BPMN در اصطلاح زبان مدل سازی فرایندهای کسب و کار می گویند اما در عمل BPMN همان استاندارد مدل سازی و نمادهای مدل سازی فرایندهای کسب و کار می باشد. مهمترین ویژگی BPMN استاندارد بودن روش در مدل کردن فرایندها است. به عبارت دیگر مانند این است که همه دنیا با یک زبان صحبت نمایند و با یک زبان مدل نمایند. به جهت روشن تر شدن موضوع، تعاریف پایه ای را مطرح می کنیم

Business Process - فرایندهای کسب و کار

فرایندهای کسب و کار دنباله ای از فعالیتهای هماهنگ در راستای دستیابی به هدفی مشخص است که توسط مشارکت کنندگان در فرایند اجرا می شود و دارای وروردی و خروجی مشخصی می باشد.

فرایند گرایی و و ظیفه گرایی

چارت سازمانی یک سازمان را تصور نمایید. زمانی که از وظیفه گرایی صحبت می کنیم بصورت عمودی عمل می کنیم. مثلا واحد تولید و یا ... وظایف مشخصی را دارند. اما زمانی که در ارتباط با یک فرایند صحبت می کنیم عملا در چات سازمانی بصورت افقی حرکت می کنیم و فرایند چارت سازمانی را بصورت افقی قطع می کند. پس یک فرایند ممکن است از واحد های مختلفی عبور نماید. عملا فرایند در تقابل با وظیفه می باشد.

انواع فرایندها در سازمان

1.        فرایندهای بنیادین

2.        فرایندهای اصلی

3.        فرایندهای پشتیبانی

4.        فرایندهای مدیریتی

BPM(Business Process Mangement)

مدیریت فرایندهای کسب و کار

در زمینه تعریف BPM و مفهوم آن بین صاحب‌ نظران این رشته اختلافاتی وجود دارد، ولی آنچه عموماً در بین این نظرات مشترك است این است كه:  BPM روشی یكپارچه و نظام‌مند برای طراحی، اجرا و پایش فرآیندهای كسب و كار است. BPM یک راه حل جامع برای درک و مدیریت روندهای موجود در سازمان شماست با کمک تکنولوژی فناوری اطلاعات و از طریق تکنیک هایی مانند نگاشت مستند‌سازی روندها و جریان کار و به سازمانها کمک می کند تا بتوانند روابط کاری پیچیده موجود بین کارکنان، سیستم ها و فرآیندها را به گونه ای ساده سازی کنند که کاملا قابل فهم شود و از این طریق بهره وری سازمان و رضایت مشتریان افزایش یابد.

تعریف مدل

مدل نمادو یا شمایی از واقعیت است که مهمترین ویژگی های دنیای واقعی را به صورتی ساده و کلی بیان می کند

امروزه اهميت موتور هاي جستجوگر وب بر کسي پوشيده نيست. شايد تصور دنياي امروزي وب، بدون موتورهاي جستجو بسيار سخت و پيچيده باشد. موتورهاي جستجوی وب معمولا درخواست کاربران را در قالب يکسري کليد واژه دريافت مي نمايد و با بررسي اسناد ، صفحات و اطلاعات موجود در پايگاه هاي اطلاع رساني بر روي وب نتايج را در قالب آدرس‌هاي دسترسي به آن پايگاه ها، رتبه بندي نموده و به کاربر درخواست کننده ارائه مي‌نمايد.

مشکلات وب امروزي  و موتورجستجوها

وب در عين حال که به عنوان يکي از پايه هاي زندگي امروزي مطرح مي باشد و تصور نبودن آن براي خيلي افراد بسيار سخت و غير ممکن است در عين حال مشکلات زيادي دارد که بعضا با نمونه اي از  اين مشکلات برخورد کرده ايم و اگر خيلي به وب و اينترنت آشنا باشيم ممکن است راه‌هايي براي دور زدن اين مشکلات پيدا نماييم. نمونه اي از اين مشکلات در زير آمده است:

عدم درک متقابل بين انسان و ماشين

کامپيوتر ها معني و مفهوم آن چيزي که انسان مي فهمد را درک نمي کنند. مثال کلاسيک جستجوي متن ذيل در موتور جستجو و بررسي خروجي هايي است که توسط آن ارائه مي شود:

My mouse is broken. I need a new one

مشخص است اين مثال از نظر منطقي داراي اشکالاتي هست ولي به عنوان يک نمونه کلاسيک بسيار گوياست. از نظر کلي موتور جستجوي معمولي هيچ تصوري بر روي اينکه معني مورد نظر ما از mouse يک موش است يا يک موس نخواهد داشت. از اين رو براي ما ممکن است نتايج يک معني و يا در نهايت هر دو معني کلمه را بصورت ترکيبي بياورد. مشخص است در صورت تعميم اين موضوع خواهيم ديد اين مشکل کار جستجو در وب امروزي را بسيار دشوار مي کند و کاربران بايد درصد زيادي از نتايج اشتباه را تحمل نمايند چون درک متقابلي بين موتور جستجو و انسانها وجود ندارد

فقر دانش

مشکل بعدي که وجود دارد اين است که اطلاعات زيادي بر روي وب وجود دارد اما ما نمي توانيم با موتور جستجوهاي فعلي به آن دست پيدا کنيم و اين جمله معروف که :

ما در حالي فقر دانش داريم که در اطلاعات غرق شده ايم.

اطلاعات زيادي در وب وجود دارد که به دليل تفاوت و تنوع ساختاري بصورت همزمان و کنار هم قابل استفاده نيستند. براي توضيح بيشتر در اين موضوع مثالي را بررسي نماييم. فرض کنيد فردي مي خواهد براي ادامه تحصيل به يکي از کشورهاي خارج برورد البته با شرايطي که در ادامه آورده مي شود.

در ابتدا اين فرد مي خواهد که دانشگاهي معتبر ادامه تحصيل بدهد. رشته خاصي را مد نظر دارد که مي بايست آن دانشگاه اين رشته تحصيلي را داشته باشد و همچنين در موضوعي خاص علاقمند است کار نمايد که در نتيجه بايد استادي هم در آن دانشگاه وجود داشته

باشد که در اين موضوع  خاص کار کرده باشد. در کنار اين موارد شرايط و محدوديت هاي ديگري هم وجود دارد. اين فرد مي خواهد کشور مقصد ترجيحا مسلمان باشند و هزينه هاي جاري آن کشور نيز مهم و تا سطح خاصي باشد. ضمنا با توجه به بيماري خاصي که دارد و توصيه هاي پزشکي مي بايست کشور مقصد داراي آب و هواي با رطوبت بالا يا باراني باشد و البته با توجه به امنيت مسيرهاي رفت و برگشت علاقمند است از خطوط پروازي خاصي استفاده نمايد و ...

مي بينيد که تمامي اين اطلاعات بر روي اينترنت وجود دارد! اما آيا شما مي توانيد با يک جستجو و يا به راحتي بصورت همزمان به اين اطلاعات دسترسي داشته باشيد و يا اينکه مي بايست ابتدا به سايت مرجعي براي دريافت رتبه دانشگاه برويد و سپس تک تک سايت هاي دانشگاه ها را سر بزنيد تا ببينيد اين رشته تحصيلي را دارد؟ خوب سپس به صفحات اساتيد اين دانشگاه ها برويد آيا در موضوع مورد نظر شما کار مي نمايند؟ و تازه اين اول راه است موضوعات مسلمان بودن کشور، آب و هوا و ....

مشخص است براي اين جستجو اولا بايد يکي يکي سايت ها را جلو برويم و ضمنا حالت اول عمق را براي طي تمامي حالت ها تا رسيدن به شرايط مورد نظر طي نماييم. البته در بدترين حالت شما ممکن است به نتيجه اي نرسيد و مجبور شويد دوباره و با حذف يکي از محدوديت ها و شرايط جستجو را تکرار نماييد. که تصور اين موضوع بعضا سخت مي شود.

عدم لحاظ هم خانواده ها و ترکيبات کلمات

در حال حاضر به دليل جستجوي کليد واژه اي در وب امروزي ما نتايج شامل ترکيبات مختف کلمات يک عبارت را داريم که مي تواند کار را سخت نمايد. البته کلمات هم معني نيز در اين جستجو لحاظ نمي گردد. به عنوان مثال جستجوي متن ذيل در موتور جستجو را بررسي مي نماييم:

Blue Car With Red Doors

همانطور که مي بينيد نتايج در دسته هاي مختلف در خروجي وجود دارند البته با اين توضيح که نتيجه مورد نياز ما ماشين آبي با درب قرمز است.

  • ماشين آبي با درب قرمز
  • ماشين قرمز با درب آبي
  • درب منزل آبي و ماشين قرمز
  • درب منزل قرمز و ماشين آبي
  • ....

 اما اگر دقت کنيم علاوه بر نمايش تعداد زيادي از اطلاعات که مورد نظر ما نيست از جانب موتور جستجو ارائه مي شود، تعدادي از اطلاعات که مورد نياز ما هم هست نمايش نمي يابد. در اين مثال علاوه بر ماشين آبي با درب قرمز نتایج حاصل از کلمات هم معنی نمایش نمی یابد و اين خروجي از طريق وب امروزي قابل اسخراج نمي باشد.

وب معنايي Semantic Web

مجموعه اي از داده ها داشته باشيم که اين داده ها بصورتي در دسترس قرار بگيرند که هم براي انسان و هم براي ماشين قابل فهم باشند. به عبارت ديگر درک متقابلي بين انسان و ماشين بر روي مفاهيم بوجود بيايد. در حال حاضر کامپيوترها بيشتر وظيفه Present را دارند و اين درحالي است که در صورت درک متقابل دريچه جديدي با انبوهي از امکانات به روي ما باز مي گردد.

براي تعميم الگوريتم ها و روشهاي جستجوي وب اسناد به وب معنايي چندين بازبيني در فازهاي مختلف موتور جستجو لازم است. از جمله در فاز ايندکس گذاري که بايد ايندکس ها بر اساس هر المان RDF و هر ترکيب خاصي از آنها قابليت جستجو داشته باشند. در فاز رتبه بندي هم چون زمينه و نوع لينک ارتباطي بين منابع مهم است بنابراين الگوريتم هاي رتبه بندي وب اسناد بايد مورد بازبيني کامل قرار گيرند.

نتيجه گيري

امروزه حجم قابل توجه از داده هاي RDF روي وب توليد شده و ميزان اين داده ها روز به روز افزايش مي يابد و موتورهاي جستجو دروازه هاي ورود به وب معنايي هستند. وب معنايي بر روي وب امروزي بنا مي شود و قرار نيست همه چيز را تغيير بدهد. از اين رو مي توانيم وب معنايي را مکمل وب امروزي بدانيم.

بنابراين دنياي آينده وب با تغييرات فوق الذکر بسيار راحت تر و در دسترس تر خواهد بود و در نتيجه با فرض همين اطلاعات وب امروزي ما مي توانيم بسيار ساده تر به اطلاعات دسترسي داشته باشيم.

منبع اصلی : wtlab.um.ac.ir 

بسياري بر اين باور هستند که رايانش ابري انقلابي است که آينده فناوري اطلاعات را متحول خواهد ساخت. حضور موفق رايانش ابري در زمينه ارائه نرم فزارها و سرويس هاي قدرتمند پردازشي غير محلي و ذخيره سازي از طريق اينترنت، موجب شده است که ديدگاه سنتي مبتني بر سرور ها و پردازش هاي محلي را از جنبه هاي مختلف دچار چالش نمايد. اما آنچه مشخص است بدون معماري سرويس گرا رسيدن به ابر، امري غير ممکن به نظر مي رسد. انعطاف پذيري و ماژولار بودن روش هاي مبتني بر سرويس موجب شده است سرويس گرايي  به عنوان پايه اساسي براي فن آوری های در حال ظهور نظير ابر در نظر گرفته شود.

مهمترين اهداف استفاده از SOA در ذيل مطرح شده است:

·         ارائه خدمات دولت الکترونيک

·         تعاملات الکترونيک بين سازماني

·         پياده سازي و توسعه خدمات جديد سازمانها

·         اصلاح خدمات فعلي و موجود در سازمان

·         ارائه خدمات به بيرون از مجموعه و يا شخص ثالث

·         گسترس و ترويج فرهنگ استفاده مجدد

Web Services

وب سرويس به عنوان يکي از پياده سازي هاي مطرح و گسترده از SOA مي باشد که بر مبناي پروتکل سازگاري با نام SOAP به بلوغ نسبتا کاملي دست پيدا نموده است.

SaaS  (Software as a Service)

اکثر مردم SaaS را با معماري SOA اشتباه مي گيرند. SaaS به معني ميزباني مجموعه اي از سرويس هاي نرم افزاري بر روي وب است. به عبارت دقيق تر SaaS ميزباني نرم افزارها به عنوان سرويس است در حالي که SOA روي طراحي نرم افزار بر مبناي سرويس تاکيد دارد.

PaaS  (Platform as a Service)

تفاوت بين SaaS  و PaaS اين است که SaaS  صرفا ميزباني نرم افزارها است اما PaaS براي نرم افزارهاي کامل و در حال اجرا است. به عبارت ديگر PaaS  بستري براي پياده سازي نرم افزارهاي مورد نياز و در واقع پشتيباني از چرخه کامل حيات نرم افزار

IaaS  (Infrastructure as a Service)

اين لايه بر فراهم نمودن تکنولوژي تمرکز دارد. مدل Iaas راه هاي گسترش نرم افزار هاي کاربردي توسط برنامه نويسان را مشخص مي کند.

 Cloud Computing یا پردازش ابري

از يک سو کيفيت و سرعت اينترنت و شبکه ها روز به روز در حال افزايش مي باشد و از سوي ديگر  سرمايه گذاري سازمان ها در حوزه IT معمولا به دليل عدم وجود تخصص هاي کافي در انتخاب و برنامه ريزي ، بصورت ناکارآمد جلوه مي کند. همچنين پژوهش صورت گرفته بر روي شش مراکز داده بيانگر اين است که اکثر سرورها 01 % توان محاسباتي خود و رايانه هاي روميزي نيز  تنها از کمتر از 5% توان خود بهره مي برند. از اين رو تمايل به خريد و يا دسترسي به نرم افزارهاي مبتني بر ابر در حال افزايش مي باشد. اين حرکت حداقل در شرکت هاي کوچک و يا حتي متوسط کاملا مشهود مي باشد. نرم افزارهايي از قبيل برنامه ريزي منابع سازماني (ERP) ، مديريت ارتباط مشتريان (CRM) که در گذشته صرفا با مدل تحويل و نصب سنتي قابل دسترسي بودند و با توجه به امکاناتي که نياز داشتند به نوعي به شرکت هاي بزرگتر محدود مي شدند،‌امروزه به سادگي و بدون هزينه هاي سربار و اضافي در اختيار مجموعه هاي مختلف قرار گرفته است

 

خصوصيات پردازش ابري

  • سرويس دهي بر اساس تقاضا
  • تعدد مشتري يا مستاجر

تفاوت SOA و Cloud Computing

پردازش ابري يک بستر انعطاف پذير و قابل ارتجاع را براي سازمانها به جهت استفاده از منابع و سرويس هاي فناوري اطلاعات فراهم نموده است که بر روي اينترنت قابل ارائه مي باشد. ابرها همچنين يک محيط راحت براي توسعه نرم افزارهاي سفارشي را فراهم نموده اند. در ابرها انواع تجهيزات سخت افزاري فراهم شده است. نرم افزارها در قالب وب سرويس ها قابل ارائه هستند. در طرف مقابل SOA معماري براي تعريف اينترفيس، پردازش و ارتباطات زير سيستم ها در سيستم هاي بزرگ با تمرکز بر الگويي قابل پيش بيني و رفتار خدماتي است. 

 

 

سیستم اتوماسیون اداری رضوی 


مزاياي تحت وب بودن سيستم اتوماسیون روان

- قابليت ارائه بر روي DataCenter

- قابليت اجرا بر روي كلاينت ها و وابسته نبودن به سيستم عامل‌هاي خاص

- بي‌نيازي به مراجعه‌ حضوري براي انجام امور و پيگيريها

- قابليت ارائه سيستم بر روي اينترنت جهت استفاده در ماموريت ها

- ايجاد بستر مناسب براي استقرار ساير سيستم‌هاي يكپارچه

- دسترسي به سيستم از نقاط مختلف جغرافيايي

- امكان دسترسي به سيستم از طريق بستر هاي مختلف ارتباطي

Dial up

ADSL/VPN/Internet

Point To Point

 

 

قابليت ارائه سرويس اتوماسيون (ASP)

- نصب يك نسخه در DataCenter سازمان و ارائه سرويس به شعب و سازمانهاي تابعه

- كاهش هزينه هاي تجهيزات و سرورهاي كليه سازمان ها به دليل ارائه سرويس مركزي

- كاهش هزينه هاي نگهداري از سرور ها و تجهيزات مورد نياز

- پشتيباني سريعتر و كم هزينه تر در مركز

- ارائه استاندارد ها از مركز براي فرايندهاي سازمان ها و شعب وابسته

 

 تحقحق دولت الكترونيك

- سازمان و كارمند الكترونيك

- شهروند الكترونيكي (ECitizen)

- ارائه خدمات در وب كيوسك و وب سايت

 

 

اين سيستم شامل بخشهاي زير مي باشد:

 

- مديريت فرآيندهاي سازماني و گردش كار

- مديريت فرم هاي اداري

- سيستم گردش مكاتبات

- سيستم مديريت اسناد و بايگاني ديجيتال

- سيستم گزارش ساز پويا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 بر کسی پوشیه نیست وب زندگی ما را متحول نموده است . البته همچنان بسیاری از ظرفیت های وب بصورت بلقوه است یا هنوز شناسایی نشده است و یا در حال شناسایی است. به عبارت دیگر هر روز دستخوش تغییرات است و هنوز کاربران نتواسته اند بدرستی با یک قابلیت آشنا شوند که شاهد تولد چند قابلیت، روش، مرورگر و یا موجودیت جدید هستیم. بسادگی می توان دریافت موضوع امنیت و حریم شخصی کاربران در سیستم های تحت وب نیاز به توجه زیادی است. اکثر سازمان ها در مرحله گذر به سیستم های تحت وب هستند، اکثر افراد دارای یک یا چند صندوق پستی هستند، بسیاری از افراد حساب های خود را از طریق وب مدیریت می کنند، تجارت می کنند و یا مدیریت سهام خود را در اختیار دارند و ... این در حالی است که افراد کمی هستند که از مخاطراتی که در اطراف آنها است اطلاع دارند.

 با ریشه یابی عدم آگاهی کاربران به چند سرفصل مهم می رسیم اولین دلیل به متخصصین  ITبر می گردد که عملا سرگرم حفظ امنیت سایتها، سیستم ها و سرورها هستند غافل از این موضوع که آن سمت این امنیت در کاربری سیستم ها است. دوم عدم وجود معادل های فارسی کلمات کلیدی در این مبحث است که در نتیجه کاربران نمی توانند آن طور که باید و شایسته است با مفاهیم امنیت در وب ارتباط خوبی برقرار کنند. سوم مرحله گذاری است که کشور ما در آن قرار دارد از روش های سنتی به روش های الکترونیک از برنامه های تحت ویندوز به تحت وب. چهارم ظهور امکانات و تکنولوژی های جدید در وب است که اجازه نمی دهد کاربران و متخصصین از نظر امنیتی و مفاهیم آن بتوانند پا به پای آن حرکت کنند. همچنین بسیاری از کاربران تصور می کنند با نصب آنتی ویروس ، دیواره آتش و ... امنیت کاربری در وب تضمین شده است. در صورتی که استفاده از ابزارهایی از این دست شرط لازم برای حضور شما در وب است نه شرط کافی و عملا موضوع امنیت در وب مقوله جدایی است.