چارت سازمانی ناسا در دسترس عموم قرار گرفت

سازمان هوا فضای ایالات متحده (ناسا) یکی از پیشرفته ترین سیستمهای سازمانی را داراست.با توجه به دستاوردهای این سازمان، نحوه سازماندهی نیروها در آن نیز می تواند به عنوان یکی از نمونه های آموزنده مورد توجه دست اندرکاران منابع انسانی قرار گیرد.

بدیهی است که چارت سازمانی متناسب با متغیرهای زیادی است و نحوه تأثیر این متغیرها در طراحی بسیار مؤثر است.

توجه به هدف و مأموریت سازمان، تکنولوژی مورد استفاده، فرهنگ محیطی که سازمان در آن فعالیت می کند، سطح دانش و مهارت و نحوه نگرش کارکنان و مدیران سازمان، مکان/ مکانها و پراکندگی های جغرافیایی سازمان، محصول/ محصولات و فرآیندهای جاری سازمان همه بایستی در طراحی یک سازمان کارآ مورد توجه قرار گیرند.

طبعاً چارت ناسا نیز با توجه به میزان نوآوری مورد تقاضا، تکنولوژی پیشرفته و سطح دانش کارکنانش طراحی شده و تنها برای آن سازمان مناسب است.

Comments (0) Posted to مدیریت 12/10/2014 Edit

بهترین و بدترین مشاغل برای سلامتی

 


 

سلامت شغلی از جمله فاکتورهایی است که برای انتخاب شغل باید مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، در این گزارش 16 شغل معرفی شده است که هشت تای آن در زمره بدترین‌ها و هشت تای دیگر در زمره بهترین شغل‌ها برای سلامتی افراد است. بدترین شغل‌ها برای سلامتی:

مشاغل پشت میزی: تحرک ناکافی در طولانی مدت می‌تواند آثار زیانباری برای سلامتی به همراه داشته باشد.

آتش‌نشانی/افسران پلیس: در هر دو شغل جراحت زیادی به فرد وارد می‌شود و مرگ و میر در این دو شغل بالاست.

کارگران دستی: این افراد با اشیاء سنگین و ماشین‌آلاتی سر و کار دارند که برای سلامتی آنها تهدید جدی به حساب می‌آید.

وکالت: وکلا از استرس بسیار بالایی و رنج می‌برند و در مقایسه با افراد معمولی بیشتر افسرده می‌شوند.

کارگران شیفتی مراکز درمانی: این افراد که برای سلامتی دیگران تلاش می‌کنند، خود در معرض آسیب قرارد ارند.

کارمندان بخش‌های خدماتی و خرده‌فروشی‌ها: این افراد از نظر دسترسی به امکانات درمانی همچون بیمه وضعیت مناسبی ندارند.

سربازان: این حرفه در سال 2012 از سوی موسسه CareerCast به عنوان استرس‌زاترین شغل شناخته شد.

رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی: بر اساس اعلام یک نهاد مطالعاتی رانندگان وسایل حمل و نقل عمومی در معرض بیماری و آسیب‌های زیادی قرار دارند.

بهترین شغل‌ها برای سلامتی:

مربی ورزشی: حتما می‌دانید که این شغل ارتباط مستقیمی با سلامتی دارد.

مهندس نرم‌افزار: بر اساس اعلام careerCast افرادی که در این شغل فعالیت می‌کنند در زمره شادترین افراد هستند.

گل فروش: بودن در کنار گل و گیاه کمک زیادی به بهبود سلامتی شما می‌کند.

کارمندان بیمه: بیمه درمانی که توسط کارفرما حمایت شده است یکی از رموز سلامتی در محیط‌های شغلی به شمار می‌رود.

متخصص بهداشتی: افرادی که در این شغل فعالیت می‌کنند استرس پائینی را در مقایسه با دیگر مشاغل تحمل می‌کنند.

کارمندان دولت: کارمندان دولتی اغلب مزایای زیادی را در مقایسه با کارمندان بخش خصوصی دریافت می‌کنند که از آن جمله می‌توان به پکیج‌های مخصوص تعطیلات اشاره کرد.

معاون اجرایی: افرادی که در این حرفه مشغول به فعالیت هستند کمترین میزان جراحت و استرس را تحمل می‌کنند.

کارمندان مشاغل کوچک: اگرچه ممکن است کار کردن در سازمان‌های بزرگ حقوق و مزایای بهتری داشته باشد، اما مشاغل کوچک آسیب کمتری به سلامت شما وارد می‌کنند.

 

Comments (0) Posted to مدیریت 12/10/2014 Edit

پنج ویژگی کیفی برای توصیف افراد با پتانسیل بالا

 


توانایی شما به عنوان رهبران کسب و کار در دیدن و آماده کردن کارکنانی که پیشرفت از وضعیت فعلی را هدایت کرده و آینده شرکت را می‌سازند بسیار مهم است. این پتانسیلها به طرق متفاوتی قابل تعریف هستند، ولی آیا شما آنها را در کسب و کارتان تعریف می‌کنید؟ و یا این رهبران در حال پدیدار شدن، به دلیل بی توجهی، به سمت سازمان دیگری که توانایی ایشان در بالا رفتن از درجه های سازمانی را تعریف کرده اند، تمایل پیدا می کنند؟

تقریباً چند ابزار محدود و متفاوت در بین شرکتها برای تعریف افراد با پتانسیل بالا وجود دارد که شرکتهای پشتیبانی سیستمها از آنها استفاده می‌کنند. ولی مروری بر دیدگاههای کارشناسان فن نشان می‌دهد که در حقیقت وقتی موضوع بحث ویژگی‌های افراد با پتانسیل بالا هست در بین اعضای هیأت مدیره هماهنگی زیادی وجود دارد. دانستن این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند مترصد یافتن کسانی که در شرکتتان آنها را از خود بروز می‌دهند، باشید.

در ابتدا مهم است که بدانید چگونه عازم پیدا کردن افراد با پتانسیل شوید. بله، ممکن است آنها چند ویژگی قابل توصیف داشته باشند، ولی شما چگونه می‌توانید کشف کنید که چه کسی آنها را دارد؟ شرکتهای مختلف از چند متد متفاوت استفاده نموده‌اند. ولی تحقیقی که توسط گروه مشاوران ERC از 26 سازمان صورت گرفته نشان داد که بیشترین مورد استفاده مربوط به توصیف مهارتها و ارزیابی شخصیتی از طریق تست کردن و مرور وضعیت توسط همکاران، مدیران و مشتریان بوده است.

اکنون مهمترین مسأله این است: چه ویژگی‌هایی افراد با پتانسیل را می‌سازد؟ چگونه می‌توانید رهبران در حال پدید آمدن شرکتتان را بشناسید و منابع را برای توسعه آنها و تبدیل شدنشان به مدیران ارشد فردا صرف کنید، زمانی که می‌خواهید مطمئن شوید که در آن موقع شرکتتان در دستان توانایی قرار گرفته‌اند؟ در اینجا ویژگی‌هایی که بر اساس تحقیقات انجام شده نظیر کُرنل و روتگرز تعیین شده‌اند ذکر می‌گردد.

جاه‌طلبی:شگفت انگیز نیست افرادی که پتانسیل بالایی دارند، جاه‌طلب باشند. البته که ارتقا در کارراهه شغلی مقداری جاه‌طلبی نیاز دارد، ولی این افراد با پتانسیل بالا رقابتی و هدفگرا بوده و گامهای فعالانه‌ای برای بهبود خود و آموختن چیزهایی که برای پیشرفت ضروری هستند برمی‌دارند؛ این موضوع به طور طبیعی اتفاق می افتد. پس مطمئن شوید می‌توانید افرادی که همیشه شامه خود را تیز کرده‌اند را تشخیص می‌دهید.

نگرش:افراد با پتانسیل بالا زمانشان را با منفی بودن و دنبال کارهای خود بودن هدر نمی‌دهند. همیشه مثبت فکر کرده و همکاران و سرپرستانشان را با نگرش مثبت خود تحت تأثیر قرار می‌دهند. با تیم به‌خوبی کار کرده و با افرادی که همکار هستند، روابط پایدار برقرار می‌سازند. اما تنها به دنبال تیمی از افراد که فقط شبیه‌شان باشد نیستند؛ افراد با پتانسیل بالا ارزش سرمایه‌‌ای که تنوع و دیدگاههای مختلف می‌تواند ارائه دهد را می‌دانند. آیا به دنبال مورد دیگری در چک‌لیست نگرشها هستید؟ افراد با پتانسیل، رابطه‌ای عالی با یکپارچگی و تخصص دارند. آنها می‌توانند نه تنها برای خوب به نظر رسیدن شرکت، بلکه برای خوب بودن آن نیز مورد اعتماد قرار گیرند.

تفکر نقادانه و ارتباطات:مهارتهای تفکر نقادانه و ارتباطات قوی، در همه کارکنان دیده نمی‌شوند؛ ولی ضروری است افرادی که به عنوان رهبران آینده توسط شما انتخاب شده‌اند آنها را انجام دهند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند برای انتخاب راهشان در بین مشکلات پیچیده دلیل داشته و همزمان چند گزینه را در نظر بگیرند. ولی تفکر نقادانه بدون ارتباطات سازنده بلا استفاده خواهد بود و اینجا همان جایی است که نشان می‌دهد افراد با پتانسیل بالا اشخاصی تیم‌گرا هستند که می‌توانند ایده‌هایشان را با دیگران به اشتراک گذاشته و به ایده‌های دیگران گوش فرا می‌دهند تا ایده‌هایشان پخته‌تر شود.

تخصص:بدیهی است کارمندی که در کارراهه‌اش به پیش می‌رود باید تخصص فنی وسیعی در آنچه که نقشش اقتضا می‌کند، بروز دهد. نه تنها باید به اینصورت باشد، بلکه یک فرد بالقوه بایستی قادر به درک نقشش در ارتباط با عملکرد کلی شرکت نیز باشد.

تهور: در پایان، یک فرد با پتانسیل ویژگی فراتر از جاه‌طلبی و مهارت دارد: تهور و روحیه ریسک‌پذیری. یک فرد با پتانسیل، ریسک کننده‌ای است که می‌داند تجزیه و تحلیل‌های هزینه – فایده نمی‌تواند قولی در مورد اینکه ریسکها به کدام سمت خواهند بود، به دست دهند و می‌داند در هر صورت باید چه کاری بکند و چه کاری نباید بکند به جای اینکه با عدم‌اطمینان زمینگیر شود. آنها می‌دانند که تغییر خواهد آمد و به جای ماندن در کارهای گذشته با تغییرات سازگار و شکوفا می‌شوند و حتی به صورت بهتر، آنها این تغییرات را در خودشان هم ایجاد می‌کنند. این ویژگی اطمینان می‌دهد همانطور که آنها به پیش می‌روند، کسب‌و‌کارتان هم به همین صورت جلو خواهد رفت.

پس نگاهی به اطرافتان بیاندازید: کدامیک از کارکنانتان در جایی که هستند، درحال شکوفا شدنند، و کدامها افراد با پتانسیلی هستند که سازمانتان را به پیش، رهبری خواهند نمود؟

 نویسنده: ریکی مارسن-ترجمه: مشاوره مدیریت منابع انسانی رایان راهبرد چابک

http://allincareer.com/?p=8816

 

Comments (0) Posted to مدیریت 12/10/2014 Edit


آخرين مطالب بروز شده

موضوعات

پيوندها

IT

کلی

مدیریت

Feeds