ساخت دستگاهی که تنها در انحصار 3 کشور بود

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

 با بیان اینکه این دستگاه با عنوان اسپکتروفتومتر یا طیف سنج آشکار ساز آرایه‌ای عرضه شد، گفت: این دستگاه شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می‌کند.

وی با بیان اینکه این دستگاه قادر است طیف امواج الکترو مغناطیس را در ناحیه مرئی و UV به طور همزمان ثبت کند، اظهار داشت: سیستم طیف سنجی با آشکار سازی آرایه‌ای یکی از سیستم‌های با فناوری بالا است که دانش فنی آن در اختیار کشورهایی چون آمریکا، هلند و ژاپن است.

شکوفی با اشاره به عملکرد دستگاه اسپکتروفتومتر خاطرنشان کرد: در دستگاه‌های متداول طیف سنجی از مواد مورد نظر بر اساس اسکن به این معنا که طول موج‌های مختلف را یه صورت تک تک پشت سر هم اندازه گیری و ثبت می‌کند، استفاده می کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در دستگاه طراحی شده همه طول موج‌ها به طور همزمان اندازه گیری می‌شود و بلافاصله کل طیف طول موج‌ها بر روی صفحه مونیتور کامپیوتر قابل مشاهده است.

مجری طرح با تاکید بر اینکه دستگاه ساخته شده بیشتر برای اندازه گیری و طیف گیری مواد استفاده می‌شود، اضافه کرد: این دستگاه یکی از ابزارهای اصلی هر آزمایشگاه شیمی و مهندسی شیمی، نفت، مواد، پتروشیمی، داروسازی و آزمایشگاه‌های کلینیکی و آزمایشگاه‌های مربوط به صنایع فلزی و هر گونه صنعتی است که با ماده سروکار دارند.

وی به کاربردهای این دستگاه در حوزه فیزیک، اپتیک و فتونیک اشاره کرد و توضیح داد: در حوزه‌های فیزیک و فتونیک از این دستگاه می‌توان در جهت اندازه گیری نمونه طیف یک منبع تابش مانند نور خورشید و یا سایر منابع نوری بهره مند شویم.

مدیر مرکز تولید تجهیزات آزمایشگاهی شناسایی و اندازه گیری کیفی و کمی مواد را از مزایای این دستگاه نام برد و خاطر نشان کرد: در صورتی که بخواهیم اندازه گیری های کمی است. زمانی که بخواهیم 3 دارو را در نمونه‌ای اندازه گیری کنیم با این دستگاه می‌توان به طور همزمان این 3 دارو را اندازه گیری کرد و نیاز به اندازه گیری تک تک داروها نیست.

شکوفی مهمترین بخشهای دستگاه اسپکتروفتومتر را منابع تابش، محل نمونه و بخش جدا کننده طیف و آشکار ساز آرایه‌ای دانست و اضافه کرد: قسمت الکترونیک دستگاه جز فناوری‌های پیشرفته است ضمن آنکه نرم افزار پیشرفته‌ای در آن به کار برده شده است؛ چراکه به طور همزمان اطلاعات بسیار زیادی میان کامپیوتر و دستگاه رد و بدل می‌شود از این رو سیستم‌های معمول جوابگوی نیازها نیست.

این محقق به بیان طرح‌های توسعه‌ای این پروژه پرداخت و در این باره توضیح داد: دستگاه اسپکتروفتو متر زیر ساختی است که می‌توان دستگاه‌های متعدد و پیشرفته دیگری برای آنالیز مواد تولید کرد که هم اکنون طراحی و ساخت چند مورد از این دستگاه‌ها را در دستور کار داریم.

وی با انتقاد از نحوه حمایت‌ها در شرایط تحریمی، گفت: در حالی که تلاش زیادی برای طراحی و عرضه این دستگاه شد و با توجه به وجود تحریم‌ها و ممنوعیت فروش این دستگاه به کشور انتظار می‌رفت که حمایت‌های بیشتری برای عرضه انبوه این دستگاه شود ولی عرضه این دستگاه به وزارت صنایع و ستاد توسعه فناوری نانو همچنان در مرحله بررسی است و پاسخی از آنها دریافت نشده است.


هجدهمین کنفرانس ملی انجمن کامپیوتر ایران برگزار می شود

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

کنفرانس ملی سالانه انجمن کامپیوتر ایران 22 تا 24 اسفندماه جاری توسط انجمن کامپیوتر ایران، دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، شهرداری تهران و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می‌شود.

شبکه های کامپیوتری و سیستم های توزیعی، مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتر، معماری کامپیوتر و سیستم های دیجیتال، سیستم های هوشمند و فناوری اطلاعات از جمله محورهای مورد بررسی در این کنفرانس ملی خواهد بود.

 


شکست انحصار تولید دستگاه نمونه ساز سریع در ایران

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

شکست انحصار تولید دستگاه نمونه ساز سریع در ایران/ ایجاد داربستهای زیستی و قطعات صنعتی

پژوهشگران کشور اخیرا پروژه‌ای را در زمینه طراحی و ساخت دستگاه نمونه ساز سریع برای تولید قطعات صنعتی و زیستی و تعریف کردند که با اجرای فاز 4 آن امیدوارند بتوانند نمونه آزمایشگاهی آن را عرضه و داربست‌های زیستی و قطعات صنعتی را تولید کنند.

