درباره من

9116259021

دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه فردوسی
عاشق شطرنج

Menu:

آخرين مطالب بروز شده

موضوعات

پایان بازی [2]
قوانین و مقررات شطرنج [8]
نرم افزارها و سایت های شطرنج [2]
قهرمانان شطرنج جهان [2]
قهرمانان شطرنج ایران [2]
گشایش ها [5]
مسابقات [3]
متفرقه [2]
عناوین شطرنجی [1]
پیدایش شطرنج [1]


پيوندها

General


نظرسنجی


اتحاديه

RSS 0.90
RSS 1.0
RSS 2.0
Atom 0.3


costomized

fumblog

سال نو مبارک

علی عظیمی وقار | 03 April, 2013 14:50

 

سال نو بر شما شطرنج دوستان و شطرنج بازان عزیز مبارک

 فرزین

happy new year

موضوع متفرقه . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

استراتژی در شطرنج

علی عظیمی وقار | 03 April, 2013 14:17

در این پست قصد دارم کتابی بی نظیر در زمینه استراتژی های بازی شطرنج به شما تقدیم کنم

عنوان این کتاب هست:

عناصر استراتژی در شطرنج

Chess elements strategy

این کتاب بسیار آموزنده در واقع راهنمای عملی اتخاذ استراتژی های موفق در بازی های شطظرنج است که در سال 2010 منتشر شده است.

نویسنده این کتاب آلکسی کوزیکف کوشیده است بدور از هر گونه حاشیه پردازی اصولی را مطرح کند که عدم آشنایی با آن ها باعث شده برخی شطرنج بازان شکست های متوالی را متحمل شوند. این کتاب ارزشمند با ارائه ترکیبات رایج در بسیاری از بازی های نوین به بازیکنان شطرنج می آموزد چگونه از موقعیت های خود حداکثر استفاده را ببرند و یک وسط بازی موفق را با یک پایان بازی درخشان بدرقه کنند.

بسیاری از بازیکنان متوسط شطرنج بارها با موقعیت هایی مواجه شده اند که نتوانسته اند از برتری های خود در یک بازی استفاده کرده و در نهایت علارغم یک شروع بازی خوب و داشتن موقعیت برد متحمل شکست شده اند. این کتاب برای این دسته افراد بسیار مفید و آموزنده خواهد بود.

در کتاب علاوه بر آموزش اصول استراتژی و انتخاب تاکتیک ها در زمان مناسب مجموعه ای از تمرین ها هم برای خوانندگان تهیه شده که باعث افزایش بینش و فهم عمیق مطالب خواهد شد. حل تمرین ها هم در کتاب آمده است. مطالعه این کتاب تقیریبا برای اکثر شطرنج بازان توصیه شده است و به دلیل استفاده از زبان شطرنج و ارائه حرکات در صفحات شطرنج فهم مسائل و تاکتیک ها  بدون دانستن زبان انگلیسی هم میسر می شود  اما برای استفاده مفیدتر از کتاب، دانستن زبان انگلیسی در حد متوسط الزامی است.

این کتاب را می توانید بصورت یک فایل پی دی اف در حجم حدود سه و نیم مگابایت از اینجا بصورت رایگان دانلود کنید.

موضوع پایان بازی . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

گشایش های مهیج شطرنج

علی عظیمی وقار | 03 April, 2013 13:43

گشایش های مهیج شطرنج

در این پست قصد دارم برای شما کتاب:

  مجموعه گشایش های مهیج شطرنج

 معرفی کنم.

killer opennings

این کتاب بسیار مفید و آموزنده مخصوصا برای بازیکنان هجومی است. در این کتاب که به حدود یکصد و پنجاه شاخه از گشایش های متنوع پیاده وزیر می پردازد بازیکنان می توانند با انواع  حملات سریع و گیج کننده برای حریف آشنا شوند. برد حرکات گشایشی به صورتی پیش بینی شده که هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت برای سفید موقعیت های درخشانی را تدارک می بیند.

