سال نو مبارک

ارسال شده توسط بابک بابکی | 21 Mar, 2014
سال نو بر تمام ملت ایران مبارک.
امیدوارم سال نو سالی سرشار از موفقیت و پیروزی و سربلندی بر همه ایرانیان باشد. 

سال نو میلادی مبارک

ارسال شده توسط بابک بابکی | 2 Jan, 2014
سال نو میلادی را به تمام مسیحیان
 
 
جهان بالاخص هموطنان مسیحی تبریک
 
میگویم

مضررات فناوري نانو

ارسال شده توسط بابک بابکی | 27 Dec, 2013
هر چند كه گفته مى شود نانوفناورى قابليت توليد و كاربرد فناورى هاى تميزتر را دارا است؛ اما در كاربرد نانومواد يا ريزمواد بايد احتياط لازم را به عمل آورد. مطالعات نشان مى دهد افرادى كه در معرض انتشار نانومواد قرار دارند ممكن است به عارضه هايى دچار شوند و همچنين تخليه نانوذرات به آب نيز سبب آلودگى هاى سمى زيست محيطى مى شود. در اين نوشتار جهت آشنايى بيشتر خوانندگان گرامى با ساير جنبه هاى علم و فناورى رو به رشد نانو يكى از كامل ترين و جديدترين مطالعاتى كه در زمينه خطرات نانوذرات انجام شده و هم اكنون در مجله Journal of Cleaner Production زير چاپ است؛ به صورت خلاصه ترجمه و ارائه شده است.
• • •
ويژگى بارز نانوفناورى استفاده آن از ذرات بسيار كوچكى است كه حداقل يكى از ابعاد آنها كمتر از ۱۰۰ نانومتر باشد. گفته شده است كه نانوفناورى مى تواند مواد زائد و آلودگى ها را از محيط حذف كند حتى مى تواند به طور فزاينده اى از مصرف و هدر رفتن منابع جلوگيرى كند كه اين خود مى تواند سبب شود قيمت تمام شده بسيارى از محصولات و فرآيندها كاهش يابد. از سوى ديگر نانوفناورى اين قابليت را دارد كه با فراهم آوردن امكان انتخاب گرى بالا در واكنش هاى شيميايى، بهره ورى در مصرف انرژى و كاهش توليد مواد زائد را موجب شود. با اين وجود مطالعات نشان مى دهد كه اين فناورى نوظهور آنچنان كه گفته مى شود بى خطر نيست. اصولاً ما با سه دسته نانومواد سروكار داريم. دسته اول كه مهم ترين و قديمى ترين آنها كربن سياه يا كربن بلاك است كه در ساختن لاستيك و نيز در صنايع چاپ به كار مى رود. كاربردهاى جديد اين نانوماده در صنايع ديگرى چون صنايع پوششى، نساجى، سراميك، شيشه و… گزارش شده است. تنها افرادى كه در اين صنايع كار مى كنند مى توانند در معرض اين دسته از نانومواد قرار بگيرند. دسته دوم شامل نانوذراتى است كه در مواد دارويى و آرايشى بهداشتى به كار مى روند كه بالنسبه عموم افراد ممكن است از آنها استفاده كنند. دسته سوم نانوذراتى هستند كه به صورت ناخواسته به عنوان محصول فرعى بعضى از فرآيندها- مانند سوختن سوخت هاى ديزلى، گداختن فلزات و حرارت دادن پليمرها توليد مى شوند، كه به اين دسته نانوذرات غيرتوليدى نيز گفته مى شود. امروزه بيشتر نانوذرات توليدى از اكسيدهاى فلزى، سيليكون و كربن ساخته مى شوند. بيشتر نانوذرات دارو رسان از چربى ها و ساختارهايى با پايه پلى اتيلن گليكول ساخته شده اند.
يكى از راه هاى ورود نانومواد به داخل بدن موجودات زنده استنشاق است. اين امر يكى از موضوعاتى بوده است كه بسيار مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. مدارك معتبرى وجود دارد كه ثابت مى كند ذرات پايدار با اندازه كمتر از ۱۰۰ نانومتر پس از استنشاق مى توانند مسموميت اساسى ايجاد كنند. ذرات استنشاق شده تمايل زيادى به رسوب كردن در مجارى تنفسى و ريه ها دارند كه اين تمايل در افراد مبتلا به آسم و ساير عارضه هاى تنفسى بيشتر است. التهاب ريه كه از استنشاق نانوذرات حاصل مى شود در حيواناتى مانند موش مشاهده شده و اثر آن در حيوانات پير بيشتر است.
مطالعه اثر نانوذرات كربن و اكسيد تيتانيم با اندازه هاى بين ۲۲۰- ۱۲ نانومتر روى موش ها نشان داده است كه قدرت دفاعى را در شش هاى آنها پايين مى آورد. تماس مداوم و زياد با نانوذرات ممكن است سبب تصلب بافت ها شود. كار در مكان هايى كه در آنجا از كربن سياه استفاده مى شود به مرور زمان سبب بروز بيمارى هاى تنفسى از قبيل برونشيت و يا حتى سرطان ريه مى شود. اين بيمارى ها در حيواناتى كه در تماس دائم با نانوذرات بوده اند مشاهده شده است. شواهد زيادى وجود دارد كه نشان مى دهد سطح فعال و تعداد نانوذرات استنشاق شده در اثرات مخربى كه ايجاد مى كنند نقش تعيين كننده دارند. طبيعت شيميايى و بار الكتريكى نانوذرات نيز از ديگر عوامل تعيين كننده در ميزان خطرناك بودن آنها در صورت استنشاق است.
نانوذرات علاوه بر بيمارى هاى تنفسى كه ايجاد مى كنند، مى توانند بروز بيمارى هايى را در سيستم قلبى عروقى انسان ايجاد كنند. اثر مخرب اين ذرات روى سيستم قلبى حيوانات با آزمايشاتى كه انجام شده به اثبات رسيده است. اين بيمارى هاى قلبى ممكن است از تغيير در عملكرد شش ها نشات گرفته باشد و يا به نفوذ نانوذرات به بافت ريه مرتبط باشد. در مورد احتمال دوم شواهد نشان داده اند كه نانوذرات جامد توانايى جابه جا شدن در مخاط و بافت هاى تنفسى انسان و ساير پستانداران را دارا هستند. حضور نانوذرات استنشاقى در سيستم گردش خون و در كبد مشاهده شده است. از سوى ديگر مطالعات نشان داده كه تماس دائم و كامل با نانوذرات سبب ورود اين مواد به مغز حيوانات شده است. نفوذ نانوذرات كربنى به قسمت بويايى مغز موش از طريق عبور از مخاط بويايى و عصب بويايى به اثبات رسيده است.
در بعضى از موارد ممكن است اثر يك ماده ويژه اثر منفى نانوذرات را تشديد كند. به عنوان مثال حضور ذرات بزرگ نيكل در كنار نانوذرات اين ماده صدمات ريوى و التهاب آن را افزايش مى دهد. اين مطالعه نشان مى دهد كه نه تنها سطح ويژه نانوذرات نيكل در اثرات مخرب آن نقش دارد بلكه يون هاى نيكل نيز اثر مهمى در ايجاد مسموميت در سلول هاى موش دارند. سرطان ريه در انسان با در معرض نانوذرات نيكل قرار گرفتن ارتباط دارد. اين اثر در حضور مواد محلولى كه حاوى نيكل هستند بيشتر خود را مى نماياند. از ديگر موادى كه اثر تشديد كننده آنها روى فعاليت مخرب نانوذرات اثبات شده است مى توان آهن و دوده را نام برد.
يكى ديگر از راه هاى نفوذ نانوذرات به داخل بدن حيوانات و انسان، نفوذ از راه پوست است. اين مسئله در انسان اهميت بيشترى دارد زيرا در مواد حاجب نور خورشيد يا همان كرم هاى ضدآفتاب، از نانوذرات اكسيد تيتانيم و اكسيد روى استفاده مى شود. هم اينك مهم ترين استفاده از نانوذرات در مواد آرايشى بهداشتى استفاده از همين ذرات بسيار ريزاكسيدهاى فلزى است. مطالعات نشان داده است كه نانوذرات تشكيل دهنده اين مواد هشت ساعت پس از مصرف مى تواند از طريق غشاى سلول وارد سلول شود. اين مسئله در مورد خرگوش و موش به اثبات رسيده است. اين نانوذرات با ورود به درون سلول و انجام واكنش هاى كاتاليزشده نورى مى توانند سبب از بين رفتن اسيدهاى نوكلئيك و ساير اجزاى سلولى شوند. راه ديگر نفوذ پوستى نانوذرات به درون سلول هاى انسان از طريق نقل و انتقال و كار كردن با اين مواد در آزمايشگاه ها و صنايع است. مطالعات در مورد نفوذ نانولوله هاى كربنى به بدن كسانى كه در آزمايشگاه هاى مربوطه كار مى كنند مويد اين مسئله است. راه ديگر در معرض نانوذرات قرار گرفتن ورود آنها به زنجيره غذايى است كه منشاء آن آلودگى هاى زيست محيطى است.
اما يكى از آسان ترين و مهم ترين راه هاى ورود نانوذرات به درون بدن انسان استفاده از سيستم هاى دارورسان است.
تعداد زيادى از مواد نانو به عنوان تركيبات دارورسان مورد مطالعه قرار گرفته اند هم اينك استفاده از اين سيستم ها به عنوان يكى از كاربردهاى مهم نانوفناورى مطرح است. يك اثر جانبى معمول بعد از استفاده از اين مواد ايجاد حساسيت شديد است. از سوى ديگر هنگامى كه از نانوذرات تركيبات آلى فلزى يا پليمرى استفاده مى شود خطر تجزيه تركيبات وجود دارد كه مواد حاصل از اين تجزيه ممكن است اثرات زيان آورى را موجب شوند. به عنوان مثال تركيب پليمرى پلى آلكيل سيانو اكريلات كه در بعضى از داروها استفاده مى شود در صورت داشتن شاخه آلكيلى كوچك به راحتى تجزيه شده و مواد سمى توليد مى كند اما اين پليمر اگر حاوى شاخه هاى آلكيلى بزرگ باشد تجزيه شدن آن كمتر اتفاق مى افتد. استفاده از نانوذرات به جاى رنگ هاى فلورسنتى در تصويربردارى از سيستم هاى زنده از كاربردهاى جديد نانومواد است. يكى از موادى كه مطالعات زيادى در مورد آن انجام شده نيمه هادى نقاط كوانتومى است كه از كادميم و سلنيم ساخته شده است. اين ماده به خاطر آزاد شدن يون كادميم سميت زيادى از خود نشان مى دهد.
در پايان با توجه به مطالب فوق مى توان گفت كه خطر كلى نانوذرات به پايدارى آنها در مواد زيستى مرتبط است. نانوذراتى كه به راحتى به مواد با سميت كم تجزيه مى شوند نسبت به نانوذرات مقاوم در مقابل تجزيه زيستى از زيان آ ورى كمترى برخوردارند. شكل و طبيعت سطح نانوذرات در زيان آور بودن آن نقش مهمى دارد. با توجه به اين مطالعات و مشخص شدن اثرات جانبى منفى نانوذرات دارورسان، بايد در جهت رفع اين مشكل تدابيرى انديشيده شود و همچنين كاربرد اكسيد روى و اكسيد تيتانيم در مواد ضدآفتاب بايد مورد ارزيابى مجدد قرار گيرد.
*عضو هيات علمى دانشگاه شهيد چمران اهواز
روزنامه شرق