فناوری نمونه سازی سریع (Rapid prototyping) در سال 1988 در داشگاه آستین تگزاس آمریکا متولد شد واز آن زمان تاکنون در دنیا پیشرفت‌های زیادی کرده ضمن آنکه کاربردهای آن نیز رو به افزایش است. این فناوری هر چند که نیاز به توسعه بیشتر دارد ولی همچنان در اختیار چند کشور معدود است.

ایران نیز در این فناوری پیشرفت بسیار کمی داشته و تاکنون نتوانسته به تولید در این حوزه دستیابد. از این رو از مزایای آن در زمینه تحقیقاتوتوسعه محروم مانده است.

از این رو پروژه طراحی و ساخت یک نمونه دستگاه نمونه سازی سریع به روش SLA در سال 90 در مرکز تحقیقات مهندسی صنایع و بهره وری دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز شده است.

امیرحسین محمودی- مجری طرح در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه این پروژه با هدف ساخت دستگاه نمونه سازی در فاز تجاری سازی اجرایی شد، گفت:این پروژه تحقیقاتی در 3 فاز مکانیک، نرم افزار و مواد آغاز شده است و پیشرفت‌های قابل توجهی در این زمینه داشتهایم.

وی با اشاره به جزئیات این طرح، افزود: در این پروژه که در مرکز تحقیقات مهندسی صنایع و بهره وری دانشگاه صنعتی امیرکبیر تعریف شده است، اقدام به طراحی و ساخت نمونه بومی دستگاه نمونه سازی سریع خواهیم کرد و خروجی این پروژه دستگاه نمونه ساز سریع به روش SLA، نرم افزارهای راه اندازی این دستگاه و تولید مواد است.

محمودی، با بیان  اینکه این پروژه در 7 فاز تعریف شده است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر در فاز 4 این پروژه که شامل طراحی وساخت جزئیات نمونه رومیزی این دستگاه و طراحی نرم افزارهای مربوط به آن است که در زمینه نرم افزار 80 تا 90 درصد پیشرفت داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در حوزه تولید مواد آزمایش‌هایی انجام شده است، یادآور شد: این فاز از پروژ ه به دلیل کاهش ریسک متوقف شده است و منتظر هستیم تا از سایر اجزای دستگاه نتایج مطلوب به دست آوریم و پس از آن به فاز تولید مواد وارد می‌شویم.

این محقق به عملکرد دستگاه نمونه سازی اشاره کرد و یادآور شد: این دستگاه با قرار دادن مواد بر روی همدیگر به صورت لایه‌ای قطعه مورد نظر را به روش‌های مختلف SLA ،SLS و یا FDM نمونه سازی می‌کنیم.

محمودی، با تاکید بر اینکه دستگاه نمونه ساز سریع در همه صنایع کاربرد دارد، اضافه کرد: از  این دستگاه برای نمونه سازی قطعات در حوزه‌های اسباب بازی، هوافضا، مکانیک، صنایع دفاعی و خودرو سازی وتولید پهبادها تا حوزه مهندسی بافت برای تولید داربست‌های زیستی به کاربرده می‌شود.

وی با بیان اینکه فناوری ساخت این دستگاه در اختیار چند کشورها معدود است، ادامه داد: این کشورها از این دستگاه برای نمونه سازی قطعات در حوزه‌های مختلف زیستی و صنعتی استفاده می‌کنند.

منبع: "خبرگزاری مهر"


طرح عجیب محققان برای کاهش تصادفات رانندگی/ ایجاد اختلال در تلفنهای همراه

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

مسئله تصادفاتی که توسط رانندگانی رخ می دهد که درحال استفاده از تلفن همراه خود هستند به قدری جدی است که دو محقق از دانشگاه ویرجینیای غربی یک طرح رادیکال برای کاهش تلفات پیشنهاد داده اند.

دو محقق از دانشگاه ویرجینیا غربی یک طرح رادیکال برای کاهش آمار تلفات ناشی از تصادفات پیشنهاد کرده اند.

آنها در این طرح به مجهز کردن اتومبیلها با دستگاهی اشاره کرده اند که کارکرد تلفنهای همراه را حین حرکت مختل می کند.

جفری کوبن و ماتئو زو در مقاله ای که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده اظهار داشتند: به عبارت ساده دستگاه های قابل حمل موبایلی باید در اتومبیلی که در حال حرکت است غیرقابل استفاده شود.

سازندگان اتومبیل و دستگاه های تلفن همراه باید از قابلیتهای مهندسی برخوردار باشند تا بتوانند اتومبیلها را به چنین فناوری مجهز کنند و انجام چنین کاری در شرایط حاضر یک ضرورت محسوب می شود.

این دو محقق یادآور شدند: تصویب قانون در این رابطه هیچ مشکلی را حل نمی کند چرا که براساس آمارگیریهای انجام شده 40 درصد از رانندگان هنگام رانندگی با تلفن همراه خود صحبت می کنند و 13 درصد از رانندگان هنگام رانندگی پیامک نوشته و ارسال می کنند، این درحالی است که این اقدامات در بسیاری از شهرها و کشورهای جهان ممنوع است.

 

کارشناسان در مرکز تحلیل خطرات هاروارد در بوستن محاسبه کرده اند که رانندگی هنگام استفاده از تلفن همراه موجب 333 هزار جراحت و 2600 مورد مرگ در هر سال می شود.

کوبن و زو اظهار داشتند که تنها راه حل این است که این فناوری را هنگام رانندگی غیرقابل دسترس کنیم.

این محققان در مقاله خود تأکید کرده اند که درحالی که همه افراد در طول روز به طور مستمر چه برای کار چه برای سرگرمی از تلفنهای همراه خود استفاده می کنند، وسوسه برای استفاده از این فناوری هنگام رانندگی نیز ادامه می یابد.

در آمریکا و ژاپن صحبت کردن با تلفن همراه چه درست چه با استفاده از هندزفری ممنوع است اما در بسیاری از کشورهای جهان صحبت کردن با تلفن همراهی که دردست راننده قرار دارد به عنوان یک قانون ممنوع شده است.

پیشنهاد این محققان در شرایطی صورت گرفته است که عده دیگری از محققان به دنبال تلفیق اپلیکیشنهای تلفن همراه با اتومبیلها هستند که با فرمان صوتی کار می کند تا راننده بتواند هنگام رانندگی از اطلاعاتی چون جستجوی نزدیک ترین پمپ بنزین و یا رستوران در اینترنت استفاده کند.

درحال حاضر برخی از اتومبیل سازان به دنبال تلفیق برنامه Siri اپل با اتومبیلهای جدید هستند و گفته می شود که تا سال 2014 هر خودرو جدیدی که ساخته می شود به اینترنت متصل است.

منبع: "خبرگزاری مهر"


معلولانی که با مغزشان نقاشی می کشند

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

معلولانی که با مغزشان نقاشی می کشند

یک برنامه رایانه ای که به افرادی که معلولیت جسمانی دارند این امکان را می دهد که با استفاده از قدرت ذهن خود آثار هنری خلق کند، در بزرگترین نمایشگاه فناوری سبیت که امروز شنبه 19 اسفندماه آخرین روز خود را سپری می کند، توجه عمومی را به خود جلب کرده است.

کاربری که دارای معلولیت جسمی است با سیستم اینتندی ایکس (intendiX) که توسط شرکت اتریشی جی تک (g-tec) عرضه شده است باید یک کلاه روی سر خود بگذارد تا فعالیتهای مغزی وی اندازه گیری شود.

این کلاه با تمرکز روی یک آیکون چشمک زن روی صفحه نمایش می تواند فعالیتهای خاص مغز را که مرتبط با این آیتم است شناسایی کند و به کاربر این امکان را بدهد که آنچه را که از رایانه می خواهند انجام دهند را انتخاب کند.

مارکوس براکنر مدیر فروش شرکت جی تک گفت: هنرمند می تواند از میان اشکال و رنگهای مختلف از طریق قدرت مغزی انتخاب خود را داشته باشد و یک تصویر ابتدایی روی صفحه بسازد. کاربر همچنین می تواند با استفاده از این سیستم خطوط صاف رسم کند.

وی گفت: این محصول عمدتا برای افراد ناتوان، افرادی که معلولیت جسمی برخوردارند و یا افرادی که دچار یک حمله قلبی شده اند.

این سیستم به طور کلی 15 هزار دلار قیمت دارد و کلاهی که امواج مغزی را دریافت و منتقل می کند نیز در این مجموعه قرار دارد.

مدیر فروش جی تک گفت: این سیتم تاکنون آزمایشهای موفقیت آمیزی با بیمارانی داشته که ناتوانی های شدید داشته اند.

نمایشگاه CeBIT به عنوان بزرگترین نمایشگاه فناوری جهان از روز سه شنبه 15 اسفند ماه در شهر هانور برگزار شد و امروز شنبه 19 اسفند ماه به پایان می رسد. امسال 4100 نمایش دهنده از 70 کشور جهان در این نمایشگاه حضور داشتند.منبع"خبرگزاري مهر"

 


الگوريتم تشخيص صحت كد ملي

روش اعتبار سنجی کد ملی

دهمین رقم شماره ملی را ( از سمت چپ ) به عنوان A در نظر می گیریم.

یک مقدار B در نظر می گیریم و آن را برابر با =

(اولین رقم * ۱۰) + ( دومین رقم * ۹ ) + ( سومین رقم * ۸ ) + ( چهارمین رقم * ۷ ) + ( پنجمین رقم * ۶) + ( ششمین رقم * ۵ ) + ( هفتمین رقم * ۴ ) + ( هشتمین رقم * ۳ ) + ( نهمین رقم * ۲ )

قرار می دهیم.

مقدار C را برابر با = B – (B/11)*11 قرار می دهیم.

اگر مقدار C برابر با صفر باشد و مقدار A برابر C باشد کد ملی صحیح است.

اگر مقدار C برابر با ۱ باشد و مقدار A برابر با ۱ باشد کد ملی صحیح است.

اگر مقدار C بزرگتر از ۱ باشد و مقدار A برابر با ۱۱ – C باشد کد ملی صحیح است.

منبع :  http://itboard.ir


اثر انگشت لباسی ابداع شد/ فناوری بلندپروازانه تر از تشخیص چهره

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

مهندسان نرم افزار، سیستم جدیدی موسوم به " InSight "را طراحی کرده اند که می تواند کاری بلند پروازنه تری از تشخیص چهره انجام دهد.

این فناوری که بودجه آن توسط گوگل تامین شده، بین عینک و یک اپلیکیشن تلفن هوشمند کار خواهد کرد و هدف از ارائه آن، این است که به کاربران امکان می دهد دوستانشان را از بین جمعیت و فقط بر اساس پوشش و لباسشان بیابند.

این سیستم توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه دوک در حال ساخت است و هدف از آن توسعه واقعیت افزوده به انسان اعلام شده است.

این فناوری با خلق "اثرانگشت لباس" یک فرد کار می کند، به طوریکه عناصر مشخص مانند لباس، جواهرات و عینک را در نظر می گیرد.

این اثرانگشت توسط یک اپلیکیشن تلفن همراه ایجاد می شود. در این حالت از کاربر در هنگام استفاده های عمومی عکس می گیرد و فایلی را از توزیع فضایی از رنگ ها، بافت ها و الگوهای کاربرد تهیه می کند.

اثرانگشت لباسی یک کاربر هر بار که لباسش را تغییر دهد متفاوت می شود و این امر نگرانی های حریم خصوصی را کاهش می دهد.

سازندگان این سیستم می گویند اثرانگشت بصری یک فرد، موقتی است مثلا برای یک روز یا یک عصر.

آزمایش های اولیه این فناوری در حال انجام است و توانسته هدف خود را در 93 درصد اوقات با موفقیت تشخیص دهد حتی وقتی که یک فرد پشتش به کاربر این فناوری بوده است.

این سیستم همچنین می تواند برای افرادی که مبتلا به بیماری عصبی شناختی موسوم به نابینایی چهره ای یا کوری چهره هستند مفید واقع شود، بیماری که افراد در آن توانایی تشخیص چهره ها را ندارند.

 


تصویر روابط کشورها با ایمیلهای ارسالی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

تصویر روابط کشورها با ایمیلهای ارسالی/ وضعیت ایمیل در کشورهای استعماری

تصاویر منتشر شده توسط محققان دانشگاه های استنفورد، کورنل و موسسه تحقیقات رایانه ای قطر و وب سایت یاهو نشان دهنده طرح جامعه روابط بین الملل در عصر ارتباطات است.

یک گروه از محققان رایانه ای ده ها میلیون نامه الکترونیک از سایت یاهو میل را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده اند که نامه های الکترونیک اغلب بین کشورهایی رد و بدل می شود که دارای شباهتهای خاصی با هم هستند.

 

گروهی از محققان میلیونها نامه الکترونیک را بررسی کرده و میزان تبادل آنها را میان کشورهای مختلف تحلیل کرده اند

این تحقیق که توسط محققان از دانشگاه های استنفورد، کورنل، سایت یاهو و موسسه تحقیقات محاسبه ای قطر انجام شده نشان می دهد که چه تعداد نامه الکترونیک بین دو کشور تبادبل می شود و این امر وابسته به تولید ناخالص ملی کشور متبوع، زبان و روابط تجاری است.

این تحقیق همچنین مشخص کرده است که کشورهایی که روابط ملموسی چون مرز مشترک، پروازهای متصل به هم و روابط تجاری نزدیک دارند، میزان تبادل ای میل آنها بسیار بالا است.

محققان در مجله ArXiv که نتایج تحقیقات خود را در آن منتشر کرده اند نوشته اند : نتایج این تحقیقات به طور تعجب برانگیزی از این ایده پشتیبانی می کند که جغرافی، حمل و نقل و تصمیمهای اجرایی عامل تعیین کننده مهمی میان ارتباطات بین کشورها هستند و فاصله تراکم را کاهش می دهد درحالی که انجام پروازهای مستقیم تراکم را افزایش می دهد.

 

وضعیت ارسال نامه های الکترونیک از آمریکا به سایر کشورهای جهان


کشورهای آمریکای لاتین در مرکز این تصویر به مثابه یک جزیره به نظر می رسد

این درحالی است که نتایج این تحقیقات در برخی مواقع شگفت انگیز هم بوده است. این تحقیق نشان می دهد که مردم در کشورهای مختلف منطقه اقتصادی اروپا کمتر از چیزی که محققان پیش بینی کرده بودند نامه های الکترونیک رد و بدل می کنند. این تحقیق همچنین نشان می دهد که مردم در کشورهایی که روابط استعماری دارند به همین دلیل به یکدیگر نامه الکترونیک ارسال نمی کنند.

محققان یادآور شده اند که نتایج آنها در مدل اصلی با توجه به مرزهای مجاور و عضویت منطقه اقتصادی اروپا تعجیب برانگیز بوده است چرا که میزان رد و بدل نامه های الکترونیک در این منطقه به جای افزایش کاهش داشته است.

منبع: "خبرگزاری مهر"


روشي جديد در سيستمهاي خبره براي نمايش دانش به نام XMLKR

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

روشي جديد به نام XMLKR براي نمايش دانش در سيستمهاي خبره

نمايش دانش يكي از مهمترين بخشهاي يك سيستم خبره به حساب مي آيد زيرا با توجه به روش ارايه دانش مي توان چهارچوب و پايه يك سيستم خبره را مدلسازي نمود و بعد از آن با استفاده از روش فوق سيستم مورد نظر را با توجه به روش ارايه آن پياده سازي نمود روشهاي متفاوتي از جمله قوانين رويه اي، شبكه هاي معنايي، فريم ها زبان هاي ارايه دانش و ... وجود دارد ولي هركدام مزايا و معايب خود را دارد.  

يك روش نوين شي گرايي به نام XMLKR برپايه زبان XML كه تركيبي از روش شبكه هاي معنايي ارايه دانش و زبان فوق مي باشد


رفع اشكال، آموزش Fuzzy , Anfis

براي انجام پروژه هاي متلب - فازي - انفيس سوالي اگر دوستان داشته باشند تا حد امكان سعي ميكنم راهنماييشون كنم Elyas.toyota2007@yahoo.com


راه اندازی سرویس مترجم بومي/ "فرازين" رقيب مترجم گوگل

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

راه اندازی سرویس مترجم بومي/ "فرازين" رقيب مترجم گوگل

سرویس مترجم هوشمند بومی با توانایی ترجمه 300 کلمه در ثانیه توسط پژوهشگران آزمایشگاه پژوهش متون زبان دانشگاه تهران و پژوهشگاه فضای مجازی تولید شده که به گفته مدیر پروژه، این سرویس می تواند رقیبی برای سرویس ترجمه گوگل باشد.

دكتر هشام فيلي مدیر پروژه مترجم هوشمند متون انگلیسی به فارسی به تشریح جزئیات راه اندازی این سرویس و اهداف مدنظر پرداخت و اظهار داشت: سیستم مترجم هوشمند متون انگلیسی به فارسی که با نام " فرازين" شناخته می شود مترجمي است كه خود را رقيب ترجمه انگليسي به فارسي گوگل مي داند.

وی با بیان اینکه اين پروژه با حمايت هاي پژوهشگاه فضاي مجازي طراحي و در دانشگاه تهران انجام شده است، گفت: اين مترجم امكان اتصال به موتور جستجو و سرويس هاي ديگر وب را نيز دارا است.

فیلی خاطرنشان کرد: در بررسي ها و آزمايشهاي انجام گرفته توسط دانشگاه تهران و پژوهشگاه فضاي مجازي بر روي مترجم فرازين و گوگل و مقايسه اين دو، فرازين در ترجمه ساختارهاي نحوي و دادگان ارزيابي، نمره بهتري را نسب به مترجم گوگل بدست آورده ولي در ترجمه اخبار كمي ضعيفتر از گوگل عمل كرده است.

مدير پروژه "فرازین" با تاکید براینکه آخرين نگارش این سرویس، قادر است 300 كلمه در ثانيه را ترجمه كند، ضعيف بودن سرور و احتمال هك شدن آن را از جمله مشكلات بر سر راه اين مترجم بومي برشمرد.

وی در توضیح این مشکلات به مهر گفت: ما متخصص ساخت هستیم و نه امنیت و این از جمله مشکلاتی است که وجود دارد و  هزینه هایی را می طلبد؛ مسئله دیگر آنکه همه شرکت هایی که به نوعی محصولی را تولید می کنند از پشتوانه های قوی برخورد دار هستند اما در حال حاضر این محصول پشتوانه قوی و محکمی ندارد.

این عضو هيات علمي دانشکده مهندسی برق و کامپيوتر دانشگاه تهران، دريافت متن از طريق فايل را از ديگر سرويس هاي فرازين برشمرد و تصریح کرد: این مترجم هوشمند قادر است متن های مختلف و هم فایل های مختلفی با ساختارهای آفیس و pdf را ترجمه کرده و البته ساختار آن را حفظ کند.

پايه گذار آزمایشگاه پژوهش متون زبان در دانشگاه تهران با ذکر یک مثال در کاربرد این سرویس گفت: برای مثال شما یک گزارش علمی دارید که می خواهید آن را به زبان خودتان توضیح دهید و آن را با همان ساختار به زبان خودتان برگردانید و حتی عکس ها و جداول آن را نگه داشته و متن ها را جابه جا کنید؛ این قابلیت توسط فرازین پشتیبانی می‌شود.

وی دليل عدم وجود بازار تجاري براي اين مترجم را ‌رقيب بزرگي كه در اينترنت براي فرازين وجود دارد دانست و اظهار اميدواري كرد بتوان با حمايت هاي مجدد اين سيستم را توسعه داد و آن را در اختيار سازمانها براي اجرا قرار داد.

به گزارش مهر، مترجم هوشمند بومی به نشانی اینترنتی www.faraazin.ir قابل استفاده است.

"منبع: خبرگزاري مهر"


ساخت میکروفون های جدید و حساس با الهام از گوش مگس

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دانش پژوهان با الهام از گوش های بسیار حساس نوعی مگس، میکروفون جدیدی خلق کرده اند که عملکرد اکوستیک بهتری نسبت به دستگاه های کمک شنیداری کنونی دارد.

رونالد میلز استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه بینگهمتون، شنوایی نوعی مگس موسوم به Ormia ochracea را که بومی جنوب شرق آمریکا و آمریکای مرکزی است، مورد بررسی قرار داد. بر خلاف بیشتر مگس ها، Ormia ochracea گوش هایی دارد که مانند انسان، لذت صدا را حس می کند و می تواند به خوبی بشنود.

مگس های ماده از شنوایی هدایتی شگفت انگیز خود برای شنیدن صدای مگس نر استفاده می کنند.

این پژوهشگران قبلا این سازوکار را که در آن این مگس ها با وجود اندازه بسیار کوچکشان به این شنوایی هدایتی دست می یابند، توصیف کرده بودند.

اکنون میلز و همکارانش میکروفون جدید را با الهام از گوش های همین مگس طراحی کرده اند. این طرح جدید از یک میکروفون میکرو الکترو مکانیکی استفاده می کند که به یک دیافراگم یک میلی متر در سه میلی متری مجهز است؛ این دیافراگم برای چرخاندن محور مرکزی در واکنش به شیب فشار صوت طراحی شده است.

حرکت این دیافراگم با استفاده از حسگرهای اوپتیکی تشخیص داده می شود.

این طراحی جدید را می توان در گستره وسیعی از دستگاه های کمک شنوایی، تلفن های همراه، سیستم های کنترل نویز اکوستیک و سیستم های نظارتی به کار گرفت.

پژوهشگران می گویند این سیستم را می توان به کوچکی گوش مگس ساخت.

نتایج این تحقیقات در بیست و یکمین کنگره بین المللی اکوستیک در مونترال عرضه خواهد شد.

منبع:  خبرگزاری مهر


رایانش ابری/ آغاز فاز دوم "زمین"

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

فاز دوم سیستم عامل بومی "زمین" با هدف هماهنگ سازی این سیستم عامل با فناوری رایانش ابری و نیز اجرای طراحی سیستم عامل دسک تاپ اجرایی خواهد شد.

با پایان فاز اول سیستم عامل زمین در اردیبهشت ماه 92 ، اعضای تیم پروژه خود را برای هماهنگ سازی زمین با رایانش ابری و نیز آغاز طراحی سیستم عامل دسک تاپ آماده می کنند.

پروژه سیستم عامل "زمین" در چند فاز طراحی و تولید شده که فاز صفر آن اوایل سال 90 به اتمام رسید و شامل مطالعات، اولویت بندی ها و ایجاد گروه پژوهشی "توسعه نرم افزار" در پژوهشکده فناوری اطلاعات بود؛ در همین حال تابستان 90 فاز 1 این پروژه آغاز شد که براساس زمان بندی مدنظر باید تا اردیبهشت 92 به اتمام می رسید که هم اکنون این فاز به اتمام رسیده و در چند مرکز به صورت پایلوت در حال اجرا است.

فاز دوم پروژه سیستم عامل بومی زمین طبق برنامه قرار است از ابتدای تابستان امسال شروع شود؛ در این فاز تلاش می شود این سیستم عامل با کمترین هزینه دولتی و بیشترین سرمایه گذاری بخش خصوصی به انجام برسد و پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه فضای مجازی اعلام کرده که در آینده نزدیک فراخوانی برای نگهداری و توسعه زمین انجام خواهد داد.

در همین حال طراحی سیستم عامل دسک تاپ نیز در فاز دوم این پروژه انجام خواهد شد.

به گزارش مهر، سیستم عامل "زمین" که به صورت توسعه اکوسیستمی رشد داده شده سرویس های زیادی از جمله آموزش، خدمات و كانالهاي عرضه را دركنار هم دارد.

برای استفاده محصولات زمين سايت market.xamin.ir در اختیار کاربران قرار گرفته است.

منبع خبرگزاري مهر


ساخت سلول های خورشیدی کارآمد با الهام از چشمان پروانه

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

دانشمندان با الهام از چشم پروانه، فناوری جدیدی ابداع کرده اند که می تواند کارایی سلول های خورشیدی نازک را بهبود بخشد.

از آنجا که پروانه ها، به میزان بسیار اندکی نور برای دید در تاریکی نیاز دارند چشمان آنها تا حد بسیار زیادی غیر انعکاسی است.

محققان این کیفیت را بر روی نوار، نسخه برداری کرده اند تا از آن در سلول های خورشیدی استفاده کنند، این امر کمک می کند نور خورشید تابیده شده به آنها پیش از مصرف برای تولید برق، منعکس نشود.

اکنون محققان نوار جدیدی را با الهام از چشم پروانه ساخته اند که سلول های خورشیدی را کارآمدتر می کند.

این نوار که در دانشگاه کارولینای شمالی ساخته شده برای کوچک سازی "تداخل نوار - نازک" در سلول های خورشیدی نوار نازک طراحی شده است.

تداخل نوار نازک چیزی است که موجب می شود بنزین ریخته شده بر روی آب، ظاهر رنگی رنگین کمانی روی آن شکل دهد.

برخی از نور خورشید از روی سطح بنزین شفاف منعکس می شود در حالی که برخی نیز به سطح آن نفوذ می کنند اما دوباره از طریق سطح آب زیرین منعکس می شوند.

از آنجا که این دو منبع منعکس کننده نور کیفیت های اوپتیکی متفاوتی دارند، در زمان ترکیب، در یکدیگر تداخل می کنند از این رو تصویر رنگین کمانی مشاهده می شود.

همین نوع پدیده می تواند زمانی روی دهد که هر نوار نازک و شفافی در کنار هم قرار گیرند.

در مورد سلول های خورشیدی نوار - نازک که از نوارهای لایه لایه روی هم ساخته شده است نیز می توان گفت برخی از نور خورشید در حد فاصل لایه به لایه این نوار که تداخل روی می دهد به طور موثری از بین می رود.

برای پیشگیری از این اتفاق محققان نواری را به شکل ساختارهای مخروطی شکل - مشابه به آنچه که در چشمان پروانه وجود دارد-  ساختند.

این ساختارها وقتی که بر روی یک نوار قرار می گیرند، می توانند به سطح زیرین نواری که روی آن قرار گرفته اند نفوذ کنند و مانند تکه های لگو آنها را به یکدیگر متصل کنند.

در نتیجه بین این دو نوار تداخل کمتری روی می دهد. این فرایند وقتی که چندین نوار بر روی یکدیگر سوار شوند می تواند تکرار شود.

به گفته دانشمندان میزان نور منعکس شده توسط یکی از این نانوساختارها یک صدم میزان تداخل نوار به نوار منعکس شده است.

محققان دانشگاه کارولینای شمالی اکنون قصد دارند از این فناوری در وسایل خورشیدی استفاده کنند و امیدوارند بتوانند کاربردهای تجاری برای فناوری خود بیابند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Nanotechnology منتشر شده است.

"منبع : خبرگزاري مهر"


10 نکته کلیدی قبل از دور انداختن تجهیزات رایانه ای

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

10 نکته کلیدی قبل از دور انداختن تجهیزات رایانه ای

دور انداختن یا به فروش رساندن تجهیزات کامپیوتری با توجه به مشکلات امنیتی و سوءاستفاده‌هایی که شنیده می شود از اطلاعات آن صورت می گیرد کاری مهم به نظر می آید براین اساس باید قبل از اینکه کامپیوتر و برخی از قطعات آن را دور بیندازید نکاتی ایمنی را مدنظر قرار دهید.

نباید دقت و وسواس زیاد در امن‌سازی سیستم‌های در حال استفاده، شما را از امنیت سیستم‌هایی كه می‌خواهید دور بیندازید غافل كند. باید توجه داشته باشید که دور انداختن یك كامپیوتر، به معنای عدم نیاز به امن‌سازی آن نیست؛ براین اساس باید به 10 نکته قبل از دور انداختن تجهیزات کامپیوترتان توجه کنید.

دسترسی‌ها را حذف كنید

اطمینان حاصل كنید كه تمامی حساب‌های كاربری یا سایر امكانات كنترل دسترسی مرتبط با تجهیزاتی كه قرار است دور بیندازید، حذف شده‌اند. قطعاً شما نمی‌خواهید كه كارمند اخراجی سازمان، همچنان به دستگاه خود دسترسی داشته باشد و به طور قطع مایل نیستید كه حساب‌های كاربری بلا استفاده شبكه كه دیگر مورد نیاز نیستند، برای اتصال از راه دور مورد استفاده قرار گیرند و امكان حمله را افزایش دهند. پیش از هر كاری باید این مرحله را انجام دهید.

داده‌ها را تخریب كنید

به هیچ عنوان تصور نكنید كه دور انداختن یك درایو سخت از لحاظ امنیتی كافی است. درصورتی‌كه داده‌های حساسی بر روی درایوهای شما وجود دارد، باید پیش از دور انداختن دیسك سخت از شر این داده‌ها خلاص شوید.حتی اگر تصور نمی‌كنید كه داده حساسی بر روی درایوها وجود داشته باشد، باز هم بر روی تجارت خود قمار نكنید. حتی فرمت كردن یا پارتیشن بندی مجدد درایو یا حذف داده‌های آن نیز كافی نیست. ابزارهایی كه داده‌ها و فایل‌های شما را قطعه قطعه می‌كنند (file Shredder) به شما كمك می‌كنند كه فایل‌های خود را به شكل امن‌تری حذف كنید. رمزگذاری داده‌ها پیش از حذف آنها نیز می‌تواند بازیابی آنها را در آینده مشكل‌تر کند.

دستگاه را تخریب كنید

در برخی موارد لازم است كه تجهیزات ذخیره‌سازی به‌طور فیزیكی تخریب شوند تا اطمینان حاصل شود كه داده‌های حساس نشت نخواهند یافت. در این شرایط احتمالاً نباید خود شما این كار را انجام دهید بلكه متخصصینی وجود دارند كه این كار را برای شما انجام می‌دهند و به شكل بسیار مطمئن‌تری داده‌های شما را غیر قابل بازیابی خواهند ساخت. درصورتی‌كه سیاست‌های سازمان شما اجازه سپردن این كار را به گروهی خارج از سازمان نمی‌دهد، باید گروهی متخصص و با تجهیزات لازم برای این كار در درون سازمان خود داشته باشید.

روش‌مند باشید

یك چك‌لیست برای فرآیند دور انداختن تجهیزات خود داشته باشید تا مطمئن باشید كه هیچ گامی را فراموش نخواهید كرد. این مسأله به‌خصوص زمانی كه قصد دارید تجهیزات زیادی را دور بیندازید، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود، اما در حالت عادی نیز مهم است كه از این روش پیروی کنید. البته انتظار نداشته باشید كه چك‌لیست شما به جای شما فكر كند. تك‌تك جزئیات سیستم مورد نظر، استفاده‌های آن و هر خطر بالقوه امنیتی را در نظر بگیرید. زمانی‌كه با تهدید جدیدی روبرو می‌شوید كه ممكن است در آینده نیز با آن برخورد كنید، معیاری جدید را به چك‌لیست خود اضافه كنید. به خاطر داشته باشید كه لازم نیست تك‌تك عناصر این چك‌لیست در تمامی موارد مورد استفاده قرار گیرند.

سیستم‌هایی را كه دور انداخته شده‌اند رهگیری کنید

اطمینان حاصل كنید كه نشانه‌های فیزیكی روشنی از پاكسازی كامل یك سیستم به روشی كاملاً امن در اختیار دارید و اطمینان حاصل كنید كه چیزی اشتباه نشده است. بهتر است كامپیوترهایی كه كاملاً پاكسازی نشده‌اند در مكان خاصی نگهداری شوند و سیستم‌هایی كه كار پاكسازی آنها كامل شده در مكانی دیگر قرار گیرند تا از ایجاد اشتباه جلوگیری شود. این كار احساس فوریت نیاز به پاكسازی امن تجهیزات را نیز افزایش می‌دهد.

همه چیز را با دقت ثبت كنید

هركس كه مسئول دور انداختن یك سیستم باشد باید اتمام كار پاكسازی و دور انداختن سیستم را امضا كند. درصورتی‌كه چند نفر مسئول این كار باشند نیز باید مسئولیت هر فرد به دقت مشخص شده و اتمام كار نیز امضا شود؛ در این صورت اگر مشكلی پیش بیاید، شما می‌دانید كه با چه كسی صحبت كنید. زمان و تاریخ اتمام كار نیز باید ثبت شود؛ همه چیز از جمله ویژگی‌های تجهیزات، مكانی كه به آن انتقال داده خواهند شد، هزینه استهلاك و هزینه جایگزینی آنها را با دقت ثبت كنید.

معطل نکنید

زمانی كه تصمیم می‌گیرید سیستمی را دور بیندازید، معطل نكنید. هرچه سریع‌تر كار پاكسازی كامل آن را انجام داده و كار را تمام كنید. اجازه ندهید این كار برای هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها مورد غفلت قرار گیرد تا كسی بتواند از داده‌های موجود بر روی آن سیستم سوء استفاده كند. علاوه بر آن اگر به سیستمی احتیاج ندارید، اجازه ندهید همچنان بر روی شبكه شما در حال كار باشد تا راهی برای نفوذ خرابكاران ایجاد كند.

شواهد بالقوه را حذف كنید

تنظیمات پیكربندی تجهیزات شبكه‌ای را پاك كنید. سوئیچ‌های مدیریت شده، سرورهای احراز هویت و سایر تجهیزات زیرساخت شبكه هوشمند می‌توانند شواهدی را در اختیار یك مجرم رایانه‌ای قرار دهند تا راحت‌تر به شبكه شما و سیستم‌های آن نفوذ کنند.

سیستم‌ها را تا زمان دور انداختن امن نگه دارید

راهكارهای روشنی را تدوین كنید تا مشخص شود چه كسانی اجازه دسترسی به كدام تجهیزات دور انداختنی را دارند. این كار باعث می‌شود كه هیچ فرد غیر مجازی پیش از پاكسازی كامل یك دستگاه، به آن دسترسی پیدا نكند.

از تمامی تجهیزات فهرست برداری كنید

محتویات فیزیكی هر سیستم و هریك از تجهیزات شبكه سازمان خود را ردیابی كنید تا چیزی از نظر دور کند. به خاطر داشته باشید كه حتی RAM نیز در شرایط خاص می‌تواند به‌عنوان ابزار ذخیره‌سازی داده‌های حساس محسوب شود. باید در مورد داده‌های حساس با وسواس و دقت تمام رفتار کنید.