وبلاگ سید محمد اصغری

اجرای کتابخانه C# در برنامه php

سیدمحمـد اصغری نکاح | 29 December, 2018 15:52

برای استفاده از یک dll سی شارپ در محیط php چکارهایی باید انجام بدیم.
ایجاد یک برنامه C#
1- ابتدا ویژوال استودیو رو در حالت ادمین  (run as administrator)  بازکنید. دقت کنید این مرحله برای ادامه کار ضروری است.
2- از منو File > new > Project یک پروژه C# class library ایجاد کنید. در اینجا من اسم اون رو TestSum گذاشتم.
کدهای زیر رو درون اون کپی کنید. 
using System.Runtime.InteropServices;
namespace TestSum
{
  [ComVisible(true)]
  public class Class1
  {
    public int sum(int a, int b)
    {
      return (a + b);
    }
  }
}
3- حال باید به تنظیمات پروژه بریم. (Project > Properties > Build (tab بعد تیک گزینه Register for COM interop رو بزنید. با این کار موقع ساخت کتابخانه این فایل به صورت سراسری در سیستم عامل تعریف میشه و براحتی میشه در PHP اون رو فراخوانی کرد.
C# 
4-  حالا Build solution رو میزنیم تا پروژه در پوشه bin/Debug یک فایل dll هم نام با پروژه ما بسازه.
بریم سراغ PHP
5- در php میخواهیم از خاصیت The COM class استفاده کنیم. درصورتی که این خاصیت رو ندارید باید php_com_dotnet.dll رو به php.ini اضافه کنید.
6- با فرض داشتن این خاصیت قطعه کد زیر رو به برنامه اضافه میکنیم. 
$word = new COM("TestSum.Class1") or die("Unable to instantiate TestSum");
echo $word->sum(10,3); 
7- درخط اول تعریف کردیم که نیاز داریم از چه کتابخانه ای و چه کلاسی TestSum.Class1 استفاده کنیم و در خط دوم تابعی که نوشته بودیم رو فراخوانی کردیم.  
8- جوابی که برمیگرده برابر است با 13.
 
تبریک حالا میتونید از سی شارپ در پی اچ پی استفاده کنید. 
  
 
 
 

حذف Protection از فایل های اکسل

سیدمحمـد اصغری نکاح | 01 January, 2016 11:44

 

شکستن قفل فایل اکسل

یکی از کارآمد ترین روش هایی که خیلی سریع می تونید Protection رو از روی فایل اکسل بردارید و من اون رو از سایت jsbi.blogspot.com  پیداش کردم . جالبه بدونید که انواع نرم افزارهای مختلف حذف پسورد اکسل رو امتحان کردم و هیچ کدوم جواب ندادن الا همین Macro !

وارد منوی views --> Macros --> record Macro بشین و record macro رو انتخاب کنید و نامی را به ماکروتون اختصاص بدین و بعد دکمه ok رو فشار بدین . حالا دوباره از منوی view و macros گزینه view macros رو فشار بدین و stop recording  رو انتخاب کنید . دوباره ازمسیر قبل view macros  رو انتخاب کرده و اسم ماکرویی رو که درست کرده بودین رو پیدا کنید و دکمه edit رو فشار بدین .
حالا جای متن ماکرو متن زیر رو جایگزین کنید :

 ادامه مطلب

نحوه راه اندازی و نصب yaz برای استفاده از پروتکل z3950

سیدمحمـد اصغری نکاح | 17 October, 2015 20:09

 

z3950 چیست ؟

z3950 یک استاندارد بین المللی برای جستجو و بازیابی اطلاعات است و هدف آن، ایجاد امکان جستجو در سیستمهای راه دور است بدون آنکه هیچ گونه اطلاعات پیشینی درمورد این سیستمها، نیاز نباشد.

روند کار آن هم به این صورت است که مجموعه قوائد روالی را مشخص می کند که رفتار دو سیستم را به منظور جستجو و بازیابی اطلاعات که با هم درارتباطند، مشخص می کند.

درحال حاضر بخش کلاینت این پروتکل در سیمرغ پشتیبانی می شود و مرورگرهای سیمرغ، می توانند با استفاده از این پروتکل به جستجوی مستقیم پرداخته اطلاعات موردنیاز خود را بدست آورند. از میان مراکز هدف معروف در سیستم کتابخانه های جهان، کتابخانه کنگره امریکا، کتابخانه ملی پزشکی امریکا و کتابخانه ملی ، کتابخانه دانشگاههای اتاوا، تورنتو، واشنگتن و ... به عنوان مراکز شناخته شده و امکان فراخوانی و جستجوی مستقیم در بانک آنها وجود دارد.

با استفاده از این پروتکل امکان واکشی اطلاعات دقیق کتابشناختی در قالب رکوردهای MARC، MARCXML ، UniMARC, UsMARC, Modes, duplin وجود دارد.

 نحوه نصب yaz

برای نصب یاز بر روی سیستم عامل لینوکس لازم است ابتدا فرامین زیر را اجرا کنید.

 

sudo apt-get install php-pear
sudo apt-get install php5-dev
sudo apt-get install libyaz-dev
sudo pecl install yaz
aptitude install libyaz3 libyaz3-dev yaz-doc
pecl install yaz

بعد از نصب به فایل php.ini عبارت extension=yaz.so را اضافه کنید
در مرحله آخر سرور آپاچی را ری استارت نمایید. 
به همین راحتی :)
برنامه نمونه برای جستجوی رکورد کتابشناختی مارک از کتابخانه کنگره

 به ادامه مطلب رجوع شود

 ادامه مطلب

آموزش نرم افزار داده کاوی وکا Weka

سیدمحمـد اصغری نکاح | 07 July, 2015 02:42

آموزش نرم افزار داده کاوی وکا Weka

 

 

مقدمه

  تا به امروز نرم افزارهای تجاری و آموزشی فراوانی برای داده کاوی در حوزه های مختلف داده ها به دنیای علم و فناوری عرضه شده اند. هریک از آنها با توجه به نوع اصلی داده هایی که مورد کاوش قرار میدهند، روی الگوریتمهای خاصی متمرکز شده اند. مقایسه دقیق و علمی این ابزارها باید از جنبه های متفاوت و متعددی مانند تنوع انواع و فرمت داده های ورودی، حجم ممکن برای پردازش داده ها، الگـوریتمهای پیاده سـازی شده، روشهای ارزیابی نتایج، روشهای مصـور سـازی، روشهای پیش پردازش داده ها، واسطهای کاربر پسند، پلت‌فرمهای سازگار برای اجرا،قیمت و در دسترس بودن نرم افزار صورت گیرد. از آن میان، نرم افزار Weka با داشتن امکانات بسیار گسترده،امکان مقایسه خروجی روشهای مختلف با هم، راهنمای خوب، واسط گرافیگی کارا، سازگاری با سایر برنامه های ویندوزی، و از همه مهمتر وجود کتابی بسیار جامع و مرتبط با آن [Data Mining, witten et Al. 2005 ] ، معرفی میشود.

 

 ادامه مطلب

فیلم آموزشی وب معنایی پروتج و جنا (protege and Jena) به زبان فارسی

سیدمحمـد اصغری نکاح | 11 April, 2015 19:15

پروتژ 

فیلم آموزشی وب معنایی (تعاریف، چالشها و ابزارها)

توضیح: این فیلم برای آشنایی اولیه با وب معنایی مفید می باشد و به دوستانی که قصد ورود به این حوزه را دارند توصیه می شود.
سبک: تئوری
حجم فیلم: 149 مگابایت
مدت زمان: 60:42

=============================================================
فیلم آموزشی ایجاد و ویرایش آنتولوژی با نرم افزار پروتج
(کدهای ایجاد شده در فیلم به همراه فیلم ارسال می گردد)

توضیح: در این فیلم ساختار آنتولوژی به صورت تئوری مورد بحث قرار میگیرد و در خلال آن آنتولوژی نمونه بر اساس مطالب گفته شده در محیط پروتج ساخته می شود. امکانات مختلف ابزار پروتج برای ساخت آنتولوژی در این فیلم مورد بررسی قرار میگیرد.
سبک: برنامه نویسی
حجم فیلم: 118 مگابایت
مدت زمان: 55:53                                                                        
 
 =============================================================

 فیلم آموزشی برنامه نویسی وب معنایی با استفاده از Jena

(کدهای ایجاد شده در فیلم به همراه فیلم ارسال می گردد)

توضیح: در این فیلم چگونگی برنامه نویسی بر روی آنتولوژی توسط کتابخانه جنا تشریح میگردد. همچنین در این فیلم بر روی آنتولوژی ایجاد شده در قسمت قبلی آموزش برنامه ای نوشته می شود.
سبک: برنامه نویسی
حجم فیلم: 76 مگابایت
مدت زمان: 31:55

 
دریافت فیلم ها از این آدرس http://learningmovies.mihanblog.com


آنتولوژی پروتج و جنا

سیدمحمـد اصغری نکاح | 05 March, 2015 11:31

 

باسلام

یک درخواست راهنمایی از طرف دوستان هست که چندین بار تکرار شده و تصمیم گرفتم اینجا یکمی توضیح راجع به اون بدم. اون مطلب هم این هست که تفاوت بین آنتولوژی ، پروتجه و جنا چی هست. خیلی از افراد اسم این سه رو با هم میشنون و زیاد روشن نیست براشون این سه مفهوم. در ادامه هر کدوم از این ها رو معرفی میکنم و وجه تمایزشون رو با هم میگم.

 آنتولوژی

در حقیقت آنتولوژی یکی از پایه های اصلی وب معنایی هست. همونطور که وب سنتی بر مبنای صفحات html بنا شده. وب معنایی نیز بر مبنای فایلهای متنی به نام انتولوژی است(فایلهایی با پسوند OWL).در این فایل متنی یک سری روابط خاص وجود داره. هر شی باید داخل یک کلاس جای بگیره.کلاس ها و زیر کلاسها به روش خاصی قابل تعریف هستند. امکان تعریف ویژگی برای هر کلاس و ایجاد روابط بین کلاس ها وجود داره و ...

پروتج

پروتج یک نرم افزار یا بهتر بگم یک ادیتور برای آنتولوژی هست. شما می تونید یک آنتولوژی ایجاد کنید و یا آنتولوژی که وجود داره رو توسط اون ویرایش کنید. یک رابط کاربری گرافیکی داره که شما با یک دکمه میتونید کلاس ، رابطه و یا شی ایجاد کنید. دیگه لازم نیست با یک فایل متنی سر و کار داشته باشید. همینطور شما میتونید کوئری اسپارکل بزنید بر روی آنتولوژی مورد نظرتون و یا در بخش گرافیکی کلاسها و .. رو با رابطه های اون به شکل کاملا گرافیکی ببینید. از دیگر امکانات پروتج استنتاج بر روی آنتولوژی هست.

 جنا

خب حالا بیایم سراغ جنا. جنا این وسط چیه. فرض کنید شما بخواید یه پایگاه داده با چندین هزار موجودیت رو به آنتولوژی تبدیل کنید. با توجه به توصیفی که از آنتولوژی کردم درجش به صورت دستی که مشکل هست. پروتج هم تقریبا به صورت دستی کار رو انجام میده فقط کمی گرافیکی تر. پس باید بیایم سراغ برنامه نویسی. خب حالا میتونیم به راحتی برنامه نویسی انجام بدیم فایل متنی آنتولوژی رو بخونیم و تغییرات دلخواه رو بدیم. پس جنا چی شد. مسئله این جاست که برای هر کاری امروزه کتابخونه های زیادی هست که نخواید برنامه نویسی رو از صفر شروع کنید. جنا هم یک کتابخونه به زبان جاواست که خیلی از متدهای مربوط به برنامه نویسی با آنتولوژی رو در خودش جای داده. با استفاده از جنا شما فراخونی های خیلی ساده ای برای درج و خوندن از آنتولوژی دارید و کار بسیار راحت هست

 

ارتباط آنتولوژی پروتج و جنا

پس حالا یک جمع بندی کنم. آنتولوژی لایه پایه ای هست در وب معنایی. پروتجه میشه ابزاری برای ساخت اون به صورت گرافیکی. جنا هم ابزاری هست برای برنامه نویسی بر روی آنتولوژی

 

امیدوارم مطلب رو رسونده باشم. راحت باش اگه سوالی داری شک نکن که همین الان میتونی بپرسی :)

1 2 3 4 5  بعدي»
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Converted to use with ITS. Powered by FUMblog