فناوری

ارسال شده توسط محسن کامیار | 22 Oct, 2009
سلام
 
 قصد دارم تا به آرامی وارد مباحث مربوط به حوزه تحقیقاتی خودم هم بشوم. اما پیش از اون به نظرم رسید تا در مورد فناوری کمی مبسوط تر صحبت کنیم. البته این بحث کاملا یک بحث انتقادی هست و هیچ راه کاری هم ندارم که پیشنهاد کنم. به هر حال به نظر می رسه برای بهتر فکر کردن خیلی خوب باشه.
از مدت ها قبل هر چه با خودم فکر می کردم یک دور باطل در چرخه رشد فناوری ها رو حس می کردم. اما نمی دانستم که این دور باطل از کجا ناشی می شه. خوب منظورم از دور باطل اینه که ما فناوری را برای آسایش بیشتر خودمون لازم داریم. اما اگه نگاهی  به دنیای اطرافمون بکنیم کمتر نشانی از آسایش می بینیم و این ماجرا هر چه انسان به پیشرفت های بیشتری دست پیدا می کنه ابعاد جدیدتری به خودش می گیره. شاید بگیم خوب این فناوری ها از جنبه مادی آسایش ایجاد کردن. اما اگه خوب نگاه کنیم می بینیم که انواع بیماری های صعب العلاج جدیدی که در جامعه بشری شیوع پیدا کردن حاصل همون چیزیه که ما فکر می کنیم آسایشه (در یک نگاه جامع به کل دنیا به دنبال آسایش هستم). ساده ترین شون همین آنفولانزای نوع A هست تا پیچیده تر هاش مثل ایدز و انواع سرطان ها و جمعیت رو به رشد دیابتی ها، هپاتیتی ها و ... (باید به این نکته توجه داشت که مالاریا کشنده تر است یا ایدز. باز هم همون نکته مطلب قبلی رو تکرار می کنم که بسیاری مطالب در جلوی چشم ما هستن اما ما به اونها دقت نمی کنیم).
با این بحث من به این نتیجه رسیدم که انسان دچار یک دور باطل شده است. اما مشکل کجاست. اولین جواب (البته با دید خدامحورانه من) شاید این بود که علت این نابسامانی دوری از خدا است. البته جواب تقریبا درسته. اگر نگاهی به بعضی دوره ها در ایران پس از اسلام بیاندازیم می بینیم که رفاه و آسایش نیز همراه با پیشرفت علم افزایش یافته بوده است. هر چند ممکن است بعضی تاریخ نویسان اغراق هایی نیز برای خوشایند حکمرانان کرده باشند، اما می توان مطمئن بود که در دوره هایی رفاه و علم دارای نسبت مستقیم بوده اند. این جواب اولیه از نظر من درست است اما ارتباط دقیق چیست.
 خوب فکر می کنم برای امروز بسه. البته تا حدودی به جوابم رسیده ام. اما کمی تأمل می کنم، کمی فکر بیشتر جهت اطمینان و بعد نظرم رو خواهم گفت.
 
موفق باشید

اول دفتر

ارسال شده توسط محسن کامیار | 13 Oct, 2009
سلام
 
شاید بعد از این بیشتر در وبلاگ خود مطلب بگذارم. البته موضوعات مورد علاقه من تنها موضوعات درسی نخواهند بود. از ایدئولوژی ها گرفته تا سیاست و موضوعات تحقیقاتی خودم مثل وب معنایی را تشکیل خواهد داد.باید سعی کنم فرصت بیشتری رو بگذارم البته درخواست های خوانندگان اصولا نقش اساسی در فعال بودن یک وبلاگ ایفا می کنند که سعی می کنم با مطالب خواندنی بتونم بیشتر نظر شما رو جلب کنم.
 
برای امروز یک چالش فکری رو مد نظر دارم که در موردش نظر خودم رو می نویسم. یک بزرگی می گفت: «کسی به دنبال تفریح می ره که کاری انجام داده باشه و من نمی دونم چرا افراد زیادی بدون اینکه کاری انجام داده باشن به تفریح می رن». از این نوع چالش ها در افکار ما بسیار می شه پیدا کرد. اگر یک نگاه دیگه به کلمه «بازی» داشته باشیم شاد بشه بهتر به عمق فاجعه پی برد. به نظر می آید که کلمه «بازی» از بن مضارع «باختن» ساخته شده. پس شاید گفت کلمه «بازی» به هر کاری تعلق می گیره که در پی اون یک باخت حتمی وجود داشته باشه.
 
خوب با این وصف باید گفت که برای موفق شدن و پیشرفت لازم نیست خیلی کار خاصی انجام بدیم. همینکه به چیزهای جلوی چشممون دقیق تر نگاه کنیم عبرت های لازم رو دریافت می کنیم.
 
خدانگهدار