انك اطلاعات علمي و تخصصي رشته هاي دانشگاهي

ارسال شده توسط بابک بابکی | 23 Dec, 2013
منابع - Archive (آرشيو)
در اين بايگاني مقالات و روزنامه هاي دپارتمان به شرح ذيل ارائه شده است.
1)Working Paper Series  (مجموعه مقالات)
The Department Publishes Papers by Graduate Students in the Program  (مقالات منتشره دانشجويان مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري)
در اين قسمت بخشي از مقالات دانشجويان مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري به صورت فرمت (pdf) ارائه شده است.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.princeton.edu/~sociolog/workingpaper.html
2)The department newsletter (روزنامه دپارتمان)
From 1996 to 1998, the Department Published and Annual Newsletter (روزنامة ساليانه دپارتمان از سال 89-1996)
در اين قسمت دپارتمان جامعه شناسي اقدام به انتشار روزنامه نموده و اطلاعات روزنامه را به صورت on-line در اختيار كاربران قرار داده است. در اين روزنامه آخرين اطلاعات و وقايع مربوط به دپارتمان و رشتة جامعه شناسي به چاپ رسيده است.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.princeton.edu/~sociolog/newsletter/newsletter.html
Resources (منابع)
در اين قسمت منابع رشتة جامعه شناسي ارائه شده است.
1)ASA Section on Sociology and Computers (بخش جامعه شناسي و كامپيوتر انجمن جامعه شناسي آمريكا)
هدف بخش فوق پيشبرد و رواج استفاده از كامپيوتر در محاسبات خرد جامعه شناسي از طريق تبادل سازماندهي شدة عقايد، برنامه ها،‌ اطلاعات، منابع تدريس، نتايج تحقيق و … مي‏باشد. در اين جا واژة محاسبات خرد، شبكه هاي الكترونيكي و استفاده از كامپيوتر را در بر مي‏گيرد.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.princeton.edu/~soccomp
2)Center for Arts and Cultural Policy Studies (مركز مطالعات سياست فرهنگي و هنري)
مركز فوق به منظور ايجاد و گسترش سخنراني و گفتمان شفاف و فرهيخته درخصوص حيات فرهنگي و هنري ملل شكل گرفت. برنامه ها و فعاليتهاي مركز در راستاي ايجاد و شكل دهي به شالوده فكري دانشمندان كارآزموده ايي كه به اطلاعات ‍ جمع آوري شده درخصوص نهادهاي فرهنگي و فعاليتها آنها دسترسي داشته و در زمينة موضوعات كليدي و اساسي سياست فرهنگي و هنري به تحقيق و بررسي مشغول مي باشند، طراحي شده است.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.princeton.edu/~artspol
3)Center for Migration and Development (مركز مهاجرت و توسعه ملي)
مركز مهاجرت و توسعه ملي در راستاي ارتقاء و افزايش بورس تحصيلي، تحقيقات پايه و تبادلات علمي در ميان اساتيد و دانشجوياني كه به موضوعات و زمينه هاي مهاجرت بين المللي و توسعه ملي علاقه مند مي باشند، شكل گرفته است. از مهمترين علائق و فعاليتهاي مركز مي توان به‌تحقيق و بررسي درخصوص ارتباط بين گروه هاي مهاجر در جهان توسعه يافته (متمدن) و رشد و گسترش ابعاد و دورنماي ملل مهاجر اشاره نمود.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://cmd.princeton.edu/
4)Center for Research on Child Wellbeing (مركز تحقيقات بهداشت و رفاه كودكان)
مركز فوق درخصوص وضعيت بهداشت كودكان ،‌آموزش، رفاه، ساختار خانواده به تحقيق و بررسي مشغول مي‏باشد. اعضاي تشكيل دهندة مركز، اساتيد حوزه هاي اقتصاد، جامعه شناسي، جمعيت شناسي، روانشناسي و علوم مي باشند. مركز ميزبان بازديدكنندگان خارجي و داخلي مي‏باشد و از دانشجويان مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري حمايت به عمل مي آورد. هدف اصلي مركز گسترش و بسط تحقيقات اصولي و پايه درخصوص بهداشت و رفاه كودكان مي‏باشد.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://crcw.princeton.edu/
5)Center for the Study of Religion (مركز مطالعات مذهب و دين)
مركز مطالعات مذهب و دين، مركز علمي مي‏باشد.تشويق دانشمندان به انجام تحقيق، آموزش و گفتمان ملي درخصوص مذهب از مهمترين اهداف مركز مي‏باشد. در مركز فوق اطلاعات و منابع بي نظير و جامعي درخصوص علوم اجتماعي و علوم انساني وجود دارد.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.princeton.edu/~csrelig
6)International Networks Archive (آرشيو شبكه هاي بين المللي)
آرشيو شبكه هاي بين المللي دپارتمان جامعه شناسي  دانشگاه پرينستون به منظور همكاري با جامعه شناسان شكل گرفته است. در اين آرشيو اطلاعات مربوط به جامعه شناسان، محققان، مقالات، مؤسسات، جلسات و پروژه هاي تحقيقاتي موجود مي‏باشد. هدف از تأسيس آرشيو جمع آوري و دسته بندي (گردآوري) اطلاعات مربوط به تحقيقات تجربي ،‌جمع آوري مجموعه اطلاعات شبكه هاي مختلف، ايجاد فرمتي (ساختاري) متحدالشكل براي اطلاعات جمع آوري شده و در دسترس قرار دادن اطلاعات جمع آوري شده از طريق وب سايت مي‏باشد.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.princeton.edu/~ina
7)Office of Pupulation Research (اداره تحقيقات جمعيت شناسي)
ادارة‌ تحقيقات جمعيت شناسي در دانشگاه پرينستون مركز اصلي و پيشرو در تحقيقات جمعيت شناسي و آموزش مي‏باشد. ادارة‌فوق پيشينة برجسته ايي در مطالعه و بررسي جمعيت شناسي و تغييرات باروري دارد. در سالهاي اخير فعاليتهاي تحقيقاتي چشمگيري درخصوص بهداشت، رفاه ،‌جمعيت شناسي اجتماعي ومهاجرت داشته است.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://opr.princeton.edu/
8)Princetion University Survey Research Center (مركز تحقيقات پژوهشي دانشگاه پرينستون)
در اين مركز گنجينة عظيمي از اطلاعات درخصوص نهادها، منابع دولتي، آمار، جمعيت شناسي، آرشيوهاي علوم اجتماعي،‌تجزيه و تحليل تحقيقات، مقالات،‌ انجمن ها، … وجود دارد.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://members.bellatlantic.net/~abelson
9)Embedded Enterprise in Comparative Perspective (پشتوانه تلفيقي از ديدگاه تطبيقي)
تحقيقات اخير در زمينة علوم اجتماعي بيانگر مفاهيم و اشارات ضمني تجربي و نظري درخصوص تلفيق پشتوانه هاي اقتصادي در بطن مؤسسات اجتماعي ، فرهنگي و سياسي مي‏باشد. هدف كارگاه آموزشي، هدايت دانشمندان جواني مي‏باشد كه در راستاي تحقيقات نظري و تجربي تطبيقي كه معطوف بر حوزه و پشتوانه تلفيقي مي‏باشد به فعاليت مشغول مي باشند.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.princeton.edu/~embedded
10)Meta List of Sociology Links (فهرست جامعي از پايگاه هاي اينترنتي جامعه شناسي)
در اين قسمت ليست جامعي از منابع عمومي، نهادهاي تخصصي، مؤسسات تحقيقاتي، مجلات، فهرست آدرس هاي الكترونيكي جامعه شناسان، وب لاگها، موضوعات مربوط به جامعه شناسي، آموزش جامعه شناسي، جامعه شناسان بزرگ و … ارائه شده است.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.sociolog.com/links/index.html
11)Comprehensive List of U.S Sociology Departments on the Web (ليست جامعي از دپارتمانهاي جامعه شناسي ايالات متحده)
در اين قسمت تمامي دپارتمانهاي جامعه شناسي ايالات متحده در ليست جامعي ارائه شده و650 دپارتمان جامعه شناسي را در بر مي گيرد.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.sociolog.com/us_links
12)Materials for the Study of Childhood (مطالب و منابعي براي مطالعه و بررسي دوران كودكي)
هدف از ارائه اين سايت تمركز بر روي مسائل مربوط به كودكان و تجزيه و تحليل هاي جديد از دوران كودكي به عنوان يك پديدة اجتماعي در نوع خودش مي‏باشد.
براي كسب اطلاعات به آدرس ذيل رجوع نماييد:
http://www.princeton.edu/~children