جديدترين مقالات مرتبط با مدیریت فناوری اطلاعات IT

مهترین نکات و ویژگی های محتوی سایت

ارسال شده توسط احمد محمدی | 25 January, 2018 | بازدید‌ها (554)

  مهترین نکات و ویژگی های محتوی سایت

  نوشتن محتوای سئو و بهینه سازی شده در سایت نیازمند مهارت ها و تکنیک هایی است که باید آن را رعایت کنید تا بتوانید یک محتوای بهینه سازی شده بنویسید من به نکات مهم در نوشتن محتوای سئو و بهینه سازی شده در سایت اشاره خواهم کرد .

  قبل از هر چیز لازم است چند اصطلاح را تعریف کنم :

  کلمات کلیدی(Keywords)  : هر کسب کاری یکسری کلمات کلیدی دارد که اکثرا نام خدمات و یا محصولات آن کسب و کار می باشد که با جستجوی نام محصول شما ( کلمه کلیدی ) را در گوگل جستجو کرد سایت شما در صفحه اول نتایج گوگل بیاید.

  تولید محتوا : فرایند ایجاد اطلاعات و پیام‌هایی برای مخاطبان در یک زمینه خاص و ارائه‌ی آن از طرق مختلف چون عکس، ویدیو، متن و تحت عنوان تولید محتوا شناخته می‌شود. تولید محتوای با کیفیت باعث می شود که رتبه وبسایت شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند.

  محتواگذاری سایت : چیدمان محتویات صفحات مربوط به هر سایت (عکس ،فیلم،نمونه کارهاو..) که اطلاعات مربوط به همان سایت می باشد را محتوا گذاری سایت گویند.

  نرخ پرش : منظور از نرخ پرش ورود کاربر به صفحه ایی از سایت شما می باشد که بدون بازدید از صفحه دیگر و همچنین عدم خواندن مطالب همان صفحه به طور کامل و از سایت شما خارج شود (به طور خلاصه خروج سریع کاربر از سایت را نرخ پرش می گویند که با عددی بین ۰ تا ۱۰۰ تعریف می گردد و هرچه این عدد بالاتر باشد بدتر است)

  ·       رعایت نکات زیر در تولید محتوی از اهمیت بالایی برخوردار است :

  قبل از هر چیز کلمات کلیدی را شناسایی کنید ;  لیست کلمات کلیدی را تهیه کنید ، کلمات و عبارت مرتبط که بیشترین جستجو را دارند را بیابید ، غیر از گوگل، ابزارهای بسیاری وجود دارند که با توجه به کلمه کلیدی ، عبارت مورد نظر را تولید میکنند. یکی از ابزارها و وبسایتها ubersuggest  است که بهترین عبارتهای که دارای بیشترین میزان جستجو هستند را به شما نشان میدهد.  بعنوان مثال برخی از مهم ترین کلمات کلیدی سایت شهدین که از جستجوی بالا برخوردار است عبارتند از : شهدین - شیفتگان قرعه کشی - کنسرو قیمه - کنسرو ذرت و ...

  کپی رایت نکنیم ; همانطور که همه ما می‌دانیم بدترین شیوه تولید محتوا کپی رایت است. در مقابل بهترین شیوه آن خلاقیت و نوآوری است. همواره محتوایی بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند که جدای از انبوه اطلاعات و منابع موجود در زمینه‌ی مورد نظر، حرفی منحصر به خود داشته باشد که به گوش مخاطب برساند، یعنی چیزی که جای دیگری نقل نشده باشد.

  محتوای تبلیغاتی ، نه ; یکی دیگر از بدترین شیوه‌های تولید محتوی ، تولید محتوی تبلیغاتی است. یک تولید کننده‌ی محتوای خوب به هیچ وجه به صورت مستقیم به تبلیغ برای برند و حرفه‌ی مورد نظر خود نمی‌پردازد، بلکه تنها با معرفی آن و دادن اطلاعاتی در این زمینه به مخاطب، به صورت غیر مستقیم برای رسیدن به هدف خود اقدام می‌کند.

  نیاز کاربر در تولید محتوا را در نظر بگیرید ; پس یک روش خوب فقط پرداختن به کسب و کار نیست، بلکه توجه به دغدغه‌های مخاطب یا مشتری و کشف ذهنیات وی است. مخاطب اصلی محتوای وبسایت شما، کاربرانتان می باشند پس باید محتوایی تولید کنید که نیاز های آنها، مسائل روزانه و تمامی ویژگی هایی که به دنبال هستند را مورد پوشش قرار دهد. کاربران، ساعت هایی زیادی را دراینترنت تلف می کنند تا بتوانند مطلب مورد نیاز خود را پیدا کنند، اگر شما بتواند نیازهای اصلی آنها را از طریق تولید محتوا مورد پوشش قرار دهید، میتوانید به یک منبع معتبر تبدیل شوید.

  محتوی تازه و به روز تولید کنیم  ;  یکی دیگر از شیوه‌های خوب تولید محتوا، محتوای به‌روز و آپدیت است. به‌روز و جدید بودن محتوا بر کیفیت و کارآمدی آن می‌افزاید و بیشترین توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. ترجمه کردن مطالب سایت‌های خارجی بهترین راه برای تضمین تازگی و نو بودن مطالب است. به طور کلی استفاده از منابع لاتین یکی از شیوه‌های تولید محتواست که اعتبار دوچندانی به محتوای تولید شده می‌دهد و اعتماد بیشتری را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند. با ذکر منبع اصلی و لینک دادن به آن، این ذهنیت در مخاطب ایجاد می‌شود که برای محتوای تولید شده وقت زیادی صرف شده و نشان دهنده اهمیت بیشتر محتوا است.

  بکارگیری کلمات کلیدی در محتوی  ; انتخاب سرعنوان‌ها ( Header ) و تیترها(Tiltle) با بیشترین میزان ارتباط با موضوع کسب و کار می‌تواند یک محتوا را در صدر جست‍‌جو‌‌ها قرار دهد و به اثربخشی آن بیفزاید. این بستگی به میزان اطلاعات و آگاهی تولید کننده دارد. در عین حال هر چه اطلاعات در زمینه کاری مورد نظر بیشتر باشد، محتوای تولید شده نیز با ارزش‌تر خواهد بود و نکات دقیق‌تر و ظریف‌تری را به مخاطب منتقل خواهد کرد.

  تولید محتوی خبری را فراموش نکنیم ; ارائه مصاحبه‌ها و گفت‌و‌گو با صاحبان نام در برند مورد نظر و پرسیدن سوال‌های مهم و کاربردی از آنها و ارائه آن مصاحبه‌ها به صورت متن، ویدیو ، شیوه‌ای است که می‌تواند کاربر را به دنبال محتوا بکشاند و او را به همراه همیشگی تبدیل کند چرا که با این مصاحبه‌ها اطلاعاتی به دست می‌آورد که در هیچ جای دیگری کسب نمی‌کند.

  اخذ و بررسی نظرات کاربران  ; ارتباط با خود مخاطبان، نظر سنجی از آنها و سوال کردن درباره علایق و خواست‌ها و نیازهایشان و نیز مسائل و مشکلاتی که در زمینه مورد نظر پیش‌روی آنهاست، و گنجاندن آن نظرات در محتوا هم می‌تواند یکی از بهترین شیوه‌ها باشد.

  بهترین فرمت ارائه محتوی را انتخاب کنید ; بهترین بودن یک محتوا را به میزان زیادی، شیوه ارائه آن محتوا تعیین می‌کند، باید تشخیص داد که محتوای بهتر، از چه راهی به مخاطب منتقل شود. گاهی پیامی را که یک عکس منتقل می‌کند در صدها جمله هم نمی‌گنجد و گاهی یک پادکست (پادپخش یا تدوین صوتی ) بیشتر از یک فیلم چند دقیقه‌ایی سخن برای گفتن دارد و گاهی یک اینفوگرافی کوتاه بهتر از یک بیوگرافی چند صفحه‌ایی است. امروزه تولید اینفوگرافیک یا عکس بیشترین تاثیر را برمخاطب دارد، همچنین نوع فونت هایی هم که استفاده می شود بر میزان خوانایی تاثیر بسزایی دارد پس باید دراین خصوص اطلاعات خود را بروز کنید و از تکنیک های فرمتی جدید استفاده کنید.

  استفاده مطالب آموزنده برای تولید محتوا  ; کارکرد آموزشی مطالب در جذب مخاطب بسیار موثر است. قدرت دانش را نباید نادیده گرفت، دانش تولید ثروت می‌کند.

  بررسی میزان اثربخشی محتوی ;   سه شاخص اصلی برای محاسبه میزان اثربخشی محتوای تولیدی عبارت هستند از “زمان ماندن در صفحه” ، “تعداد بازدید صفحه” و “اشتراک گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی”. ( لازم به ذکر است برای برندها تبدیل شدن کاربران به مشتری و مصرف‌کننده کالا یا خدمات از اهمیت بالایی برخوردار است )

  مطالب و محتوای معتبر تولید کنید ;  همیشه صادق و راستگو باشید. عنوان و موضوع مناسب و جذاب برای محتوی خود انتخاب کنید .

  تحقیق دربارۀ علایق مشتریان ; همیشه خود را جای مشتریان قرار دهید ,  این کار به شما کمک می کند تا بدانید برای چه نوع مخاطبانی در حال تهیه مطلب هستید. به این ترتیب می توانید اطلاعاتی را در اختیارشان قرار دهید که به دردشان می خورد.

  شناسایی نقاط ضعف محتوی سایت ;  مشتری شما به دنبال جه مطالبی است که در وب سایت شما وجود ندارد؟ مطالبی که در وب سایت شما وجود ندارند را در اولویت قرار دهی، همچنین بررسی سایت های رقبا موفق را فراموش نکنید.

  نوشتن عنوان در تولید محتوای گیرا و جذاب است ; متاسفانه یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد تازه کار در نوشتن محتوای خود می کنند، عنوان محتوای خود را دست کم میگیرند یا یک عنوان کلی می نویسیند مانند " روشهای شناسایی رب سالم" این عنوان علاوه براینکه تکراری می باشد مخاطبان کمتری به خود می گیرد. عنوان مهمترین بخش است زیرا درعنوان می توانید کلمات کلیدی و یا عبارتهای مهم را به طور هوشمندانه به کار ببرید و از همه مهمتر اینکه این عنوان محتوای شماست که کاربر را جذب می کند پس در نوشتن آن دقت بسیاری کنید.

  محتوای وبسایت های رقبای موفق خود را چک کنید ; قبل از تولید محتوا، مقالات وبسایتهای رقیب را بررسی کرده و سعی کنید که کاستی هایی که در تولید محتوا آنها وجود دارد را در بخش محتوای وبسایت خود رفع کنید اگر هم اصلا درحوزه کاری شما مقاله خوبی وجود ندارد، این کاملا به نفع شماست.

  مخالف بقیه بنویسید ; اجازه بدهید که با یک مثال این مورد را بیان کنیم. شما به عنوان یک بازاریاب فروش محصولات غذایی نقش مفید استفاده از رب گوجه در آشپزی  را میدانید و آن را یک نیاز ضروری می دانید و همه در این خصوص دارای نظر یکسان با شما هستند اما شما ایندفعه به جای خوبی استفاده از آن ، ضررهای استفاده بیش از اندازه را بنویسید. این نوع مقالات نشان میدهد که شما به نکاتی توجه میکنید که دیگران توجهی نمی کنند و باعث تمایز شما با دیگران می شود. به این در دنیای تولید محتوا میگویند " تکنیک خوانده شدن مقاله "

  یک لیست از مقالات تولیدی خود داشته باشید و محتوی سایت را به هم مرتبط کنید ;  یک لیست کامل از تمامی مقالات تولیدی وب سایت خود داشته باشید . مزیت اینکار این می باشد که شما به راحتی میتوانید در متن محتوی خود ، به بقیه بخش ها بک لینک ( لینک داخلی) بدهید.

  بهترین مقالات تولیدی دیگر وب سایت را قرار دهید ; همیشه هستند افراد متخصصی که برای دیگر وبسایتها می نویسند. شما باید این افراد را پیدا کنید و مقالات آنها را در وبسایت خود قرار دهید. منظور ما کپی کردن نیست بلکه به شیوه و نگارشی متفاوت از محتوای آنها با ذکر منبع در بخش مقالات خود است . البته بهتر این تکنیک را هفتگی یا ماهانه انجام دهید. این کار باعث می شود که سایت های رقیب شما اقدامی مشابه شما انجام داده و که باعث لینکدهی به سایت شما می شود.

  مقالات آموزشی تولید کنید ; به عنوان مثال می توانید دستور پخت غذاهایی که با محصولات غذایی شما تولید می شوند و در میان مردم از اهمیت بالایی برخوردار هستند را در سایت و در بخش مربوطه مثلا دستور آشپزی قرار دهید ، نکته مهم اینست که حتما در بخشی که نام محصول شما به میان می آید همراه با برند درج کنید مثلا رب گوجه فرهنگی صادق

  افزایش ترافیک با تولید محتوا ;  خیلی از کاربران هستند که دارای ایده های آموزشی می باشند، شما می توانید با کمک آنها یک مقاله آموزشی تولید کنید و همچنین به آنها کمک کرده اید که مطلب و محتوای آنها در اینترنت نشان داده شود. یک مزیت این روش این است که نویسندگان محتوای شرکت شما، در رزومه کاری خود اسم شرکت و وبسایت شما آورده که کمک به برندسازی شما نیز میکند.

  تمامی رازها و افسانه های کسب وکار خود را بیان کنید ; هر کسب و کاری برای خود دارای رازها و افسانه های زیادی است که گاهی این مسائل باعث اشتباه کاربر و اطلاع نادرست به آنها می شود. شما باید در تولید محتوی تمامی این رازها و شایعات  را بیان کنید و بیان و دلیل های کافی آنها را رد یا اثبات کنید.

  سئو مکانیکی ;   هنگامی که تولید محتوای شما تمام شد، کار و وظیفه اصلی شما شروع می شود. محتوای خود را براساس سئو بنوسید. یعنی تمامی تکنیک ها مانند به کاربردن کلمات کلیدی، عنوان ها و چگالی ( میزان تکرار )  را رعایت کنید.

  نکات نگارشی را در تولید محتوا به درستی رعایت کنید ; یکی از نکات پایه و اولیه ای که باید قبل از انتشار مطلب به آن توجه ویژه نمود، نکات نگارشی است. به کار بردن صحیح این نکات مانند ویرگول، کاما و نقطه  وغیره از اهمیت ویژه ای در تولید محتوا برخوردار است. به کار بردن اشتباهی هرکدام از این قواعد، باعث کج فهمی مطلب توسط خواننده می شود و تمامی زحمات شما را هدر می دهد.

  مطالب طولانی بنویسید ;  اندازه یک محتوای استاندارد برای وبسایت، حدود 2 هزار کلمه می باشد. حداقل تعداد کلمه ای که میتوانید به کار ببرید 500 کلمه است.اگر مطلب شما کمتر از 500 کلمه باشد، از نظر گوگل ممکن است جریمه شوید چون اصلا بلاگ در نظر گرفته نمی شود و اگر بیشتر از 4 هزارکلمه باشد، بهتر است آن را در دو مقاله تقسیم کنید.

  اجتناب از درج محتوی کوتاه ; گاهی اوقات پیش می‌آید که متن شما برای درج در سایت کوتاه باشد و اگر آن را بصورت متنی ارائه دهید خیلی جذاب نباشد و نرخ پرش در سایت را افزیش دهد که در بهینه سازی سایت مورد مهمی می‌باشد و یا حتی کوتاهی متن برای موتور‌های کاوشگر جهت ایندکس مطلب مورد توجه قرار نگیرد. برای جلوگیری از این کار می توانید از تصاویر متحرک یا ویدئو استفاده کنید.

  متا تگ ها عنوان  را جدی بگیرید ; اولین قسمتی که توسط گوگل خوانده می شود، متا تگ عنوان می باشد. پس باید مناسب با متن بنویسید چون اگر گوگل متوجه شود که عنوان شما هیچ ارتباطی با محتوای شما ندارد، وبسایت شما را جریمه خواهد کرد.

  متا تگ توضیحات را فراموش نکنید ; این متاتگ هم مانند عنوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به بهینه سازی رتبه وبسایت شما کمک بسیاری می کند. وقتی که وبسایت شما توسط موتور جستجو در صفحه نشان داده می شود، توضیحات شما، زیر عنوان سایت شما نشان داده می شود. گوگل یکی از متاتگهایی را مورد بررسی قرار می دهد، همین متا تگ توضیحات می باشد. در مقاله های کمتر از 500 کلمه نوشتن این متاتگ الزامی است اما در اکثر مقالات اگر هم ننوشتید، خود گوگل متوجه می شود و به نوعی تولید می کند.

  کلمات کلیدی را به درستی استفاده کنید ; هیچ موردی مانند کلمات کلیدی، نمی تواند رتبه وبسایت شما را خراب کند. متاسفانه اکثر تولیدکنندگان محتوا فکر می کنند هر چه بیشتر کلمه کلیدی را استفاده کنند، شانس نشان دادن مقاله آنها بیشتر است. براساس چگالی کلمات کلیدی، متوسط استفاده هر کلمه، 2 الی 3 درصد کل کلمات در یک مقاله می باشد.

   ایجاد لینک های داخلی بین صفحات وب سایت ; شما زمانی که یک صفحه ای را ایجاد می کنید، بعد از مدتی توسط گوگل ایندکس می شود. اگر این صفحه بعدا خوانده نشود، رتبه ای که وبسایت شما توسط این صفحه بدست آورده است، کم کم از بین میرود پس شما باید با استفاده از تکنیکهایی مجدد این صفحه را به گوگل نشان دهید و بهترین تکنیک ایجاد لینک های داخلی بین صفحات است مخصوصا بین مقاله های مختلف و مرتبط .

  معرفی منبع و لینک به آن ; اگر مقاله خود را وبسایتی دیگر رونوشت کرده اید، بهتراست منبع آن را ذکر کنید و لینک به منبع آن را قرار دهید تا توسط گوگل جریمه نشوید و اینکه کاربر به شما اطمینان میکند که محتوای تولیدی شما دارای اعتبار می باشد.

  تولید محتوا و مشاهده در موبایل ;  امروزه اکثرا کاربران از طریق گوشی موبایل خود به اینترنت متصل می شوند پس محتوای شما باید به خوبی در گوشی ها نمایش داده شود. مهمترین بخش اندازه قلم متن می باشد.

  برند خود را معرفی کنید ; برای کاربری که برای بار اول مقاله شما را می خواند، خیلی مهمه که بداند شما کی هستید؟ بهتر است در بخشی از مقاله، شرکت و خدمات خود را معرفی کنید.

  مقالات مرتبط را بخش بندی کنید ;  یکی از استراتژی های تولید محتوا این است که هر محتوا و مقاله ای که ایجاد می شود، در یک بخش قرار گیرد چون هم کاربر میتواند با توجه به علاقه خود وارد بخش مربوطه شود و هم لینک دهی داخلی آن آسان تر است.

    ایجاد پاراگراف در محتواگذاری سایت ;   در صفحه اصلی وب سایت باید یک پاراگراف توضیحات درباره زمینه کاری و فعالیت شرکت بر اساس کلمات کلیدی مربوط به وب سایت وجود داشته باشد تا در محتواگذاری وب سایت نتیجه مطلوب حاصل نماید. حداقل کلمات برای محتواگذاری سایت در یک پاراگراف باید بیشتر از 150  لغت باشد.

  بهینه سازی محتواگذاری سایت ;  دقت کنید که محتواگذاری سایت درهر یک از صفحات وب سایت  باید شامل مطالبی باشد که با موضوع آن صفحه از سایت همخوانی داشته باشد و  برای کاربران سایت قابل فهم باشد.متنها و مطالب در محتواگذاری سایت باید با فونت واندازه مناسب در سایت گذاشته شود تا برای مخاطب جذاب و قابل فهم باشد ، در محتواگذاری سایت از تگ های h2,H2...استفاده نمایید ، از تصاویر مناسب و مرتبط با مطالب در محتواگذاری سایت خود استفاده نمایید.

  رعایت مکان مناسب برای درج کلمات کلیدی در محتوای ;  قرار دادن کلمه کلیدی در ع نوان نوشته یا محتوا ،  نوشتن کلمه کلیدی در پاراگراف های ابتدایی و انتهایی محتوا ،  قرارد دادن در عنوان های میانی نوشته ،  گذاشتن کلمه کلیدی در متاتگ توضیحات نوشته

  انواع محتوایی که برای سایت تولید می شود;  در انواع مختلف و متفاوت وجود دارد که شامل :  مقاله ها و متن ها- تصاویر سایت-  تصاویر اینفوگراف-  ویدیوها -فایل های آموزشی رایگان و

  تصاویر قادرند گاها برای انتقال پیام موثرتر از متن عمل بکنند.برای مثال در صفحه  Mission، یک عکس از دستگاه خودکار و مدرن در حال کار قرار می دهیم ، این به بازدیدکننده کمک میکند تا احساس اعتماد بیشتری از سلامت محصول غذایی تولید شده پیدا کند  و متن این صفحه نیز همین موضوع را توضیح میدهد ، حس ها و احساسات این پیام توسط تصویر خیلی بهتر انتقال می یابد ،  و یا معنا و  مفهوم غنی ویدئو کاری میتواند انجام دهد که تصویر و متن به تنهایی قادر به انجام آن نیستند ، در آنجا میتوانیم از زبان افرادی که در آنجا بوده اند ببینیم و بشنویم ، بنابراین  محتوا ملموس تر شده و قادر به حس کردن آن منجر می شود.

  شکلهای خلاقانه ی دیگری از محتوا هم وجود دارد، همانند کلیپهای صوتی، انیمیشنهای فعال، بازی و بسیار چیزهای دیگر در سطح اینترنت ، موضوع اصلی و مهم  این است که محتوا، موثر،مفید و برای مخاطبین کمک کننده باشد.

  خلاصه تکنیک ها و نکات مهم در نوشتن محتوای سئو و بهینه سازی شده در سایت ;   هر محتوایی که می خواهید بنویسید فقط بر روی کلمه کلیدی اصلی تمرکز کنید ،  انتخاب و تکرار کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی در محتوا ،  محتوای سایت را برای کاربران سایت تان بنویسید نه برای گوگل !،  تعداد واژه های محتوای سایت تان بالای ۵۰۰ واژه یا کاراکتر باشد ،  استفاده از کلمات کلیدی در مکان درست محتوا ،  محتوای اختصاصی و بدون تکرار بنویسید ،  سعی کنید خودتان محتوا و مقالات سایت تان را بنویسید ،  در محتوای نوشته شده سعی کنید غلط املایی نداشته باشید ،  قرار دادن لینک های داخلی و خارجی در محتوای نوشته ،  استفاده از کلمه کلیدی اصلی در تگ‌های Alt و تایتل عکس ها

  نویسنده : احمد محمدی 

  منبع : سئو پارسیان

  کپی برداری با ذکر لینک منبع و نام نویسنده بلامانع است   سلام. ممنون از مطلب خوب و کاملتون. موفق باشید

  ارسال شده توسط تابناک ایده 20 April 2018, 05:12

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage

درباره من

 • 9163858398
 • احمد محمدی (کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات و مهندس نرم افزار)

  مشاور و عضو کمیسیون نظارت و ارزشیابی سازمان نظام مهندسی رایانه ای خراسان رضوی

  جديدترين مقالات مرتبط با مدیریت فناوری اطلاعات

  ahmad.mohammadi.a@gmail.com

آخرين مطالب بروز شده