بسیاری از شطرنج بازان معمولا تنها تعداد معدودی از گشایش های تئوریزه شده را بازی می کنند اما این کتاب که برای اولین بار در سال 1998 منتشر شد با ویرایش جدید در سال 2010 قصد دارد وسعت دید شطرنج بازان را با انواع ترکیبات گشایشی پیاده وزیر گسترش دهد و بسیاری از کسانی را که در شروع بازی چندان موفق نیستند را با حرکت های مخربی آشنا سازد که رفع آن حرکات برای هر بازیکنی به سادگی مسیر نیست.

نویسنده  اصلی این کتاب آئرون سامرزسکیل است که اسویر جانسون کتاب را با ویرایش و تعلیقات جدید منتشر کرده است. این کتاب را می توانید بصورت رایگان در قالب پی دی اف از اینجا  دانلود کنید. زبان کتاب انگلیسی است اما همانطور که قبلا هم گفتم به دلیل استفاده از زبان شطرنج استفاده از آن محدود به دانستن زبان نیست.

موضوع گشایش ها . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

کتاب جامع تاکتیک های آخر بازی مولر

علی عظیمی وقار | 16 March, 2013 11:11

کتاب معماهای کافه شطرنج

Chess cafe

این کتاب نوشته استاد بزرگ کارستن مولر از شطرن بازان بنام آلمانی است. این کتاب مجموعه ای است با بیش از 600 موقعیت متفاوت از آخر بازی های هیجان آور و با توضیحات تاکتیکی و تدریس اصول ادامه بازی در شرایط ترسیم شده.

اگرچه در این کتاب به بسیاری از پایان بازی های کلاسیک همچون آخر بازی های پیاده پرداخته شده است اما هدف اصلی بررسی و ارائه آخربازی های مدرن در یک دهه اخیر است. این کتاب با انتخاب و تفسیر بسیاری از بازی های بزرگان شطرنج کنونی در مراحل پایانی و در شرایطی که کشف حرکات بعدی به هوش بسیار بالا همراه با قدرت پیش بینی و اتخاذ استراتژی بسیار ماهرانه ای نیاز دارد به کمک خوانندگان و بازیگران شطرنج می شتابد.

در این کتاب ارزشمند خوانندگان با انواع تکنیک های اساسی در ادامه بازی مواجه خواهند شد از جمله حملات رعد آسا، حمله چنگالی و غیره و در کنار تاکتیک های برجسته استفاده از موقعیت های استراتژیک با ترکیب های بدیع و زیبای شطرنج هم آشنا خواهند شد.

سطح این کتاب برای شطرنج بازان در سطوح مختلف از متوسط تا حرفه ای و استاد بزرگ است. این کتاب به زبان انگلیسی و بصورت تصویری ارائه شده است و اغلب پوزیسیون های مختلف در صفحات شطرنج ترسیم شده است. نکته حائز اهمیت سبک نگارش این کتاب است که بسیار روان و برای اکثر شطرنج بازان قابل استفاده است.

فایل این کتاب بصورت رایگان و در فرمت پی دی اف در حجمی حدود 20 مگا بایت را می توانید از این لینک دریافت کنید.

موضوع پایان بازی . نظر دهيد: (1). بازتاب:(0). لینک همیشگی

کتاب جامع شروع بازی

علی عظیمی وقار | 16 March, 2013 10:42

کتاب جامع شروع بازی ها

کتابی که در این پست براتون ارسال می کنم کتاب تقریبا جامعی است که سعی دارد با زبان ساده تئوری و ایده اصلی گشایش های مختلف رو براتون به زبانی بسیار ساده تشریح کند.

این کتاب به زبان انگلیسی بسیار ساده نوشته شده و البته به صورت تصویری و با زبان علائم شطرنجی حرکات رو ترسیم کرده است. این منبع یکی از مهمترین منابعی است که برای شروع کار در کلوب های حرفه ای شطرنج در سراسر دنیا در اختیار شطرنج بازان قرار داده می شود.

با وجود تعداد صفحات کم، این کتاب مجموعه ای ستودنی از تئوریها و تکنیک های شروع بازی را به صورتی ارائه می کند که خواننده می تواند در مدت زمانی تقریبا کوتاه (بسته به مهارت و علاقه شطرنج باز و تلاش وی دارد) انتخاب استراتژی شروع بازی و حرکت از شروع بازی های مختلف و ادامه در واریانس های دیگر را با تمرین نکات اصلی مطرح شده بیاموزد.

این کتاب رو می توانید بصورت یک فایل پی دی اف  رایگان از این لینک دانلود کنید

موضوع گشایش ها . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

قوانین رسمی فیده

علی عظیمی وقار | 09 March, 2013 16:56

 قوانین رسمی شطرنج فیده

قوانين شطرنج فيده شامل بازى زنده شطرنج ( بازى برروى صفحه ) است. این قوانين در هفتادویكمين کنگره فيده در نوامبر ٢٠٠٠ در استانبول  به تصویب رسيده است و از اول ژوئيه ٢٠٠١  بصورت رسمی در مسابقات اجرا شده است.  متن حاضر  بصورت پی دی اف تهیه شده و ترجمه متن انگلیسی است که تقدیم می شود.

برای دریافت فایل روی لینک زیر کلیک کنید

http://s1.picofile.com/file/7685063010/chees_FIDE_Rules.pdf.html

موضوع قوانین و مقررات شطرنج . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

بازی اسپانیایی

علی عظیمی وقار | 01 March, 2013 11:46

بازی اسپانیایی یا روی لوپز

بازی اسپانیایی یا روی لوپز یکی از محبوب‌ترین گشایش‌های بازی شطرنج است که با حرکت‌های

1.  e5 e4

2. Nf3  Nc6

3..... Bb5

آغاز می‌شود.  

r lopez

 مهمترین پاسخ‌های سیاه به حرکت سوم سفید:

3...g6 دفاع اسمیسلوف یا دفاع بارنز

3...Nge7 (دفاع سوزیو)

3...Nd4 (دفاع برد)

3...d6 (دفاع اشتانیتس)

3...f5!? (دفاع اشلیمن)

3...Nf6 (دفاع برلین)

3...Bc5 (دفاع کلاسیک)

تئوری شروع بازی اسپانیایی غنی‌ترین در بین تمامی گشایش‌های باز است و ۴۰ شاخه آن دارای کد مخصوص در دانشنامه گشایش‌های شطرنج هستند (از C60 تا C99). نخستین بررسی این گشایش به سال ۱۴۹۰ باز می‌گردد اما تحلیل دقیق آن توسط روی لوپز د سگورا کشیش و شطرنج باز نامدار اسپانیایی در سال ۱۵۶۱ صورت گرفت و به همین جهت در کشورهای انگلیسی زبان به روی لوپز معروف است.

توجه دوباره به این گشایش با نوشته‌های کارل یانیش تئوریسین شطرنج روس در سده ۱۹ صورت گرفت. بعداً بازیکنان و نویسندگان بزرگی چون چیگورین، اشتینیتس، بتوینیک، اسمیسلوف و رائوزر ایده‌های زیادی را وارد آن کردند.

در این گشایش امکانات زیادی برای هر یک از دو بازیکن وجود دارد و در پاسخ به هر حرکت حرکات متعددی قابل بازی است که تقریبا همگی آن به دقت بررسی و بارها بازی شده‌اند. شاخه‌های مختلف این شروع بازی به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ شاخه‌هایی که با 3...a6 ادامه می‌یابند و شاخه‌هایی که سیاه با حرکت دیگری ادامه می‌دهد. تجربه نشان داده که نیل به تعادل با a6 آسان‌تر است و شاخه‌های بدون a6 قدیمی‌تر و ساده‌تر هستند امروزه در سطح حرفه‌ای کمتر بازی می‌شوند.

یکی از رایجترین ادامه بازی در روی لوپز برای سیاه دفاع اشتاینیتس است. شما می توانید بررسی تصویری این گشایش را در لینک زیر در آپارات (به زبان انگلیسی ببینید).

http://www.aparat.com/v/bB0Sr

موضوع گشایش ها . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

گشایش های رایج

علی عظیمی وقار | 01 March, 2013 10:29

گشایش های رایج

شروع بازی های متنوعی در شطرنج تسط بزرگان شطرنج تا به حال ابدا و در توسعه آنها کوشش های فراوانی به عمل آمده تا شطرنج بازان بتوانند در موقعیت های مختلف بر حریف خود پیشی بگیرند. در واقع هدف از تئوریزه کردن شروع بازی ها آموزش شطرنج به صورت علمی و به خاطر سپردن واریانت ها برای صرفه جویی در وقت است و البته باید گفت که شروع بازی بسیار مهم قلمداد می شود و چناچه بازیکن نتواند استراتژی مناسبی در شروع بازی داشته باشد پس گرفتن موقعیت های از دست رفته بسیار دشوار و در بسیاری مواقع عملا غیرممکن خواهد بود.

باید توجه داشت که یاد گرفتن شروع بازی های مختلف و واریانت هایی که در هر شاخه توسعه پیدا کرده، کار مشکلی نیست و با تمرین و ممارست شخص قادر خواهد بود با دانستن یک گشایش و واریانتهای مختلف آن بر حریفانی که از این دانش بی بهره اند تسلط ابتدایی و نسبی ای پیدا کند و چه بسا بتواند این تسلط را تا انتهای  بازی هم داشته باشد.

در دنیای حرفه ای شطرنج دانستن شروع بازی های مختلف و واریانت های هر کدام از آنها از اصول بدیهی و ابتدایی شطرنج محسوب می شود اما با این حال همه بازیکنان همه گشایش ها را بازی نمی کنند و اغلب سعی دارند جند گشایش محبوب خود را بصورت بررسی های بسیار تخصصی با تاکید بر حرکت های ابتکاری  در پیش بگیرند و با تسلطی که در آنها کسب می کنند در میادین شطرنج حاضر شوند. منتهای مراتب همانطور که قبلا هم ذکر شد از آنجایی که یک شطرنجباز ممکن است با هر حریف ناشناخته ای روبرو شود و آن حریف هم هر گشایشی را در یک بازی اتخاذ کند در نتیجه دانستن شروع بازی ها و واریانت های آنها برای شطرنج بازان چه آماتور و چه حرفه ای الزامی است.

جدولی که در ادامه می آید نشان دهنده آمار حرکت آغازین شطرنج با توجه به بازی های انجام شده در یک سال در سایت معروف chessgames است که میزان باخت و برد نهایی در بازی هایی که انجام شده و نسبت آنها را هم نشان داده است.

op stat

موضوع گشایش ها . نظر دهيد: (1). بازتاب:(0). لینک همیشگی

امیر باقری

علی عظیمی وقار | 21 February, 2013 18:13

 امير باقري (1357 -)

Bagheri

امیر باقری متولد ۱۳۵۷ شطرنج‌باز ایرانی-فرانسوی و دومین ایرانی است که در سال ۲۰۰۳ به درجه استاد بزرگی دست یافت. وی ۳ بار در سال‌های ۱۹۹۸، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ برای تیم ملی ایران در المپیاد شطرنج بازی کرده  و برای مدتی هم  مربی تیم ملی شطرنج ایران بوده است.

او اولین ایرانی است که پس از انقلاب ۵۷ به درجه استاد بین‌المللی دست یافت (قبل از انقلاب ایران ۳ استاد بین‌المللی داشت). باقری از سال ۱۳۸۰ به کشور فرانسه مهاجرت کرد و تحت پرچم ایران به عنوان استاد بزرگی دست یافت اما پس از کسب تابعیت فرانسه مدتی برای کشور فرانسه بازی کرد ولی اکنون مجددا به نمایندگی از ایران در مسابقات حاضر می‌شود. باقری یک بار به دور نهایی مسابقات قهرمانی فرانسه نیز راه یافت و قهرمان هفتم شطرنج فرانسه شد او همچنین در لیگ فرانسه هم بازی می‌کند.

آخرین ریتینگ باقری در اکتبر ۲۰۱۰ معادل ۲۴۲۹ بوده که او را در رتبه ششم ایران و ۱۶۲۴ شطرنج‌بازان فعال جهان قرار می‌دهد.

وی در مسابقات قهرمانی جهان فیده ۱۹۹۹ حضور داشت که در دور اول حذف شد و برای مسابقات قهرمانی جهان فیده ۲۰۰۰ هم انتخاب شده بود که به دلیل عدم صدور ویزا موفق به حضور نشد.

موضوع قهرمانان شطرنج ایران . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

ویسوانتان آناند

علی عظیمی وقار | 21 February, 2013 17:59

ویسواناتان آناند (- Viswanthan Anand (1969

Anand

 آناند متولد 11 دسامبر 1969 در چنای هند، استاد بزرگ شطرنج و قهرمان فعلی شطرنج جهان است که این عنوان را در سال 2012 با پیروزی در تورنمنت قهرمانی جهان فیده در برابر بوریس گلفاند بدست آورد. هم چنین او در سال 2008 با شکست ولادیمر کرامنیک به این مهم دست یافته بود.

آخرین ریتینگ وی 2780 در جولای 2012 بوده که او را در رده ششم دنیا قرار داده است. او یکی از تنها 7 شطرنجبازی است که به ریتینگ بالاتر از 2800 رسیده است. (به همراه بابی فیشر، گری کاسپاروف، لئون آرونیان، ولادیمر کرامنیک، وسلین توپالوف، مگنوس کارلسن)

آناند نخستین شطرنجباز از کشوری آسیایی است که قهرمان شطرنج جهان شده و در سال 1993 اولین شطرنج از کشوری آسیایی بود که به مسابقه قهرمانی شطرنج جهان (در برابر گری کاسپاروف) راه یافت. او در 14 سالگی جوان ترین استاد بین المللی شطرنج هند شد و در 16 سالگی جوانترین قهرمان شطرنج این کشور شد. در سال 1987 نخستین شطرنجباز هندی شد که به عنوان قهرمان شطرنج جوانان جهان می رسد و یک سال بعد اولین استاد بزرگ تاریخ شطرنج این کشور شد.

موضوع قهرمانان شطرنج جهان . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

سیستمهای شروع بازی شطرنج

علی عظیمی وقار | 21 February, 2013 17:46

انواع سيستم هاى بازى در شطرنج در طول زمان سیستمهای مختلفی برای شروع بازیها در شطرنج ابداء و در طول زمان به تدریج تکمیل تر شده است برخی از پرکاربردترین این سیستمها را در قالب انواع سیستمهای شروع بازی در پست های آینده تقدیم خواهم کرد. و اما مروری بر عناوین مهمترین ها: شروع اسپانيولى شروع انگلیسی شروع ژيكو پيانو دفاع هندى شاه دفاع اسلاو دفاع نيمزويج دفاع بنونى دفاع پيرك دفاع سیسیلی دفاع هندى قديم دفاع فرانسه اى سيستم كول سيستم راگوزين سيستم شاه هندى گامبى وزير گامبى شاه روى لوپز شروع رتى

موضوع گشایش ها . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

احسان قائم مقامی

علی عظیمی وقار | 08 February, 2013 13:43

Ehsan

احسان قائم مقامی متولد ۲۰ مرداد ۱۳۶۱ در خیابان شكوفه در محله ای موسوم به 17 شهریور در شهر تهران به دنیا آمد. در 8 سالگی حركات ابتدائی شطرنج را از پدرش آموخت. مادرش نیز كه وكیل پایه یك دادگستری است همواره یكی از حامیان اصلی وی در شطرنج بود. او در حال حاضر دارنده مدرك كارشناسی رشته ی حقوق قضایی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است و هم اكنون در مقطع كارشناسی ارشد به تحصیل رشته ی حقوق بین الملل مشغول است.

از نظر فعالیت های حرفه ای شطرنج احسان در نوع خود جزء بزرگان شطرنج ایران محسوب می شود. او در 11 سالگی در یك مسابقه سریع هفت دوره با غلبه بر پنج ملی پوش بزرگسال كشور، شطرنج ایران را تكان داد. در سن 14 سالگی به مقام قهرمانی شطرنج بزرگسالان ایران دست یافت. در همین سال عنوان استاد فدراسیون جهانی شطرنج را نیز كسب نمود. در 16 سالگی و همزمان با احراز عنوان استادی بین المللی برای اولین بار به عنوان نماینده كشور در كنار بزرگان جهان در مرحله حذفی قهرمانی جهان حضور یافت. پس از آن، وی چهار بار دیگر نیز موفق به تكرار این مهم شد.

مربیان زیادی در پرورشش نقش داشتند. اساتیدی همچون هادی مومنی، مرحوم هادی بنكدار، مهران حق شناس، رضا رضایی، خسرو هرندی در ایران و اساتید خارجی ای چون گولیف، ماگراموف، رائوسیس، زایتسف و ولادیمیروف و حتی نایب قهرمان شطرنج جهان نایجل شورت انگلیسی نیز در زمره این افراد بودند.

در سن 18 سالگی خود را به عنوان نخستین استاد بزرگ شطرنج تاریخ ایران معرفی ساخت. در سن 20 سالگی قهرمان بانوان كشور استاد بین المللی سركارخانم شایسته قادرپور را به همسری برگزید. پس از پدر و مادر، شایسته نیز به مانند همسر اغلب بزرگان عرصه علم و هنر نقش بزرگترین حامی وی را ایفا كرد.

در 9 بار حضورش در مسابقات قهرمانی بزرگسالان كشور 7 بار به مقام قهرمانی رسید تا ركورد شش بار قهرمانی مهرشاد شریف را در سن 25 سالگی پشت سر بگذارد. وی در این بین یك نایب قهرمانی و یك مقام سوم نیز بدست آورد.در هر 5 حضورش در مسابقات شطرنج برق آسای كشور مدال طلا بر گردن آویخت. دو بار نیز در مسابقات قهرمانی شطرنج سریع كشور شركت كرد كه حاصل آن دو مقام قهرمانی بود.

در مسابقات قهرمانی آسیا در مقطع بزرگسالان تا به این لحظه چهارده مدال شكار كرده و مجموعه اش را با چهارمدال رنگارنگ از مسابقات قهرمانی دانشجویان جهان كامل كرده است.

احسان دو بار در جمع 100 نفر برتر فهرست درجه بین المللی شطرنجبازان دنیا قرار گرفت و یك بار حضور در فهرست 20 نفره جوانان برتر جهان را تجربه كرد. با كسب مقام نهم و دهم مشترك در مسابقات قهرمانی جوانان جهان به سوپر مسابقات جوانان كه با حضور 12 برگزیده ی دنیا در كشور سوئیس برگزار شد راه یافت.

در مسابقات گرند پری روسیه با حضور در جمع 32 نفر برتر مسابقات، جواز شركت در مرحله مسابقات نهایی را كسب كرد. مرحله نهایی این مسابقات با حضور بزرگان دنیا همچون استاد بزرگ اسطوره ای شطرنج جهان گری كاسپاروف با شكوه هرچه تمام تر برگزار شد.

قائم مقامی همچنین در سال 2004 با كسب بالاترین میزان پیشرفت در بین 100 شطرنجباز برتر جهان به علت بیشترین تعداد بازی و كمترین میزان باخت، عنوان موفق ترین و فعالترین بازیكن سال دنیا را از آن خود كرد.  وی همچنین ركورد بالاترین درجه بین المللی تاریخ شطرنج ایران (2633 در آوریل 2005) را در اختیار دارد.

قائم مقامی در میدان فرمانیه تهران مدرسه شطرنجی را تحت مدیریت خود تاسیس نمود و حتی در مقاطعی مربیگری هم کرده است اما فعلاً بعنوان حرفه به آن نمی نگرد، زیرا اعتقاد دارد در آن صورت به بازی اش لطمه وارد می شود. به مهره رخ علاقه ای خاص دارد و جدای از تیره و روشن شطرنج، رنگ مورد علاقه اش سپید است. آرزوی دست نیافته اش كسب عنوان قهرمانی شطرنج جهان است.

موضوع قهرمانان شطرنج ایران . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

مگنوس کارلسن

علی عظیمی وقار | 08 February, 2013 13:06

اسون ماگنوس سن کارلسن (به نروژی: Sven Magnus Øen Carlsen)‏

magnus

(متولد ۳۰ نوامبر ۱۹۹۰) استاد بزرگ و اعجوبه شطرنج اهل نروژ است که ریتینگ ۲۸۶۱ او در ژانویه ۲۰۱۳ بالاترین ریتینگ تاریخ شطرنج است.

کارلسن در سال ۲۰۰۴ در حالی که ۱۳ سال و ۱۴۸ روز داشت به درچه استاد بزرگی رسید و تا سال 2013 سومین استاد بزرگ جوان تاریخ شطرنج شد. کارلسن در ژانویه ۲۰۱۰ با ۱۸ سال سن جوانترین بازیکن تاریخ شطرنج شد که در رده اول ریتینگ فدراسیون بین‌المللی شطرنج قرار گرفته‌است، این رکورد پیش از این در اختیار ولادیمیر کرامنیک بود. درخشش او در رویداد چندجانبه  «مروارید بهار نانجینگ» در سپتامبر و اکتبر ۲۰۰۹ یکی از بهترین نتایج تاریخ شطرنج توصیف شد که وی را به ریتینگ الو ۲۸۰۱ رساند تا در سن ۱۷ سال و ۱۰ ماه - با اختلاف بسیار - جوانترین شطرنج‌بازی شود که به ریتینگ بالای ۲۸۰۰ دست می‌یابد. کارلسن همچنین قهرمان شطرنج برق‌آسای جهان در سال ۲۰۰۹ شد، جوانترین شطرنج‌بازی که به این عنوان رسیده‌است.

کارلسن برای فینال انتخابی قهرمانی جهان ۲۰۱۲ که به صورت یک تورنمنت حذفی ۸ نفره در مارس و مه ۲۰۱۱ برگزار شد، انتخاب شده بود اما در نوامبر ۲۰۱۰ در نامه‌ای به رئیس فیده، کیرسان ایلیومژینوف، انصراف خود از شرکت در این مسابقه را اعلام کرد. وی در نامه خود خواهان لغو تمام امتیازات ویژه برای قهرمان جهان در مسابقات قهرمانی جهان آینده و برگزاری یک تورنمنت ۸ یا ۱۰ نفره بین بهترین بازیکنان مشابه تورنمنت قهرمانی جهان ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ شده بود. این تورنمنت در نهایت با قهرمانی بوریس گلفاند اسرائیلی به پایان رسید اما گلفاند در رقابت قهرمانی شطرنج حهان مقابل ویسوآناتان آناند هندی پس از تساوی در ۱۲ بازی در بازی های سریع شکست خورد.

وی اکنون برای تورنمنت انتخاب قهرمانی شطرنج جهان در سال ۲۰۱۳ انتخاب شده است که برنده آن مسابقه قهرمانی شطرنج جهان با ویسو آناتان آناند قهرمان فعلی دنیا برگزار خواهد کرد.

موضوع قهرمانان شطرنج جهان . نظر دهيد: (2). بازتاب:(0). لینک همیشگی

نتیجه و امتیاز بازی

علی عظیمی وقار | 08 February, 2013 12:55

نتیجه شطرنج

نتیجه شطرنج به دو صورت است یا به برد یکی از طرفین و باخت طرف دیگر منجر می‌شود و یا به تساوی کشیده می‌شود.
برد یکی از طرفین به سه طریق اصلی می‌تواند اتفاق بیفتد حریف مقابل مات شده باشد. بازی بلافاصله خاتمه می‌یابد. حریف مقابل باخت را قبول کرده باشد. در این صورت می‌گویند حریف تسلیم شده یا بازی را واگذار کرده است. بازی بلافاصله خاتمه می‌یابد. و یا در مسابقاتی که با کنترل زمان برگزار می‌گردد زمان حریف به پایان رسیده باشد. بازی بلافاصله خاتمه می‌یابد.
موارد دیگری نیز ممکن است در مسابقات به اعلام باخت یکی از طرفین از سوی داور منجر شود. برای مثال چنانچه بازیکنی سه بار حرکات غیرقانونی انجام داده باشد (فرضا شاه خود را در حالت کیش رها کرده و حرکت دیگری انجام داده باشد و یا مهره‌ای را به خانه‌ای که قانوناً نمی‌توانسته بدان حرکت کند حرکت داده باشد) داور در دفعات اول و دوم به بازیکن اخطار می‌دهد و در مرحله سوم می‌تواند بازیکن را بازنده اعلام کند. و یا در صورتی که یکی از بازیکنان به طرق مختلف سعی در بر هم زدن تمرکز حریف داشته باشد داور می تواند به او اخطار دهد یا او را بازنده اعلام کند و یا موارد دیگری که داور ممکن است یک بازیکن را به خاطر تخطی از اصول بازی یا خارج شدن از دایره بازی شرافتمندانه جریمه و بازنده اعلام کند.
تساوی بازی نیز ممکن است به چندین طریق اتفاق بیفتد که شرح آن در بخش «تساوی در بازی (پات)» رفت.
بازیکنی که بازی را می‌برد یک امتیاز، بازیکنی که بازی را مساوی می‌کند نیم امتیاز و بازیکنی که بازی را می‌بازد صفر امتیاز دریافت می‌کنند.

موضوع قوانین و مقررات شطرنج . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی

بازی های غیر معمول شطرنج

علی عظیمی وقار | 08 February, 2013 12:54

بازیهای غیر معمول شطرنج
شطرنج خودکشی
هدف از این نوع شطرنج از دست دادن تمام مهر‌های خودی است و بازیکنی که زودتر همه مهر‌های خودش را از دست بدهد برنده خواهد شد.
اگر مهره‌ای بتواند مهره دیگر را بزند مجبور است که حتما این کار را بکند. در این بازی شاه را هم می‌توان زد. این بازی به مطرنج شهرت یافته، قوانین همانند شطرنج بوده به جز در کیش دادن و همچنین شاه می‌تواند زده شود. در این نوع بازی در صورتی که مهره‌ای در معرض زده شدن قرار گیرد باید حذف گردد.

شطرنج اسکاتلندی
در این بازی ابتدا سفید حق یک حرکت را دارد سپس سیاه حق دو حرکت و پس از آن سفید حق سه حرکت و الی آخر. اگر یک بازیکن کیش بدهد، نوبتش تمام می‌شود. در این بازی، بازیکن محبور است دقیق‌تر باشد و بیشتر فکر کند.شطرنج بلیتز (برق‌آسا)
در این بازی برخلاف بازی های معمولی و رسمی که بین
۱ تا ۳ ساعت طول میکشد، زمان بازی بین 1 تا 10 دقیقه برای هر طرف است. کسی که زمانش زودتر تمام شود بازی را باخته است.

موضوع مسابقات . نظر دهيد: (0). بازتاب:(0). لینک همیشگی