الگوریتم تشخیص صحت کد ملی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

 روش اعتبار سنجی کد ملی :

دهمین رقم شماره ملی را ( از سمت چپ ) به عنوان A در نظر می گیریم.

یک مقدار B در نظر می گیریم و آن را برابر با =

(اولین رقم * ۱۰) + ( دومین رقم * ۹ ) + ( سومین رقم * ۸ ) + ( چهارمین رقم * ۷ ) + ( پنجمین رقم * ۶) + ( ششمین رقم * ۵ ) + ( هفتمین رقم * ۴ ) + ( هشتمین رقم * ۳ ) + ( نهمین رقم * ۲ )

قرار می دهیم.

مقدار C را برابر با = B – (B/11)*11 قرار می دهیم.

اگر مقدار C برابر با صفر باشد و مقدار A برابر C باشد کد ملی صحیح است.

اگر مقدار C برابر با ۱ باشد و مقدار A برابر با ۱ باشد کد ملی صحیح است.

اگر مقدار C بزرگتر از ۱ باشد و مقدار A برابر با ۱۱ – C باشد کد ملی صحیح است.

منبع :  http://itboard.ir


پذیرش دکتری پژوهش محور لغو شد/ قبولی فقط از طریق آزمون

پذیرش بدون کنکور در دکتری پژوهش محور لغو شد/ قبولی فقط از طریق آزمون

 معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: از امسال پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور فقط از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری صورت گرفته و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان بدون کنکور لغو شد.

دکتر وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دکترای پژوهش محور گفت: اصلاح نهایی آیین نامه دوره دکترای پژوهش محور در پروسه کار قرار دارد ولی برای سال جاری  تصمیم گیری در این رابطه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از این پس مقرر شد تمام دانشجویان متقاضی دکترای پژوهش محور از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب شوند و پذیرش دانشجوی دکترای پژوهش محور از طریق سامانه سازمان امور دانشجویان که دانشجو با ارایه درخواست و بدون کنکور و تنها با ارزیابی پذیرش می شد، لغو شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: از این پس پروسه تعیین پروژه نیز بدین فرم خواهد بود که طبق روال گذشته ظرفیت ها به دانشگاه‌ها پژوهشگاه‌ها و مراکز متقاضی ارایه می شود و براساس آیین نامه کلی دکترای پژوهش محور، متقاضیان از آزمون نیمه متمرکز دکتری انتخاب می شوند.

وی در خصوص اینکه آیا مراکز پذیرنده دانشجویان دوره دکترای پژوهش محور که به شیوه قبل دانشجو پذیرش کرده و مشکل ایجاد کرده بودند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت، گفت: این دانشگاه‌ها  ارزیابی و بررسی می شوند تا مقررات کامل این دوره را به طور کامل رعایت کنند.

کد خبر: 2268876 

 

تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱/۲۳ - ۱۲:۲۵

منبع خبرگزاري مهر


استفاده از منطق فازي - سيستم‌هاي خبره‌ (Expert Systems)

موضوع مهم ديگر در ارتباط با سيستم‌هاي خبره، پيوند و ارتباط آن با ديگر شاخه‌هاي هوش مصنوعي است. به بيان روشن‌تر، برخي از سيستم‌هاي خبره از Fuzzy Logic يا منطق فازي استفاده مي‌كنند. در منطق غيرفازي تنها دو ارزش درست (true) يا نادرست (false) وجود دارد. چنين منطقي نمي‌تواند چندان كامل باشد؛ چراكه فهم و پروسه تصميم‌گيري انسان‌ها در بسياري از موارد، كاملا قطعي نيست و بسته به زمان و مكان آن، تا حدودي درست يا تا حدودي نادرست است. در خلال سال‌هاي 1920 و 1930، Jan Lukasiewicz فيلسوف لهستاني منطقي را مطرح كرد كه در آن ارزش يك قانون مي‌تواند بيشتر از دو مقدار 0 و 1 يا درست و نادرست باشد. سپس پروفسور لطفي‌زاده نشان داد كه منطق Lukasiewicz را مي‌توان به صورت "درجه درستي" مطرح كرد. يعني به جاي اين‌كه بگوييم: "اين منطق درست است يا نادرست؟" بگوييم: "اين منطق چقدر درست يا چقدر نادرست است؟

از منطق فازي در مواردي استفاده مي‌شود كه با مفاهيم مبهمي چون "سنگيني"، "سرما"، "ارتفاع" و از اين قبيل مواجه شويم. اين پرسش را در نظر بگيريد : "وزن يك شيء 500 كيلوگرم است، آيا اين شيء سنگين است؟" چنين سوالي يك سوال مبهم محسوب مي‌شود؛ چراكه اين سوال مطرح مي‌شود كه "از چه نظر سنگين؟" اگر براي حمل توسط يك انسان بگوييم، بله سنگين است. اگر براي حمل توسط يك اتومبيل مطرح شود، كمي سنگين است، ولي اگر براي حمل توسط يك هواپيما مطرح شود سنگين نيست

در اينجاست كه با استفاده از منطق فازي مي‌توان يك درجه درستي براي چنين پرسشي در نظر گرفت و بسته به شرايط گفت كه اين شيء كمي سنگين است. يعني در چنين مواردي گفتن اين‌كه اين شيء سنگين نيست
(false) 
يا سنگين است (true) پاسخ دقيقي نيست.


ساخت دستگاهی که تنها در انحصار 3 کشور بود

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

 با بیان اینکه این دستگاه با عنوان اسپکتروفتومتر یا طیف سنج آشکار ساز آرایه‌ای عرضه شد، گفت: این دستگاه شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می‌کند.

وی با بیان اینکه این دستگاه قادر است طیف امواج الکترو مغناطیس را در ناحیه مرئی و UV به طور همزمان ثبت کند، اظهار داشت: سیستم طیف سنجی با آشکار سازی آرایه‌ای یکی از سیستم‌های با فناوری بالا است که دانش فنی آن در اختیار کشورهایی چون آمریکا، هلند و ژاپن است.

شکوفی با اشاره به عملکرد دستگاه اسپکتروفتومتر خاطرنشان کرد: در دستگاه‌های متداول طیف سنجی از مواد مورد نظر بر اساس اسکن به این معنا که طول موج‌های مختلف را یه صورت تک تک پشت سر هم اندازه گیری و ثبت می‌کند، استفاده می کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در دستگاه طراحی شده همه طول موج‌ها به طور همزمان اندازه گیری می‌شود و بلافاصله کل طیف طول موج‌ها بر روی صفحه مونیتور کامپیوتر قابل مشاهده است.

مجری طرح با تاکید بر اینکه دستگاه ساخته شده بیشتر برای اندازه گیری و طیف گیری مواد استفاده می‌شود، اضافه کرد: این دستگاه یکی از ابزارهای اصلی هر آزمایشگاه شیمی و مهندسی شیمی، نفت، مواد، پتروشیمی، داروسازی و آزمایشگاه‌های کلینیکی و آزمایشگاه‌های مربوط به صنایع فلزی و هر گونه صنعتی است که با ماده سروکار دارند.

وی به کاربردهای این دستگاه در حوزه فیزیک، اپتیک و فتونیک اشاره کرد و توضیح داد: در حوزه‌های فیزیک و فتونیک از این دستگاه می‌توان در جهت اندازه گیری نمونه طیف یک منبع تابش مانند نور خورشید و یا سایر منابع نوری بهره مند شویم.

مدیر مرکز تولید تجهیزات آزمایشگاهی شناسایی و اندازه گیری کیفی و کمی مواد را از مزایای این دستگاه نام برد و خاطر نشان کرد: در صورتی که بخواهیم اندازه گیری های کمی است. زمانی که بخواهیم 3 دارو را در نمونه‌ای اندازه گیری کنیم با این دستگاه می‌توان به طور همزمان این 3 دارو را اندازه گیری کرد و نیاز به اندازه گیری تک تک داروها نیست.

شکوفی مهمترین بخشهای دستگاه اسپکتروفتومتر را منابع تابش، محل نمونه و بخش جدا کننده طیف و آشکار ساز آرایه‌ای دانست و اضافه کرد: قسمت الکترونیک دستگاه جز فناوری‌های پیشرفته است ضمن آنکه نرم افزار پیشرفته‌ای در آن به کار برده شده است؛ چراکه به طور همزمان اطلاعات بسیار زیادی میان کامپیوتر و دستگاه رد و بدل می‌شود از این رو سیستم‌های معمول جوابگوی نیازها نیست.

این محقق به بیان طرح‌های توسعه‌ای این پروژه پرداخت و در این باره توضیح داد: دستگاه اسپکتروفتو متر زیر ساختی است که می‌توان دستگاه‌های متعدد و پیشرفته دیگری برای آنالیز مواد تولید کرد که هم اکنون طراحی و ساخت چند مورد از این دستگاه‌ها را در دستور کار داریم.

وی با انتقاد از نحوه حمایت‌ها در شرایط تحریمی، گفت: در حالی که تلاش زیادی برای طراحی و عرضه این دستگاه شد و با توجه به وجود تحریم‌ها و ممنوعیت فروش این دستگاه به کشور انتظار می‌رفت که حمایت‌های بیشتری برای عرضه انبوه این دستگاه شود ولی عرضه این دستگاه به وزارت صنایع و ستاد توسعه فناوری نانو همچنان در مرحله بررسی است و پاسخی از آنها دریافت نشده است.


هجدهمین کنفرانس ملی انجمن کامپیوتر ایران برگزار می شود

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

کنفرانس ملی سالانه انجمن کامپیوتر ایران 22 تا 24 اسفندماه جاری توسط انجمن کامپیوتر ایران، دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، شهرداری تهران و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌شود.

شبکه های کامپیوتری و سیستم های توزیعی، مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتر، معماری کامپیوتر و سیستم های دیجیتال، سیستم های هوشمند و فناوری اطلاعات از جمله محورهای مورد بررسی در این کنفرانس ملی خواهد بود.

 


شکست انحصار تولید دستگاه نمونه ساز سریع در ایران

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

شکست انحصار تولید دستگاه نمونه ساز سریع در ایران/ ایجاد داربستهای زیستی و قطعات صنعتی

پژوهشگران کشور اخیرا پروژه‌ای را در زمینه طراحی و ساخت دستگاه نمونه ساز سریع برای تولید قطعات صنعتی و زیستی و تعریف کردند که با اجرای فاز 4 آن امیدوارند بتوانند نمونه آزمایشگاهی آن را عرضه و داربست‌های زیستی و قطعات صنعتی را تولید کنند.

فناوری نمونه سازی سریع (Rapid prototyping) در سال 1988 در داشگاه آستین تگزاس آمریکا متولد شد واز آن زمان تاکنون در دنیا پیشرفت‌های زیادی کرده ضمن آنکه کاربردهای آن نیز رو به افزایش است. این فناوری هر چند که نیاز به توسعه بیشتر دارد ولی همچنان در اختیار چند کشور معدود است.

ایران نیز در این فناوری پیشرفت بسیار کمی داشته و تاکنون نتوانسته به تولید در این حوزه دستیابد. از این رو از مزایای آن در زمینه تحقیقاتوتوسعه محروم مانده است.

از این رو پروژه طراحی و ساخت یک نمونه دستگاه نمونه سازی سریع به روش SLA در سال 90 در مرکز تحقیقات مهندسی صنایع و بهره وری دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز شده است.

امیرحسین محمودی- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه این پروژه با هدف ساخت دستگاه نمونه سازی در فاز تجاری سازی اجرایی شد، گفت:این پروژه تحقیقاتی در 3 فاز مکانیک، نرم افزار و مواد آغاز شده است و پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه داشتهایم.

وی با اشاره به جزئیات این طرح، افزود: در این پروژه که در مرکز تحقیقات مهندسی صنایع و بهره وری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تعریف شده است، اقدام به طراحی و ساخت نمونه بومی دستگاه نمونه سازی سریع خواهیم کرد و خروجی این پروژه دستگاه نمونه ساز سریع به روش SLA، نرم افزارهای راه اندازی این دستگاه و تولید مواد است.

محمودی، با بیان  اینکه این پروژه در 7 فاز تعریف شده است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر در فاز 4 این پروژه که شامل طراحی وساخت جزئیات نمونه رومیزی این دستگاه و طراحی نرم افزارهای مربوط به آن است که در زمینه نرم افزار 80 تا 90 درصد پیشرفت داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در حوزه تولید مواد آزمایش‌هایی انجام شده است، یادآور شد: این فاز از پروژ ه به دلیل کاهش ریسک متوقف شده است و منتظر هستیم تا از سایر اجزای دستگاه نتایج مطلوب به دست آوریم و پس از آن به فاز تولید مواد وارد می‌شویم.

این محقق به عملکرد دستگاه نمونه سازی اشاره کرد و یادآور شد: این دستگاه با قرار دادن مواد بر روی همدیگر به صورت لایه‌ای قطعه مورد نظر را به روش‌های مختلف SLA ،SLS و یا FDM نمونه سازی می‌کنیم.

محمودی، با تاکید بر اینکه دستگاه نمونه ساز سریع در همه صنایع کاربرد دارد، اضافه کرد: از  این دستگاه برای نمونه سازی قطعات در حوزه‌های اسباب بازی، هوافضا، مکانیک، صنایع دفاعی و خودرو سازی وتولید پهبادها تا حوزه مهندسی بافت برای تولید داربست‌های زیستی به کاربرده می‌شود.

وی با بیان اینکه فناوری ساخت این دستگاه در اختیار چند کشورها معدود است، ادامه داد: این کشورها از این دستگاه برای نمونه سازی قطعات در حوزه‌های مختلف زیستی و صنعتی استفاده می‌کنند.

منبع: "خبرگزاری مهر"


طرح عجیب محققان برای کاهش تصادفات رانندگی/ ایجاد اختلال در تلفنهای همراه

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

مسئله تصادفاتی که توسط رانندگانی رخ می دهد که درحال استفاده از تلفن همراه خود هستند به قدری جدی است که دو محقق از دانشگاه ویرجینیای غربی یک طرح رادیکال برای کاهش تلفات پیشنهاد داده اند.

دو محقق از دانشگاه ویرجینیا غربی یک طرح رادیکال برای کاهش آمار تلفات ناشی از تصادفات پیشنهاد کرده اند.

آنها در این طرح به مجهز کردن اتومبیلها با دستگاهی اشاره کرده اند که کارکرد تلفنهای همراه را حین حرکت مختل می کند.

جفری کوبن و ماتئو زو در مقاله ای که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده اظهار داشتند: به عبارت ساده دستگاه های قابل حمل موبایلی باید در اتومبیلی که در حال حرکت است غیرقابل استفاده شود.

سازندگان اتومبیل و دستگاه های تلفن همراه باید از قابلیتهای مهندسی برخوردار باشند تا بتوانند اتومبیلها را به چنین فناوری مجهز کنند و انجام چنین کاری در شرایط حاضر یک ضرورت محسوب می شود.

این دو محقق یادآور شدند: تصویب قانون در این رابطه هیچ مشکلی را حل نمی کند چرا که براساس آمارگیریهای انجام شده 40 درصد از رانندگان هنگام رانندگی با تلفن همراه خود صحبت می کنند و 13 درصد از رانندگان هنگام رانندگی پیامک نوشته و ارسال می کنند، این درحالی است که این اقدامات در بسیاری از شهرها و کشورهای جهان ممنوع است.

 

کارشناسان در مرکز تحلیل خطرات هاروارد در بوستن محاسبه کرده اند که رانندگی هنگام استفاده از تلفن همراه موجب 333 هزار جراحت و 2600 مورد مرگ در هر سال می شود.

کوبن و زو اظهار داشتند که تنها راه حل این است که این فناوری را هنگام رانندگی غیرقابل دسترس کنیم.

این محققان در مقاله خود تأکید کرده اند که درحالی که همه افراد در طول روز به طور مستمر چه برای کار چه برای سرگرمی از تلفنهای همراه خود استفاده می کنند، وسوسه برای استفاده از این فناوری هنگام رانندگی نیز ادامه می یابد.

در آمریکا و ژاپن صحبت کردن با تلفن همراه چه درست چه با استفاده از هندزفری ممنوع است اما در بسیاری از کشورهای جهان صحبت کردن با تلفن همراهی که دردست راننده قرار دارد به عنوان یک قانون ممنوع شده است.

پیشنهاد این محققان در شرایطی صورت گرفته است که عده دیگری از محققان به دنبال تلفیق اپلیکیشنهای تلفن همراه با اتومبیلها هستند که با فرمان صوتی کار می کند تا راننده بتواند هنگام رانندگی از اطلاعاتی چون جستجوی نزدیک ترین پمپ بنزین و یا رستوران در اینترنت استفاده کند.

درحال حاضر برخی از اتومبیل سازان به دنبال تلفیق برنامه Siri اپل با اتومبیلهای جدید هستند و گفته می شود که تا سال 2014 هر خودرو جدیدی که ساخته می شود به اینترنت متصل است.

منبع: "خبرگزاری مهر"


معلولانی که با مغزشان نقاشی می کشند

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

معلولانی که با مغزشان نقاشی می کشند

یک برنامه رایانه ای که به افرادی که معلولیت جسمانی دارند این امکان را می دهد که با استفاده از قدرت ذهن خود آثار هنری خلق کند، در بزرگترین نمایشگاه فناوری سبیت که امروز شنبه 19 اسفندماه آخرین روز خود را سپری می کند، توجه عمومی را به خود جلب کرده است.

کاربری که دارای معلولیت جسمی است با سیستم اینتندی ایکس (intendiX) که توسط شرکت اتریشی جی تک (g-tec) عرضه شده است باید یک کلاه روی سر خود بگذارد تا فعالیتهای مغزی وی اندازه گیری شود.

این کلاه با تمرکز روی یک آیکون چشمک زن روی صفحه نمایش می تواند فعالیتهای خاص مغز را که مرتبط با این آیتم است شناسایی کند و به کاربر این امکان را بدهد که آنچه را که از رایانه می خواهند انجام دهند را انتخاب کند.

مارکوس براکنر مدیر فروش شرکت جی تک گفت: هنرمند می تواند از میان اشکال و رنگهای مختلف از طریق قدرت مغزی انتخاب خود را داشته باشد و یک تصویر ابتدایی روی صفحه بسازد. کاربر همچنین می تواند با استفاده از این سیستم خطوط صاف رسم کند.

وی گفت: این محصول عمدتا برای افراد ناتوان، افرادی که معلولیت جسمی برخوردارند و یا افرادی که دچار یک حمله قلبی شده اند.

این سیستم به طور کلی 15 هزار دلار قیمت دارد و کلاهی که امواج مغزی را دریافت و منتقل می کند نیز در این مجموعه قرار دارد.

مدیر فروش جی تک گفت: این سیتم تاکنون آزمایشهای موفقیت آمیزی با بیمارانی داشته که ناتوانی های شدید داشته اند.

نمایشگاه CeBIT به عنوان بزرگترین نمایشگاه فناوری جهان از روز سه شنبه 15 اسفند ماه در شهر هانور برگزار شد و امروز شنبه 19 اسفند ماه به پایان می رسد. امسال 4100 نمایش دهنده از 70 کشور جهان در این نمایشگاه حضور داشتند.منبع"خبرگزاري مهر"

 


اعتبار مدارک مجازی و پردیسهای خودگردان دانشگاهها

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

نحوه صدور مدرک برای دانشجویان پولی/ درج عنوان دوره در مدرک

مدیر کل برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، به نحوه صدور مدارک دانش آموختگان پردیسهای خودگردان و دوره های مجازی دانشگاههای کشور اشاره کرد و گفت: مدرک این دانش آموختگان مانند دانش آموختگان پیام نور، نوبت دوم و غیرانتفاعی خواهد بود.

سعید قدیمی در خصوص اعتبار مدارک دانش آموختگان پردیسهای خودگردان و مجازی دانشگاهها، اظهار داشت: به این دلیل که دوره های مجازی و پردیسهای خودگردان مصوب شورای گسترش آموزش عالی به شمار می آید، از نظر آموزش عالی این گونه مدارک کاملاً مورد تایید و قابل قبول است.

وی ادامه داد: اعتبار این گونه مدارک کاملاً مشابه مدارک دوره هایی مثل پیام نور، غیردولتی غیرانتفاعی، نوبت دوم و روزانه است که توسط شورای گسترش آموزش عالی مجوز پذیرش می گیرند.

مدیر کل برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، همچنین در خصوص نوع مدرک صادر شده برای این دسته از دانش آموختگان دوره های مجازی و پردیسهای خودگردان دانشگاهها، گفت: نوع و عنوان دوره ای که دانشجویان پردیسهای خودگردان و دوره های مجازی در دانشگاهی گذرانده باشند، دقیقاً در مدرک پایان دوره ذکر می شود.

به گزارش مهر، چندی است که باب ارائه مجوز پردیسهای خودگردان و دوره های مجازی برای دانشگاههای کشور از سوی وزارت علوم باز شده؛ مهمترین دلیل ارائه مجوز برای راه اندازی این دوره های همراه با دریافت شهریه کمک به دانشگاهها برای کسب یک راه درآمدی و جذب بیشتر دانشجو است.

در اکثر این پردیسها که به گفته مدیر کل گسترش وزارت علوم تقریباً تعدادشان به عدد 35 رسیده، دانشجویان تحصیلات تکمیلی پذیرش می شوند و تحصیل می کنند.

"منبع خبرگزاري مهر"

 
کد خبر: 2036797 
 
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۲/۱ - ۰۸:۴۶

 


الگوريتم تشخيص صحت كد ملي

روش اعتبار سنجی کد ملی

دهمین رقم شماره ملی را ( از سمت چپ ) به عنوان A در نظر می گیریم.

یک مقدار B در نظر می گیریم و آن را برابر با =

(اولین رقم * ۱۰) + ( دومین رقم * ۹ ) + ( سومین رقم * ۸ ) + ( چهارمین رقم * ۷ ) + ( پنجمین رقم * ۶) + ( ششمین رقم * ۵ ) + ( هفتمین رقم * ۴ ) + ( هشتمین رقم * ۳ ) + ( نهمین رقم * ۲ )

قرار می دهیم.

مقدار C را برابر با = B – (B/11)*11 قرار می دهیم.

اگر مقدار C برابر با صفر باشد و مقدار A برابر C باشد کد ملی صحیح است.

اگر مقدار C برابر با ۱ باشد و مقدار A برابر با ۱ باشد کد ملی صحیح است.

اگر مقدار C بزرگتر از ۱ باشد و مقدار A برابر با ۱۱ – C باشد کد ملی صحیح است.

منبع :  http://itboard.ir


آموزش نرم افزار CLIPS (درس سیستم های خبره)

جهت دانلود به فايل پيوست مراجعه نمائيد


اثر انگشت لباسی ابداع شد/ فناوری بلندپروازانه تر از تشخیص چهره

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

مهندسان نرم افزار، سیستم جدیدی موسوم به " InSight "را طراحی کرده اند که می تواند کاری بلند پروازنه تری از تشخیص چهره انجام دهد.

این فناوری که بودجه آن توسط گوگل تامین شده، بین عینک و یک اپلیکیشن تلفن هوشمند کار خواهد کرد و هدف از ارائه آن، این است که به کاربران امکان می دهد دوستانشان را از بین جمعیت و فقط بر اساس پوشش و لباسشان بیابند.

این سیستم توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه دوک در حال ساخت است و هدف از آن توسعه واقعیت افزوده به انسان اعلام شده است.

این فناوری با خلق "اثرانگشت لباس" یک فرد کار می کند، به طوریکه عناصر مشخص مانند لباس، جواهرات و عینک را در نظر می گیرد.

این اثرانگشت توسط یک اپلیکیشن تلفن همراه ایجاد می شود. در این حالت از کاربر در هنگام استفاده های عمومی عکس می گیرد و فایلی را از توزیع فضایی از رنگ ها، بافت ها و الگوهای کاربرد تهیه می کند.

اثرانگشت لباسی یک کاربر هر بار که لباسش را تغییر دهد متفاوت می شود و این امر نگرانی های حریم خصوصی را کاهش می دهد.

سازندگان این سیستم می گویند اثرانگشت بصری یک فرد، موقتی است مثلا برای یک روز یا یک عصر.

آزمایش های اولیه این فناوری در حال انجام است و توانسته هدف خود را در 93 درصد اوقات با موفقیت تشخیص دهد حتی وقتی که یک فرد پشتش به کاربر این فناوری بوده است.

این سیستم همچنین می تواند برای افرادی که مبتلا به بیماری عصبی شناختی موسوم به نابینایی چهره ای یا کوری چهره هستند مفید واقع شود، بیماری که افراد در آن توانایی تشخیص چهره ها را ندارند.

 


رتبه بندي يك صد دانشگاه برتر آسيا

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

رتبه بندي يك صد دانشگاه برتر آسيا به تازگی بر روي سايت Times Higher Education قرار گرفت و سه دانشگاه صنعتی شريف به رتبه 42، دانشگاه علوم پزشكي تهران به رتبه 62 و دانشگاه صنعتي اصفهان به رتبه 95 دست يافتند.

به گزارش خبرنگار مهر، در این رتبه بندي يكصد دانشگاه برتر آسيا در سايت Times Higher Education كه يكي از معروفترين ارگان هاي رتبه بندي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي در جهان است، درج شده است.

11 دانشگاه آسیایی بطور همزمان در رتبه جهاني زير صد و 20 دانشگاه از این گروه نیز رتبه زير 200، چهل دانشگاه رتبه زير 300 و 57 دانشگاه از اين گروه رتبه زير 400 را در جهان كسب کرده اند.

در این رتبه بندی دانشگاه توكيو ژاپن به رتبه اول آسيا، دانشگاه ملي سنگاپور به رتبه دوم، دانشگاه هنگ كنگ به رتبه سوم، دانشگاه پكن رتبه چهارم، دانشگاه علم و تكنولوژي پوهنگ كره جنوبي رتبه پنجم و دانشگاه Tsinghua  چين رتبه ششم را در آسيا كسب کرده اند.

دانشگاه كبانگسان با رتبه 87 تنها دانشگاه مالزي در ميان يك‌صد دانشگاه برتر آسيا است و دانشگاه آمريكايي بيروت نيز همين رتبه را كسب کرده است. ژاپن با 22 دانشگاه، تايوان با 17 دانشگاه، چين با 15 دانشگاه، كره جنوبي با 14 دانشگاه، هنگ كنگ با 6 دانشگاه، تركيه 5، ايران و هند، تايلند، عربستان سعودي هر يك با 3 دانشگاه، سنگاپور با 2 دانشگاه و امارات با يك دانشگاه به ترتيب داراي بيشترين تعداد دانشگاه در اين رتبه بندي بوده‌اند.

روش به كار گرفته شده براي اين رتبه بندي داراي 13 شاخص در پنج زمينه براي بررسي آموزش، پژوهش، انتقال دانش، و رويكرد بين المللي آن بوده است. در اين بررسي محيط آموزشي 30 درصد ارزشيابي، حجم پژوهش، درآمد و اعتبار 30 درصد، ميزان ارجاع به مقالات پژوهشي يا مقالات داراي تأثير 30 درصد، درآمد از صنعت و نوآوري 2.5 درصد و رويكرد بين المللي با احتساب تعداد دانشجويان، استادان و تحقيقات مشترك خارجي 7.5 درصد را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس اعلام این سایت سه دانشگاه ایرانی، دانشگاه صنعتی شريف به رتبه 42 و امتیاز 36.5 ، دانشگاه علوم پزشكي تهران به رتبه 62 و امتیاز 27.9  و دانشگاه صنعتي اصفهان به رتبه 95 و امتیاز 22.5 دست يافتند

منبع خبرگزاري مهر.

 


سيستم فازي

تاریخچه منطق فازی

زمانی که در سال 1965 پروفسور لطفی‌زاده، استاد ایرانی‌الاصل دانشگاه برکلی، اولین مقاله خود را در زمینه فازی تحت عنوان مجموعه‌های فازی (FUZZY TEST) منتشر کرد، هیچ کس باور نداشت که این جرقه‌ای خواهد بود که دنیای ریاضیات را به طور کلی تغییر دهد.

گرچه در دهه 1970 و اوایل دهه 1980 مخالفان جدی برای نظریه فازی وجود داشت، اما امروزه هیچ کس نمی‌تواند ارزش‌های منطق فازی و کنترل‌های فازی را منکر شود.
افتخار هر ایرانی است که پایه علوم قرن آینده از نظریات یک ایرانی می‌باشد؛ باید قدر این فرصت را دانست و در تعمیم نظریه فازی و استفاده از آن کوشش و تلاش کرد.
زمینه‌های پژوهش و تحقیق در نظریه فازی بسیار گسترده می‌باشد؛ پژوهشگران علاقه‌مند می‌توانند با پژوهش و تحقیق در این زمینه باعث رشد و شکوفایی هرچه بیشتر نظریه فازی شوند.

تاریخچة مختصری از نظریه و کاربردهای فازی دهه 1960 آغاز نظریه فازی

نظریه فازی به وسیله پروفسور لطفی‌زاده در سال 1965 در مقاله‌ای به نام مجموعه‌های فازی معرفی شد.


ایشان قبل از کار بر روی نظریه فازی، یک استاد برجسته در نظریه کنترل بود. او مفهوم «حالت» را که اساس نظریه کنترل مدرن را شکل می‌دهد، توسعه داد.
عسگرزاده در سال 1962 چیزی را بدین مضمون برای سیستم‌های بیولوژیک نوشت: ما اساساً به نوع جدید ریاضیات نیازمندیم؛ ریاضیات مقادیر مبهم یا فازی که توسط توزیع‌های احتمالات قابل توصیف نیستند.
وی فعالیت خویش در نظریه فازی را در مقاله‌ای با عنوان «مجموعه‌های فازی» تجسم بخشید.
مباحث بسیاری در مورد مجموعه‌های فازی به وجود آمد و ریاضیدانان معتقد بودند نظریه احتمالات برای حل مسائلی که نظریه فازی ادعای حل بهتر آن را دارد، کفایت می‌کند.
دهة 1960 دهة چالش کشیدن و انکار نظریه فازی بود و هیچ یک از مراکز تحقیقاتی، نظریه فازی را به عنوان یک زمینه تحقیق جدی نگرفتند.
اما در دهة 1970، به کاربردهای عملی نظریه فازی توجه شد و دیدگاه‌های شک‌برانگیز درباره ماهیت وجودی نظریه فازی مرتفع شد.
استاد لطفی‌زاده پس از معرفی مجموعة فازی در سال 1965، مفاهیم الگوریتم فازی را در سال 1968، تصمیم‌گیری فازی را در سال 1970 و ترتیب فازی را در سال 1971 ارائه نمود. ایشان در سال 1973 اساس کار کنترل فازی را بنا کرد.
این مبحث باعث تولد کنترل‌کننده‌های فازی برای سیستم‌های واقعی بود؛ ممدانی (Mamdani) و آسیلیان (Assilian) چهارچوب اولیه‌ای را برای کنترل‌کننده فازی مشخص کردند. در سال 1978 هومبلاد (Holmblad) و اوسترگارد(Ostergaard) اولین کنترل‌کننده فازی را برای کنترل یک فرایند صنعتی به کار بردند که از این تاریخ، با کاربرد نظریه فازی در سیستم‌های واقعی، دیدگاه شک‌برانگیز درباره ماهیت وجودی این نظریه کاملاً متزلزل شد.
دهة 1980 از لحاظ نظری، پیشرفت کندی داشت؛ اما کاربرد کنترل فازی باعث دوام نظریه فازی شد.
مهندسان ژاپنی به سرعت دریافتند که کنترل‌کننده‌های فازی به سهولت قابل طراحی بوده و در مورد بسیاری مسائل می‌توان از آنها استفاده کرد.
به علت اینکه کنترل فازی به یک مدل ریاضی نیاز ندارد، می‌توان آن را در مورد بسیاری از سیستم‌هایی که به وسیلة نظریه کنترل متعارف قابل پیاده‌سازی نیستند، به کار برد.
سوگنو مشغول کار بر روی ربات فازی شد، ماشینی که از راه دور کنترل می‌شد و خودش به تنهایی عمل پارک را انجام می‌داد.
یاشونوبو (Yasunobu) و میاموتو (Miyamoto) از شرکت هیتاچی کار روی سیستم کنترل قطار زیرزمینی سندایی را آغاز کردند. بالاخره در سال 1987 پروژه به ثمر نشست و یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های قطار زیرزمینی را در جهان به وجود آورد.
در دومین کنفرانس‌ سیستم‌های فازی که در توکیو برگزار شد، درست سه روز بعد از افتتاح قطار زیرزمینی سندایی، هیروتا (Hirota) یک روبات فازی را به نمایش گذارد که پینگ‌پونگ بازی می‌کرد؛ یاماکاوا (Yamakawa) نیز سیستم فازی را نشان داد که یک پاندول معکوس را در حالت تعادل نشان می‌داد. پس از این کنفرانس، توجه مهندسان، دولتمردان و تجار جلب شد و زمینه‌های پیشرفت نظریه فازی فراهم شد.
دهة 1990 ، توجه محققان امریکا و اروپا به سیستم‌های فازی
موفقیت سیستم‌های فازی در ژاپن، مورد توجه محققان امریکا و اروپا واقع شد و دیدگاه بسیاری از محققان به سیستم‌های فازی تغییر کرد.
در سال 1992 اولین کنفرانس بین‌المللی در مورد سیستم‌های فازی به وسیله بزرگترین سازمان مهندسی یعنی IEEE برگزار شد.
در دهة 1990 پیشرفت‌های زیادی در زمینة سیستم‌های فازی ایجاد شد؛ اما با وجود شفاف شدن تصویر سیستم‌های فازی، هنوز فعالیت‌های بسیاری باید انجام شود و بسیاری از راه‌حل‌ها و روش‌ها همچنان در ابتدای راه قرار دارد. بنابراین توصیه می‌شود که محققان کشور با تحقیق و تفحص در این زمینه، موجبات پیشرفت‌های عمده در زمینة نظریه فازی را فراهم نمایند.

زندگینامة پروفسور لطفی‌زاده

استاد لطفی‌زاده در سال 1921 در باکو متولد شد. آنجا مرکز آذربایجان شوروی بود. لطفی‌زاده یک شهروند ایرانی بود؛ پدرش یک تاجر و نیز خبرنگار روزنامة ایرانیان بود.
استاد لطفی‌زاده از 10 تا 23 سالگی در ایران زندگی کرد و به مدرسة مذهبی رفت. خاندان لطفی‌زاده از اشراف و ثروتمندان ایرانی بودند که همیشه ماشین و خدمتکار شخصی داشتند.
در سال 1942 با درجة کارشناسی مهندسی برق از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. او در سال 1944 وارد امریکا شد و به دانشگاه MIT رفت و در سال 1946 درجة کارشناسی‌ارشد را در مهندسی برق دریافت کرد. در سال 1951 درجة دکترای خود را در رشتة مهندسی برق دریافت نمود و به استادان دانشگاه کلمبیا ملحق شد. سپس به دانشگاه برکلی رفته و در سال 1963 ریاست دپارتمان مهندسی برق دانشگاه برکلی را که بالاترین عنوان در رشتة مهندسی برق است، کسب نمود. لطفی‌زاده انسانی است که همیشه موارد مخالف را مورد بررسی قرار داده و به بحث دربارة آن می‌پردازد. این خصوصیت، قابلیت پیروزی بر مشکلات را به لطفی‌زاده اعطا نموده است.
در سال 1956 لطفی‌زاده بررسی منطق چند ارزشی و ارائة مقالات تخصصی در مورد این منطق را آغاز کرد.
پروفسور لطفی‌زاده از طریق مؤسسة پرینستون با استفن کلین آشنا شد. استفن کلین کسی است که از طرف مؤسسة پرینستون، منطق چند ارزشی را در ایالات متحده رهبری می‌کرد. کلین متفکر جوان ایرانی را زیر بال و پر خود گرفت. آنها هیچ مقاله‌ای با یکدیگر ننوشتند، اما تحت تأثیر یکدیگر قرار داشتند.
لطفی‌زاده اصول منطق و ریاضی منطق چند ارزشی را فرا گرفت و به کلین اساس مهندسی برق و نظریة اطلاعات را آموخت.
وی پس از آشنایی با پرینستون، شیفتة منطق چند ارزشی شد.
در سال 1962 لطفی‌زاده تغییرات مهم و اصلی را در مقالة «از نظریة مدار به نظریة سیستم» در مجلة IRE که یکی از بهترین مجله‌های مهندسی آن روز بود، منتشر ساخت. در اینجا برای اولین بار عبارت فازی را برای چند ارزشی پیشنهاد داد.
لطفی‌زاده پس از ارائة منطق فازی، در تمام دهة 1970 و دهة 1980 به منتقدان خود در مورد این منطق پاسخ می‌داد. متانت، حوصله و صبوری استاد در برخورد با انتقادات و منتقدان منطق فازی از خود بروز می‌داد، در رشد و نمو منطق فازی بسیار مؤثر بوده است، به طوری که رشد کاربردهای کنترل فازی و منطق فازی در سیستم‌های کنترل را مدیون تلاش و کوشش پروفسور لطفی‌زاده می‌دانند و هرگز جهانیان تلاش این بزرگ‌مرد اسطوره‌ای ایرانی را فراموش نخواهند کرد.

تعریف سیستم‌های فازی و انواع آن

واژه فازی در فرهنگ لغت آکسفورد به صورت مبهم، گنگ و نادقیق تعریف شده است. اگر بخواهیم نظریة مجموعه‌های فازی را تعریف کنیم، باید بگوییم که نظریه‌ای است برای اقدام در شرایط عدم اطمینان؛ این نظریه قادر است بسیاری از مفاهیم و متغیر‌ها و سیستم‌هایی را که نادقیق هستند، صورت‌بندی ریاضی ببخشد و زمینه را برای استدلال، استنتاج، کنترل و تصمیم‌گیری در شرایط عدم اطمینان فراهم آورد.چرا سیستم‌های فازی:

دنیای واقعی ما بسیار پیچیده‌تر از آن است که بتوان یک توصیف و تعریف دقیق برای آن به دست آورد؛ بنابراین باید برای یک مدل، توصیف تقریبی یا همان فازی که قابل قبول و قابل تجزیه و تحلیل باشد معرفی شود.
با حرکت به سوی عصر اطلاعات، دانش و معرفت بشری بسیار اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین ما به فرضیه‌ای نیاز داریم که بتواند دانش بشری را به شکلی سیستماتیک فرموله کرده و آن را به همراه سایر مدل‌های ریاضی در سیستم‌های مهندسی قرار دهد

سیستم‌های فازی چگونه سیستم‌هایی هستند؟
سیستم‌های فازی، سیستم‌های مبتنی بر دانش یا قواعد می‌باشند؛ قلب یک سیستم فازی یک پایگاه دانش است که از قواعد اگر ـ آنگاه فازی تشکیل شده است.
یک قاعده اگر ـ آنگاه فازی، یک عبارت اگر ـ آنگاه است که بعضی کلمات آن به وسیله توابع تعلق پیوسته مشخص شده‌اند.
مثال:
اگر سرعت خودرو بالاست، آنگاه نیروی کمتری به پدال گاز وارد کنید.
کلمات «بالا» و «کم» به وسیله توابع تعلق مشخص شده‌اند؛ توضیحات کامل در شکل ارائه شده است.
مثال 1-1:
فرض کنید می‌خواهیم کنترل‌کنند‌ه‌ای طراحی کنیم که سرعت خودرو را به طور خودکار کنترل کند. راه‌حل این است که رفتار رانندگان را شبیه‌سازی کنیم؛ بدین معنی که قواعدی را که راننده در حین حرکت استفاده می‌کند، به کنترل‌کنندة خودکار تبدیل نماییم.
در صحبت‌های عامیانه راننده‌ها در شرایط طبیعی از 3 قاعده زیر در حین رانندگی استفاده می‌کنند:
اگر سرعت پایین است، آنگاه نیروی بیشتری به پدال گاز وارد کنید.
اگر سرعت متوسط است، آنگاه نیروی متعادلی به پدال گاز وارد کنید.
اگر سرعت بالاست، آنگاه نیروی کمتری به پدال گاز وارد کنید.
به طور خلاصه، نقطة شروع ساخت یک سیستم فازی به دست آوردن مجموعه‌ای از قواعد اگر ـ آنگاه فازی از دانش افراد خبره یا دانش حوزه مورد بررسی می‌باشد؛ مرحلة بعدی، ترکیب این قواعد در یک سیستم واحد است.

انواع سیستم‌های فازی
سیستم‌های فازی خالص
سیستم‌های فازی تاکاگی ـ سوگنوکانگ (TSK)
سیستم‌های با فازی‌ساز و غیر فازی‌ساز
سیستم فازی خالص
موتور استنتاج فازی، این قواعد را به یک نگاشت از مجموعه‌های فازی در فضای ورودی به مجموعه‌های فازی و در فضای خروجی بر اساس اصول منطق فازی ترکیب می‌کند.
مشکل اصلی در رابطه با سیستم‌های فازی خالص این است که ورودی‌ها و خروجی‌های آن مجموعه‌های فازی می‌باشند. درحالی که در سیستم‌های مهندسی، ورودی‌ها و خروجی‌ها متغیرهایی با مقادیر حقیقی می‌باشند.
برای حل این مشکل، تاکاگی سوگنو و کانگ، نوع دیگری از سیستم‌های فازی معرفی کرده‌اند که ورودی‌ها و خروجی‌های آن متغیرهایی با مقادیر واقعی هستند.
سیستم فازی تاکاگی ـ سوگنو و کانگ
بدین ترتیب قاعده فازی از یک عبارت توصیفی با مقادیر زبانی، به یک رابطة ساده تبدیل شده است؛ به طور مثال در مورد خودرو می‌توان اعلام کرد که اگر سرعت خودرو X باشد، آنگاه نیروی وارد بر پدال گاز برابر Y=CX می‌باشد.
مشکلات عمدة سیستم فازی TSK عبارت است از:
بخش «آنگاه» قاعدة یک فرمول ریاضی بوده و بنابراین چهارچوبی را برای نمایش دانش بشری فراهم نمی‌کند.
این سیستم دست ما را برای اعمال اصول مختلف منطق فازی باز نمی‌گذارد و در نتیجه انعطاف‌پذیری سیستم‌های فازی در این ساختار وجود ندارد.
برای حل این مشکلات نوع سومی از سیستم‌های فازی یعنی سیستم فازی با فازی‌سازها و غیر فازی‌سازها مورد استفاده قرار گرفت.


سیستم‌های فازی با فازی‌ساز و غیر فازی ساز

این سیستم فازی معایب سیستم فازی خالص و سیستم فازی TSK را می‌پوشاند. در این مبحث، از این پس سیستم فازی با فازی ساز و غیر فازی‌ساز منظور خواهد بود.
به عنوان نتیجه‌گیری برای این بخش لازم است یادآوری شود که جنبة متمم نظریه سیستم‌های فازی این است که یک فرایند سیستماتیک را برای تبدیل یک پایگاه دانش به یک نگاشت غیر فعلی فراهم می‌سازد.

زمینه‌های تحقیق عمده در نظریه فازی
منظور از نظریه فازی، تمام نظریه‌هایی است که از مفاهیم اساسی مجموعه‌های فازی یا توابع تعلق استفاده می‌کنند. مطابق شکل، نظریه فازی را می‌توان به پنج شاخة عمده تقسیم کرد که عبارتند از:
ریاضیات فازی
مفاهیم ریاضیات کلاسیک، با جایگزینی مجموعه‌های فازی با مجموعه‌های کلاسیک توسعه پیدا کرده است.
منطق فازی و هوش مصنوعی
که در آن منطق کلاسیک تقریب‌هایی یافته و سیستم‌های خبره بر اساس اطلاعات و استنتاج تقریبی توسعه پیدا کرده است.
سیستم‌های فازی
سیستم‌های فازی که شامل کنترل فازی و راه‌حل‌هایی در زمینة پردازش سیگنال و مخابرات می‌باشد.
عدم قطعیت و اطلاعات
انواع عدم قطعیت‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.
تصمیم‌گیری فازی
مسائل بهینه‌سازی را با محدودیت‌ها در نظر می‌گیرد

کاربردهای منطق فازی‌
منطق فازی کاربردهای متعددی دارد. ساده‌ترین نمونه یک سیستم کنترل دما یا ترموستات است که بر اساس قوانین فازی کار می‌کند. سال‌هاست که از منطق فازی برای کنترل دمای آب یا میزان کدرشدن آبی که لباس‌ها در آن شسته شده‌اند در ساختمان اغلب ماشین‌های لباسشویی استفاده می‌شود.

امروزه ماشین‌های ظرفشویی و بسیاری از دیگر لوازم خانگی نیز از این تکنیک استفاده می‌کنند. منطق فازی در صنعت خودروسازی نیز کاربردهای فروانی دارد. مثلاً سیستم ترمز و ABS در برخی از خودروها از منطق فازی استفاده می‌کند. یکی از معروف‌ترین نمونه‌های به‌کارگیری منطق فازی در سیستم‌های ترابری جهان، شبکه مونوریل (قطار تک ریل) توکیو در ژاپن است. سایر سیستم‌های حرکتی و جابه‌جایی بار، مثل آسانسورها نیز از منطق فازی استفاده می‌کنند

سیستم‌های تهویه هوا نیز به وفور منطق فازی را به‌کار می‌گیرند. از منطق فازی در سیستم‌های پردازش تصویر نیز استفاده می‌شود. یک نمونه از این نوع کاربردها را می‌توانید در سیستم‌های <تشخیص لبه و مرز> اجسام و تصاویر(3) مشاهده کنید که در روباتیک نیز کاربردهایی دارد. به طور کلی خیلی از مواقع در ساختمان سیستم‌های تشخیص الگوها (Pattern Recognition)مثل سیستم‌های تشخیص گفتار و پردازش تصویر از منطق فازی استفاده می‌شود


منطق فازی و هوش مصنوعی‌
جالب‌ترین کاربرد منطق فازی، تفسیری است که این علم از ساختار تصمیم‌گیری‌های موجودات هوشمند، و در راس آن‌ها، هوش انسانی، به دست می‌دهد. شاید یکی از جالب‌ترین کاربردهای منطق فازی هوش مصنوعی در بازی‌های رایانه‌ای و جلوه‌های ویژه سینمایی باشد. فیلم ارباب حلقه‌ها را بخاطر بیاورید. شاید اگر بگوییم ارباب حلقه‌ها فیلمی تقریبا مجازی است، سخنی به گزاف نگفته باشیم. بیشتر قسمت‌های این فیلم اساسا درون کامپیوتر خلق شده‌اند و واقعیت خارجی ندارند. کارگردان فیلم نزد یک متخصص جلوه‌های ویژه رفت و از او خواست که نرم‌افزاری بسازد که بتواند 70 هزار سوارکار زره‌پوش در حال حرکت را همچنان که به کشتار و خونریزی مشغولند، شبیه سازی کند.

در این برنامه متخصصان کامپیوتر و انیمیشن ابتدا موجوداتی را به صورت الگو ایجاد کرده بودند و سپس به کمک منطق فازی مصداق‌هایی تصادفی از این موجودات خیالی پدیدآورده بودند که حرکات تصادفی- اما از پیش تعریف شده‌ای ‌-‌ در اعضای بدن خود داشتند. این موجودات در حقیقت دارای نوعی هوش مصنوعی بودند و می‌توانستند برای نحوه حرکت دادن اعضای بدن خود تصمیم بگیرند. در عین حال تمام موجوداتی که در یک لشکر به سویی می‌تاختند یا با دشمنی می‌جنگیدند، از جهت حرکت یکسانی برخودار بودند و به سوی یک هدف مشخص حمله می‌کردند.


این ساختار کاملا‌ً پیچیده و هوشمند به فیلمسازان اجازه داده بود که این موجودات افسانه‌ای را در دنیای مجازی کامپیوتر به حال خود رها کنند تا به سوی دشمنان حمله کنند و این همه بی‌تردید بدون بهره‌گیری از منطق فازی امکان‌پذیر نبود. شرکت Massive Software که به دلیل به‌کارگیری منطق فازی برای ایجاد هوش‌مصنوعیدر طراحی لشکریان فیلم‌ ارباب حلقه‌ها برنده جایزه اسکار شد، بعداً این تکنیک را درفیلم‌های دیگری همچون I.Robot و King Kong نیز به‌کار برد.

استفاده از منطق فازی برای هوشمند‌کردن موجودات نرم‌افزاری تنها گونه‌ای ازکاربردهای این نظریه در هوش ‌مصنوعی است. منطق فازی در هوشمند ساختنروبات‌های سخت‌افزاری نیز کاربردهای زیادی دارد.

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4


کسب رتبه پنجم داغ ترین مقاله سال توسط عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

مقاله عضو هیات علمی دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان رتبه پنجم داغ ترین مقاله سال ۲۰۱۲ انتخاب شد.

مقاله دکتر نادری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مجله بین‌المللی متریال ساینس و تکنولوژی material scince and technelogy منتشر شده است که این مقاله به عنوان رتبه پنجم داغ‌ترین مقاله سال ۲۰۱۲ انتخاب شد.

این مقاله درباره فرآیند پرس کاری گرم برای شکل دهی قطعات خودرو است که به عنوان یک فناوری جدید به شمار می‌رود.

این فناوری موجب افزایش استحکام و کاهش وزن خودرو و کاهش مصرف سوخت می‌شود.

منبع "خبرگزاري مهر"

کد خبر 2014647 


1 2 3 4  بعدي»