Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4

اعیادی را که می گذرد همیشه خوب به یاد دارم. نوروز در بچگی عالم دیگری داشت. آن زمان 500 تومنی عیدی که بابا می داد شیرین تر از تعدد صفرهای عیدی های امروزم بود. آن زمان آلایش کمتری در جانم رخنه کرده بود و روانم سفیدتر از امروز بود. آن زمان ماهی های قرمز تنگمان را گاهی اوقات تا نوروز سال بعد هم نگه می داشتیم. البته همیشه به این آرزو ماندیم که این ماهی ها در طول یک سال حتی چند میلیمتر بزرگتر شوند یا معجزتی شود و آسمان به زمین بیاید و بچه دار شوند.

آن زمان فارغ از توصیه های امروزی برای نکشتن ماهی ها و نریختن سبزه ها در خیابان، هم به راحتی در مراسم چینی-ایرانی ماهی کشی ملی شرکت می کردیم و هم دستی بر سبز کردن خیابان ها با سبزه های گندم و نخود و لوبیا و غیره داشتیم. حداقل از آن زمان تا کنون اگر هیچ چیز پیشرفت نکرده باشد حمایت از حقوق حیوانات و ماکیان ارتقا یافته است، البته حقوق انسان ها را نمی دانم.

نمی دانم سال بعد چگونه خواهد بود، شاید تنها پیش بین خوش بینانه این باشد که ماهی های قرمز کمتری کشته شوند، شاید سال بعد با صنف همسترها قرارداد ببندیم و سر سفره هفت سین سال بعد به جای ماهی همستر بگذاریم یا شاید هم با سگ ها قرارداد بستیم که هم به درد «سین» می خورند و هم وفادارترند.

نوروز همیشه نشان از تغییر و تحول داشته و دارد، نوروز روزیست نو که نمی دانیم در آن با چه مواجه خواهیم بود. نوروز نماد پذیرش تغییر در زندگی ماست. نشان اینکه می دانیم شاید سال بعد دوباره با همین وضعیت نباشیم، شاید خیلی از خوشی ها را نداشته باشیم و شاید به خوشی های بزرگتری دست یابیم، و با صحه گذاشتن بر این تغییر و تحول و به رسمیت شناختن آن، در کنار عزیزانمان آرزو می کنیم که سال بعد سال خوبی برای ما و عزیزانمان باشد.

نوروز آبستن باوری بزرگ در میان ایرانیان و تمام کسانی که سال نو را جشن می گیرند است؛ باور به اراده ما برای خوب زیستن. باور به اینکه نمی دانیم سال آینده چگونه خواهد بود اما آرزو می کنیم سالی خوب باشد و سعی می کنیم آن را بهتر از سال پیش بسازیم. نوروز زاده میل ما آدمیان برای بهتر زیستن در ادوار زندگیست و اگر چنین موهبتی در درون ما نبود هر سال به جای نوروز کهنه روز داشتیم و به یاد سالی که از عمرمان گذشته بود افسوس می خوردیم و اشک می ریختیم. اما نوروز نشان از میل ما به بهتر زیستن و بهتر ساختن زندگی خودمان و دیگران دارد.

امیدوارم سال جدید سال کودکان نشسته در سرما با ترازویی برای سنجیدن وزن غرور ما نباشد، امیدوارم سال نو سال نگاه های بالا به پایین، سال ستم، سال ظلم و سال دروغ نباشد. امیدوارم سال نو سال افسوس بر گذشته نباشد بلکه سال ساختن آینده باشد. امیدوارم سال آینده برای تمامی آنهایی که شاید امسال برایشان نوروزی در کار نبوده است، روزی نو باشد. طبیعت و افعالش زیباست، چه جان بخشیدنش و چه جان گرفتنش، اما امیدوارم سال بعد سال جنگ و غارت و وحشی گری و سال کشته شدن انسان ها به دست انسان نباشد. امیدوارم سال بعد سالی باشد که هر یک از ما حتی به قدر کوچکی یک سلام، رنگ زیبایی به زندگی دیگران بزنیم و فرابگیریم که در عین گوناگونی و اختلاف، با هم و در کنار هم زندگی کنیم و سهمی از تلاشمان را به ساختن دنیایی بهتر برای زیستن اختصاص دهیم. امیدوارم سال نو سال تکرار اشتباهات گذشته نباشد.

برای خودم و تمامی شما عزیزان آروزی سالی خوب دارم.

سال نو مبارک