تبادل الكترونيكي داده ها

ارسال شده توسط بابک بابکی | 31 Dec, 2013

 EDI مخفف Electronic Data Interchange  و بمعنی تبادل الکترونيکی داده ها است. EDI زيرمجموعه ای از eCommerce است و معمولا وقتی استفاده ميشود که حداقل يکی از شرکاء تجاری، درگير حجم وسيع معاملات تجاري باشد. تبادل الکترونيکی داده ها به معني تبادل مستقيم  مستندات تجاري مانند سفارشات، صورتحسابها، قراردادها، برنامه ريزي، حمل و نقل، حواله ها و ... از يک ماشين به ماشين درشرکتهای مختلف است.

EDI  فی النفسه استراتژي و يا پروسه جديدي را ايجاد نمي كند، بلكه درطول مسير جريان كار با انتقال اطلاعاتی که قابل رسيدگي است، بدون نياز به ثبت مجدد اطلاعات ، زمان فرآيند را ( از سفارش اوليه تا ارسال كالا و پرداخت نهايي) کاهش ميدهد.

تكنولوژي تبادل اطلاعات از كامپيوتر به كامپيوتر هزينه بمراتب كمتري نسبت به مستندات كاغذي  دارد. بنابر مطالعات انجام شده (درامريكا) پردازش يك روند سفارش كاغذي و دستي حدود 70 دلار هزينه در بر دارد درصورتيكه پردازش يك سفارش بصورت EDI چيزي حدود يك دلار خواهد بود. EDI در هر مرحله از زنجيره تامين ابزاريست براي حذف خطاهاي انساني، تاخير زماني و ضايعات.

 

تفاوت EDI و eCommerce

eCommerce اصطلاح جديدتری است و نسبت به EDI حوزه وسيعتری را می پوشاند. eCommerce را ميتوان به سه بخش تقسيم کرد که EDI يکی از زيرمجموعه های آنست :

وقتی يک سيستم کامپيوتری اسناد تجاری را بدون دخالت انسان، مستقيما به يک کامپيوتر ديگر می فرستد، اين بخش از eCommerce را  EDI مي نامند.

زيرمجموعه ديگری از eCommerce زمانی است که يک شخص از پشت کامپيوتر خودش سفارشی را ثبت ميکند و يا اطلاعاتی را از طرف ديگر دريافت ميکند، مانند خريد online بليط خطوط هواپيمايی از اينترنت. اغلب تجارتهای الکترونيکی اينترنتی در اين زمره قرار ميگيرند.

و بالاخره زيرمجموعه سوم وقتی رخ ميدهد که يک شرکت ميخواهد اسنادی را بشکل الکترونيکی و خودکار برای شرکت ديگری بفرستد ولی شرکت دريافت کننده امکان ارتباط EDI را ندارد. بنابراين بجای اينکه اطلاعات را بطور اتوماتيک و بدون دخالت انسان در سيستم خود بارگذاری کند، داده های دريافتی را چاپ کرده و مجددا بصورت دستی در سيستم خود وارد ميکند. به اين روش اصطلاحا  ReadnRip  مي گويند.

 

تفاوت EDI و eMail

گرچه اساس عملکرد يک سيستم EDI برمبنای ارسال و دريافت پيامهای استاندارد است ولی بايد توجه داشت که EDI خصوصيات ويژه ای دارد که آنرا از يک سيستم eMail متمايز ميکند :

 

Business transactions message

EDI برای تبادل اسناد روتين تجاری است

Data formatting standards

باتوجه به نوع پيامهای مبادله شده، منطقی است که از شکل استاندارد استفاده شود

EDI translators

داده ها را به شکل استاندارد تبديل ميکند

Processability

پيامهای EDI قابل پردازش توسط برنامه هاست تا از ارسال داده های ناقص يا غلط جلوگيری شود

 

عملكرد EDI

برای روشنتر شدن مطلب، نمونه ای از چگونگی كاركرد EDI را به اختصارشرح ميدهيم :

 

وقتی خريدار كالا سفارش خريد را در سيستم كامپيوتري خودش تنظيم وآنرا تائيد كرد، اين سفارش ثبت شده به يك سند سفارش توسط برنامه Translator به فرمت EDI ترجمه ميشود.  اين سند ازطريق اينترنت و يا شبكه (Value Added Network)VAN بصورت كاملا امن براي فروشنده كالا فرستاده ميشود.

بسياری از شرکتها از شبکه EDI يا VAN(value-added netwok) بعنوان يک سرويس دهنده ثالث برای ايجاد ارتباط با شرکای تجاری خود استفاده ميکنند. شبکه های VAN تنها يک شبکه برای برقراری ارتباط نيست بلکه شامل سرويسهای ديگری نيز  ميباشد که حداقل آن يک mail box و سرويسهای ارتباطی است. درواقع عبارت value-added بمعنی ارائه سرويسهای بيشتر است نه Added Cost . شرکتهای سرويس دهنده برمبنای درخواست مشتريان سرويسهای ديگری نيز دراختيار آنها قرار ميدهد. مثلا برخی از سرويس دهندگان، برنامه هايی را طراحی و ارائه ميکنند تا بوسيله آن شرکتها بتوانند transaction های جديد را اجرا کنند و يا يک شريک تجاری جديد به سيستم اضافه کنند.

 

شبكه VAN خريدار و فروشنده  شبيه يك صندوق پستي است كه با هم در ارتباط هستند. اين شبكه از ارسال و دريافت تبادل سند مطمئن شده و به شبكه VAN فروشنده اعلام ميكند که يک سند سفارش خريد دريافت شده است از آنطرف به خريدار نيز اطلاع ميدهدكه فروشنده سفارش خريد را دريافت كرده است.

 در تمام مرحله تبادل، امنيت و كنترل داده ها، با بكارگيري كلمه عبور و شناسايي كاربر وكدگزاري (encryption) حفظ ميگردد. سيستم EDI فروشنده وخريدار ، سفارش را پردازش کرده و درستي و صحت مستندات  را بررسي و ويرايش ميكند.

هر شريك تجاري باتوجه به نيازش،  EDI خاص خود را دارد كه شامل نوع خاصي از مستندهاي EDI است كه بايد مورد پردازش قرار گيرد. (مانند سفارش خريد ، فاكتور فروش ، ... ). درواقع اغلب مستندات تجاري كه يك شركت با شريك تجاري اش مبادله ميكند ميتواند از طريق EDI فرستاده شود.

در هر حال، هر سند EDI بايد دقيقا با فرمتي مشخص بدست شريك تجاري برسد. اغلب شركائ تجاري يك EDI Imlpementation Guide (or Kit) دارند  كه توسط آن ميتوانند سند دريافتي را بخوانند. محتويات سند دريافتي را ميتوان به فرمت داده هايي كه در سيستم داخلی موجود قابل استفاده است تبديل كرد که به اين كار Mapping ميگويند.

 

 

 در يك سيستم EDI امکانات و پيش نيازهای  زير لازم است :

1-    يك نرم افزار براي ايجاد ارتباطات ، صندوق پستي مستندات EDI ، Mapping و ترجمه داده ها.

2-    ارتباطات اينترنتي و يا شبکه VAN و يا هرنوع روش ارتباطي ديگر براي كليه شركاي تجاري

3-    سخت افزار شامل يك سرور يا PC، دستگاههاي ارتباطي

4-    فضاي امنيتي مناسب و سيستم كنترل و نمايشگر امنيتي

5-    امكان ايجاد فايلهاي پشتيبان جهت قابليت اطمينان

6-    درصورتيكه يكپارچه سازي مستندات EDI  با سيستم اطلاعاتي داخلي شركت لازم باشد، نرم افزاري به اين منظور لازم است

7-    براي هر نوع سند EDI بايد يك Map صورت بگيرد. Map ها ركوردهاي EDI كدشده را به شكل قابل استفاده ترجمه ميكند.

 بطورکلی برای راه اندازی يک سيستم EDI علاوه بربسترهای سخت افزاری (کامپيوترها و سرورها،مودم،شبکه ارتباطی،...) و نرم افزاری (صندوق پستی پيامهای EDI، مترجم، mapping، نرم افزارهای امنيتی،...) وجود يک استاندارد برای تبادل داده ها نيز ضروريست.

800x600 Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4