موتور های جستجو

| | ارسال نظر | بازتاب (0) | بعدي |
موتورهای جستجو در سطح وب به نرم افزار ها و ابزاری گفته می شود که از میان فایل ها و اسناد موجود در وب کلمه ای را جستجو می کنند و بر اساس نیاز اطلاعاتی کاربر صفحات و اسناد مرتبط با آن کلمه را در اختیار کاربر قرار می دهند.
موتور های جستجو از سه بخش اصلی تشکیل شده اند:1- خزنده2-نمایه گزار3-رتبه بند
 نحوه ی ارتباط میان اجزای موتور جستجو را می توانید در شکل زیرمشاهده نمایید. و خلاصه ای از نحوه ی فعالیت هر بخش در ادامه بیان شده است.

1- خزنده: نرم افزاری که در تلاش برای گردآوری به روز ترین اسناد و مطالب در سطح وب میباشد. خزنده به صورت اتومات فعالیت خود را انجام داده و با الگوریتم های گوناگونی در میان صفحات مختلف پرش می کند و صفحات جدید اضافه شده و یا تغییرات موجود در صفحات فعلی ا در منبع اطلاعاتی خود ذخیره می کند.
 
2-  نمایه گزار: الگوریتم های نمایه گزار فراوانی وجود دارد که با بکارگیری ان ها نمایه گزار اطلاعات موجود در منبع داده ی موتور جستجو را شاخص گذاری می نماید. شاخص گزار، اسناد موجودرا بر اساس کلماتی که در آن ها موجود است فهرست بندی می کند.
 
3- رتبه بند: با وجود داده ها و صفحات زیادی که در سطح وب موجود می باشد، احتمال مرتبط بودن صفحات زیادی با یک پرس و جو بسیار زیاد میباشد، موتور های جستجو در رقابت با یکدیگر و برای کمک به کاربر نتایج بدست آمده را به ترتیب اولویت و کاربری آن ها مرتب کرده و به کاربر نمایش میدهند. به همین دلیل یکی از معیارهایی که کیفیت یک موتور جستجو را مشخص می نماید میزان رتبه بندی درست نتایج می باشد.

نظرات

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage