موتورهای جستجوی معنایی

| | ارسال نظر | بازتاب (0) | بعدي | قبلي

امروز حجم وسیعی از داده های RDF روی وب وجود دارد و میزان این داده ها روز به روز افزایش می یابد. از آنجا که موتورهای جستجو دروازه های ورود به وب معنایی هستند ضرورت یک موتور جستجوی کارا با زمان پاسخگویی کم و حجم ایندکس کم و بهنگام رسانی سریع و مقاوم در برابر اسپم و سایتهای جعلی کاملا احساس می شود.

در این پست به برخی از مهمترین موتورهای جستجوی معنایی اشاره می کنیم:

  

FalconS has both term search and ontology search features;
Sindice generic Semantic Web document search;
Swoogle is the grand-father of Semantic Web search engines;
SWSE is an RDF entity search engine;
vocab.cc RDF term search;
Watson is an ontology search engine.
Semantic Web Search  it is yet another search engine.

 


موتورهای جستجویی مثل Sig.ma وFalcons و SWSE قابلیتهای جستجو بر اساس کلمه کلیدی را فراهم میکند و عملکردی شبیه موتورهای جستجوی تجاری مثل گوگل و یاهو دارند. کاربر کلمه کلیدی را جستجو میکند و لیست نتایج مرتبط با جستجو به او نشان داده می شود.

در Falcon کاربران میتوانند نتایج جستجو را بر اساس کلاس فیلتر کنند مثلا فقط افراد یا موجویتهایی که متعلق به یک زیر کلاس خاص از افراد مثلا ورزشکاران است را انتخاب کنند. این موتورهای جستجوی معنایی دید خلاصه از موجودیتهایی که کاربر از نتایج جستجو انتخاب می کند.

در sig.ma قالب های نمایش برای نمایش موجودیتهای خاص به کاربر وجود دارد تا نتایج به صورت بهتری به کاربر ارائه شوند. کاربر امکان تعریف منابع داده مورد اعتمادش را در sig.ma دارد تا بحث کیفیت داده نیز به نوعی مرتفع گردد.

sig.ma و VisiNav و SWSE و Falcon قابلیت جستجو برای انسان را فراهم می کنند. ایندکس های کاربرد-گرا مثل Sindice و Swoogle و watson کتابخانه هایی را فراهم می کنند که از طریق آنها کاربردهای داده های پیوندی قادرند اسناد RDF که به یک URI خاص اشاره می کنند یا شامل کلمات کلیدی خاصی هستند را بازگردانند.

نظرات

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage