یه زمانی اینگرام اومد و دو گروه از داوطلبان رو به دو دسته زندانی و زندان بان اختصاص داد و پژوهش خودشو در مورد رفتارهای اجتماعی افراد روی این دو گروه شروع کرد اما بعد چند وقت مباحث اخلاقی و ارزش های انسانی باعث شد این پروژه پژوهشی لغو بشه.

در زمان جنگ جهانی دوم هم خیلی از دانشمندان نازی شروع کردن به آزمایش­های پزشکی عجیب و مضر روی انسان­ها. که بعد از جنگ جهانی کارای خلاف اخلاق پژوهشی این دسته دانشمندان منجر به مرامنامه نورمبرگ در اخلاقیات پژوهش شد.

تو سال­های اخیر هم خیلی از قوم­نگار ها و مردم شناس ها کارای عجیب و غریبی برای پژوهششاشون کردن، رفتن بین ایدزیا، بین همجنس بازا، بین کارتون خوابا، بین گداها، بین قبایل بدوی و خیلی جاهای دیگه.

خیلی از فیلم ها هم ساخته شده در مورد مشاهده رفتار ادما تو محیط ها آزمایشگاهی، مثل فیلم کیوب زیرو یا فیلم محکوم شدگان.

خبری که جدیدا منشر شد و به نوعی میتونه بزرگترین آزمایشگاه رفتاری و اجتماعی (در کنار دیگر آزمایش ها) باشه، خبر سفر یک طرفه یا سفر بی بازگشت به مریخ بود. شرکت مارس وان به آدرس www.mars-one.com تو ماه اخیر اقدام به این فراخوان عجیب کرد تا از بین صدها هزار نفر متقاضی ثبت نام شده تعداد انگشت شماری رو برای اعزام اولین گروه به مریخ گزینش کنه و بفرسته. در این میون حدود 10 ایرانی هم هستن. ذاته این پروژه خودش خیلی عجیب و جالبه. سفر بی بازگشت به مریخ و زندگی تا موقع مرگ در اونجا. و اونم زندگی ای که همشو باید ثبت کنی و همه می بینن. خیلی جالبه. رفتم ثبت نام کنم اما مثه اینکه مهلتش فعلا تا نوبت دوم ثبت نام تموم شده.

هیچکی هنوز درست نمی دونه چه خطراتی به لحاظ روانی، اجتماعی، فیزیکی-جسمی در اونجا در انتظارشه اما این ریسک ها روی هم رفته مجموعا نتونستن جلوی تعداد زیاد متقاضیان رو بگیرن و افراد بسیاری برای این سفر جالب ثبت نام کردن.

فرصت کردید یه سری بزنید به پروفایل های متقاضیان این سایت و آدمای مختلفی رو که فرصت ثبت نام رو پیدا کردن ببینین و فیلمی رو که آپدیت کردن تماشا کنین. چیزای جالبی داره.

حاضر بودین یکی از این افراد باشین یا نه؟ اگه بودین یا نبودین چرا؟ فرصت داشتین بی زحمت جواب بدین. مرسی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA