مهندسی نرم افزار

Published on 02/14,2013

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

مهندسی نرم افزار:فرایندی است که طراحی وپیاده سازی و نگهداری یک نرم افزار قابل اطمینان را در بر می گیرد.که روش ها و راه حل هایی که باکارگیری ابزارها و تکنیک های مختلف باعث تولید یک نرم افزار با کیفیت مطلوب و هزینه ی پایین می شود.

تصور نادرست=گاهی اوقات به اشتباه تصور می شود که مهندسی کامپیوتر همان برنامه نویسی است.

وظایف مهندس نرم افزار:

۱-طراحی نرم افزار یا مدیریت پروژه.

۲-پیاده سازی نرم افزار.

۳-پشتیبانی نرم افزار.

اهمیت مهندسی نرم افزار:هرچه اندازه سخت افزار کوچک تر گردد باعث همه گیر شدن و زیاد شدن آن خواهد آمد.حال نیاز به نرم افزار های مفیدتری برای استفاده بهینه از پتانسیل سخت افزار داریم.

 دوره تکامل نرم افزار: 

۱-دوره اول ۱۹۶۵-۱۹۵۰:مشخصات این دوره عبارتند از:۱-در اغلب مراکز سخت افزار اختصاصی بوده و نرم افزار خاص آن محیط کاربرد دارد.۲-نرم افزارهایی که بیش از یک کاربر داشته باشد وجود نداشت یعنی به عبارتی دیگر نرم افزار انعطاف پذیری نداشت۳-نرم افزار متکی به فرد بود یعنی یک نفر برنامه را می نوشت واگر در برنامه مشکلی پیش می آمد همان یک نفر باید مشکل را حل می کرد.۴-طراحی یک کار ضمنی بود یعنی مستنداتی درباره ی آن وجود نداشت.۵-مفهوم شدگی وجود نداشت.

۲-دوره دوم ۱۹۷۵-۱۹۶۵:مشخصات این دوره عبارتند از:۱-ایده چند کاربره و چند برنامه ای مطرح شد.      ۲-سیستم های بلادرنگ قادر به عملکرد و تولید خروجی در چند میلی ثانیه شدند.۳-اولین نسل از سیستم مدیریت بانک های اطلاعاتی به وجود آمده.۴-ظهور نرم افزار برای بیش از یک کاربر به وقوع پیوست.۵-فعالیتی به نام نگهداری نرم افزار بوجود آمد.۶-بحران نرم افزار به وقوع پیوست مطرح شد.

۳-دوره سوم:۱۹۸۵-۱۹۷۵:مشخصات این دوره عبارتند از:۱-ریز پردازنده های میکروپروسور کامپیوتر های شخصی کاربر پیدا کردند.۲-سیستم های توکار مطرح شد.۳-شبکه های محلی و غیر محلی به وجود آمدند.۴-سیستم های توضیع شده مطرح شدند.

۴-دوره چهارم:۲۰۰۰-۱۹۸۵:مشخصات این دوره عبارتند از:۱-تکنیک های نرم افزاری این دوره در حال تغییر شیوه توسعه نرم افزار می باشد.۲-استفاده از کامپیوتر جهت کمک به مهندسی نرم افزار.۳-سیستم های خبره وسیستم های هوشمند برای حل مسائل جهان واقعی به کار گرفته شدند.۴-پردازش موازی مطرح شد.

 بحران نرم افزاری

در فاصله سال های ۱۹۷۰-۱۹۶۰ تولید و فروش کامپیوتر های خانگی به دلیل تقاضای کاربران افزایش یافت.بنابراین نیاز به برنامه های مختلف کامپیوتری بود این امر باعث تولی غیرقانونی نرم افزار و در نتیجه نارضایتی مشتریان شد که در حقیقت بحران نرم افزار نامیده می شود.

دلایل بحران نرم افزاری

۱-هزینه های بالایی برای تولی نرم افزار صرف شد۲-نرم افزار تولید شده نیازهای مشتریان را برآورده نمی کرد۳-بخش کنترل روی طراحی نرم افزار صورت نمی گرفت    ۴-تحویل نرم افزار در موعد مقرر انجام نمی شد۵-پیشرفت سخت افزار بسیار سریع بود و نرم افزار قادر به رقابت نبود۶-خطاهای موجود در نرم افزار بسیار زیاد بود۷-امکانات توسعه نرم افزار و قدرت ونگهداری و پشتیبانی بسیار محدود بود.

بحران نرم افزاری باعث شد که نرم افزار های مطلوب تری وارد بازار شدند.

انواع نرم افزارها

۱-نرم افزار سیستمی:مجموعه ای از برنامه هاست که برای سرویس دادن به سایز برنامه ها نوشته می شود مانند کامپایلرها.

مشخصه های نرم افزارهای سیستمی:۱-تقابل بسیار زیاد با سخت افزار۲-استفاده بسیار زیاد توسط چند کاربر۳-عملیات همروند که مستلزم زمان بندی و اشتراک منابع است.                                                                 

 ۲-نرم افزار های بلادرنگ:نرم افزارهایی هستند که نظارت/تحلیل/کنترل رویدادهای جهانی واقعی را بر عهده دارند.این نرم افزار باید در محدوده ی زمانی مشخص پاسخ گو باشند در غیر اینصورت خسارت جبران ناپذیری به دنبال دارد.

۳-نرم افزارهای تجاری:این نرم افزار عملا یک پایگاه داده محسوب می شود که برای کارهای تجاری/ حسابداری/انبارداری و.....کاربرد دارند مانند سیستم انبار داری.این نرم افزار عملیات تصمیم گیری را مدیریت می کنند.

۴-نرم افزارهای مهندسی یا علمی:جزء نرم افزارهای کاربردی محسوب می شود مانند فتوشاپ و اتوکد.

۵-نرم افزار های توکار:برای کنترل سیستم محصولات صنعتی به کار می روند و معمولا در حافظه های فقط خواندنی قرار دارند و به صورت از پیش تعیین شده توسط شرکت سازنده هستند مانند ماشین لباس شویی.

۶-نرم افزارهای کامپیوتر های شخصی:این دسته از نرم افزارها کاربردهایی نظیر برنامه های گرافیکی و.....دارند و جهت استفاده در کامپیوترهای شخصی طراحی می شوند.

۷-نرم افزارهای مبتنی بر وب.

۸-نرم افزارهای هوشمند:برای حل مسائل پیچیده ای به کار می روند که به روش عددی قابل حل نیستند به کار می روند.

 

 


نظرات

Leave a Reply

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage