آنتولوژی

Published on 03/05,2017

به نام خدا

 

سلام به همه ی دوستان!!!

 

در این پست قرار است تا با یکی از مفاهیم مهم به نام Ontology (آنتولوژی) یا هستان­ شناسی یا هستان نگار آشنا بشویم.

با توجه به پست­ های گذشته که XML را معرفی کردیم و سپس از Xpath برای استفاده از XML کمک گرفتیم، می­ توان فهمید که این دو و شمای XML و ... که معرفی شدند به تنهایی برای ایجاد معنای عمومی قایل فهم برای همگان و البته قابل فهم برای ماشین که بتواند با استفاده از آن ها، به طور خودکار استنتاج انجام دهد کافی نیستند. در واقع ما به دنبال ایجاد ساختاری با روابط بین مفاهیم آن هستیم که یک ماشین بتواند از آن استفاده کند و استنتاج خوبی را ارائه دهد. پس ما مجبور هستیم تا به سراغ امکانات دیگری برویم که قابلیت های ذکر شده را داشته باشند.

در اینجا زبانی به نام OWL معرفی می شود. با استفاده از این زبان می توانید مفاهیم، روابط بین آنها، ویژگی ها و در آخر نمونه ها را تعریف کنید. برای تعریف یک مفهوم آن را با کلید واژه کلاس می توانید بیان کنید. مثلا مفهوم موجود جاندار، مرد، گیاه و ... . روابط بین کلاس ها به دو دسته تقسیم می شوند : 1. روابط سلسله مراتبی مانند اینکه بگوییم مرد زیر کلاسی از جاندار است. 2. روابط منطقی مانند اینکه بگوییم پدر دارای فرزند است، یا اینکه بگوییم انسان از گیاه تغذیه می کند  یا بگوییم انسان با انسان دیگری دوست است. در واقع در روابط نوع اول مانند دسته بندی به کلاس ها (مفاهیم) نگاه می کنیم. مثلا می گوییم جاندار به دسته های انسان، حیوان، گیاه تقسیم می شود. سپس می گوییم انسان به زن و مرد تقسیم می شود و ... . اما در روابط منطقی، از روابطی غیر از این دسته بندی ها صحبت می کنیم. روابط از نوع 1 را با کلید واژه subClassOf معرفی می کنند.

ویژگی ها را با تگ xxxProperty نمایش می دهند که خود شامل انواعی هستند. ویژگی ها هم برای بیان روابط بین نمونه ها کاربرد دارند. انواع ویژگی ها عبارتند از

owl: ObjectProperty که خود شامل owl: SymmetricProperty و owl: TransitiveProperty می باشد.

owl: DatatypeProperty

owl: FunctionalProperty

owl:InverseFunctionalProperty

نمونه ها نیز مانند علی که نمونه ای از مرد است و همان نمونه های واقعی از کلاس ها هستند. انشالله در پست های آینده از آنتولوژی بیشتر صحبت می کنیم و برای انواع ویژگی های مطرح شده مثال خواهیم داشت.

موفق باشید...

 


http://fumblog.um.ac.ir/trackback.php?id=12397

آنتولوژی

 

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage