاگ خود را با رعايت نکات زير افزايش دهيد :

1.       فونت متوني وبلاگ خود را به گونه اي استفاده کنيد که خوانا باشد. بهترين فونت اندازه ۱۰ تا ۱۲ می‌باشد.

2.       سعي کنيد از يک نوع فونت در ارائه محتواي وبلاگ خود استفاده کنيد. براي زبان فارسي فونت تاهوما ( همين فونت متن مقاله ) يکي انتخاب مناسب است. استفاده از فونتهاي ديگر فارسي که در همه سيستمها وجود ندارد، باعث مي شود کاربران مختلف نتوانندوبلاگ را با فونت مناسب ببينند.

3.       سعي کنيد از جملات بلند استفاده نکنيد. درک مطلب يک متن با جملات کوتاب بسيار ساده تر از جملات بلند است.

4.       سعي کنيد از تصاوير پس زمينه کمتر استفاده کنيد. استفاده از متن با تصوير پس زمينه مي تواند باعث کاهش خوانائي وبلاگ شما بشود.

5.       استفاده از قواعد نگارش و پاراگراف بندي مطالب وبلاگ و همچنين استفاده از علامتهاي ابتداي جمله مي تواند باعث افزايش خوانائي وبلاگ شما شود.  

6.       در به کارگيري استاندارها براي وبلاگ نهايت استفاده را ببريد يک قاعده داخلي داشته باشيد و سعي کنيد به آن پايبند باشيد در مورد عکسهايي که در وبلاگ درج ميکنيد سعي کنيد   اندازه عکس‌ها ؛ درج محل قرار گيري عکس ؛ چگونگي درج توضيحات ؛ درج عنوان وبلاگ در عکس‌ها داراي يک شيوه کاري و استاندارد داخلي باشيد علاوه بر نظم دهي به کارتان يک راهنماي مناسب براي بازديدکننده خواهد بود

7.       در مورد فونت و رنگ متون از حساسيت خاصي به خرج دهيد مثلا تيتر عنوان خود را قرمز و بافونت بولد سايز10  توهما باشد ؛ ميان تيترها با رنگ آبي و همان فونت ؛ فونت عمومي متن مقالاتتان مشکي با فونت  10 توهما معمولي باشد ؛ لينکتان رنگ نارنجي و ... اين به کاربر کمک مي‌کند راحتر مقالات و مطالب شما را دنبال کنيد