کشاورزی به زبان ساده

عملیات فروت ست در باغات

مجتبی حسینیان کامرود | 12 September, 2020 13:50

فروت ست به چه معنی است؟

فروت ست یک عبارت انگلیسی به معنی تنظیم میوه است. تنظیم میوه یعنی تغییراتی که در نهنج گل اتفاق می‌افتد تا میوه اولیه تشکیل شود. در واقع مرحله شروع تشکیل میوه را فروت ست می‌گویند. در این زمان تقسیم سلولی (ظرفیت‌سازی برای رشد) بیشتر از بزرگ شدن سلولی اتفاق میافتد. این همان زمانی است که میوه کوچک است و سرعت رشد بسیار پایینی دارد. اصطلاحاً در ایران به مرحله‌ای که باید جوانه‌ها برای یک فروت ست ایده آل آماده شوند، "فروت ست" می‌گویند.
 

بهترین زمان برای اجرای فروت ست

بهترین زمان برای تغذیه فروت ست در اولویت اول دقیقاً بلافاصله پس از برداشت میوه و در اولویت دوم زمان تورم جوانه‌ها در بهار است. در فروت ست بعد از برداشت درخت در فرصت کوتاهی که دارد باید قبل از ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها را تقویت کند. دقت داشته باشید که هر چه از زمان برداشت میوه‌ها بگذرد توانایی برگ‌ها برای فعالیت و جذب عناصر کاهش میابد.
 

استفاده از یک کود فروت ست بهتر است یا برنامه غذایی فروت ست؟

برای فروت ست یا تقویت جوانه‌ها مجموعه‌ای از عناصر مورد نیاز است که باید در قالب یک برنامه غذایی روی برگ محلول‌پاشی شده تا جذب شود و موثر باشد. در بازار ترکیباتی با عنوان کود فروت ست وجود دارد که مجموعه ای از عناصر در یک بطری به فروش میرسد. 3 دلیل برتری برنامه غذایی فروت ست نسبت به کود فروت ست:

اول اینکه زمانی که همه عناصر در یک کود فروت ست قرار بگیرند نمیتواند درصد بالایی از هر کدام از عناصر را داشته باشند. به طور مثال فرض کنید یک بطری یک لیتری دارید که داخل آن آب و نوشابه میریزید. در این شرایط نیم لیتر آب دارد و نیم لیتر نوشابه. ولی زمانی که در همان ظرف آب و نوشابه و دوغ و دلستر بریزید مقدار هر کدام از مایعات از نیم لیتر کمتر خواهد شد. بنابراین زمانی که تمام عناصر درون یک بطری باشند درصد آنها کم خواهد بود. ولی اگر همین عناصر به صورت جداگانه مصرف شود درصد بالاتری در اختیار برگ‌ها قرار می‌گیرد.

دوم اینکه زمانی که شما کودها را در چند مرحله و به تفکیک استفاده کنید، برگ‎ها فرصت کافی برای جذب و انتقال مواد غذایی را دارند. ولی زمانی که از کود فروت ست استفاده شود همه عناصر در یک مرحله روی برگ قرار می‌گیرند که کارایی جذب را کاهش خواهد داد.

سوم اینکه در برنامه غذایی فروت ست که توسط شرکت دایان نوشته شده است، نکات کلیدی زیادی نهفته است که کدام عناصر در ابتدا و کدام عناصر در مراحل بعدی تاثیرات بیشتری خواهند داشت. شاید نیاز باشد در ابتدا توسط برخی کودها محتوای مواد غذایی برگ‌ها افزایش پیدا کند و در مراحل بعدی سرعت انتقال مواد افزایش یافته و نهایتا انتقال نهایی مواد باقی‌مانده در برگ انجام شود. همه این‌ها مستلزم دقت در اجرای مراحل برنامه غذایی فروت ست است و با مصرف یک کود فروت ست نمی‌توان به همه این اهداف دست پیدا کرد. 
 
 
 

نظرات

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Converted to use with ITS. Powered by FUMblog