درباره من

9173721126

محمد هادی صناعی مقدم، فارغ التحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت فناوری اطلاعات در دانشگاه فردوسی مشهد . هستم موفق به دریافت مدارک تخصصی از جمله : MCITP , CCNA , .... شده و در حال حاضر بیشتر در زمینه شبکه و IT فعالیت دارم.
ٌٍ
Email : MH.Sanaei@outlook.com
MH.Sanaei@Gmail.com

(ERP_DSS_BPR_KM_MIS_فناوری اطلاعات_برنامه ریزی_استراتژیک_مدیریت_کسب و کار)

Menu:

آخرين مطالب بروز شده

موضوعات

ERP [62]
DSS_سیستمهای پشتیبان تصمیم گیری [46]
ترجمه مقاله DSS [5]
مقاله [23]
ترجمه مقاله ERP [10]
مقالات DSS [10]
کلی [15]
فناوری [4]
نرم افزار [3]
جزوه [1]
علمی [3]


پيوندها

انتخابات
- دانشگاه حکمت رضوی
- دانشگاه فردوسی مشهد
- دانشگاه پیام نور مشهد
- دانشگاه امام رضا مشهد
- دانشگاه آزاد قوچان
- دانشگاه آزاد سبزوار
- دکتر مقدسی
دانشگاه
- دانشگاه مالزی
- دروس متن باز دانشگاه Yale
- دانشگاه فردوسی مشهد
- دروس متن باز دانشگاه MIT
دل نوشته ها
- سکوت دل
کلی
- دنیای کامپیوتر
- کتابخانه ی الکترونیکی دانشگاه فردوسی مشهد
- اخبار ورزشی
- اخبار ERP
- دیکشنری ERP
- Health Care News & Discussion
- هیئت بدمینتون شهرستان شاهرود
- خانواده Mobile Cloud


نظرسنجی


اتحاديه

RSS 0.90
RSS 1.0
RSS 2.0
Atom 0.3


costomized

fumblog

counter

چالشهای اجرا و پیاده سازیERP در سازمانهای كشور

محمدهادی صناعی مقدم | 12 March, 2013 17:26

چکیده :
جهانی شدن رقابت سازمانها و شركتها جهت عرضه محصولات و خدمات خود، آنها را ناگزیر به پیوستن به بازارهای جهانی كرده است .یكی از ابزارهای مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات كه نقش مهمی در یكپارچگی اطلاعات در سازمان دارد و از شروط اصلی پیوستن به بازارهای جهانی است، سیستم‌های برنامه ریزی منابع سازمانی ( ERP ) است. این سیستم هم اكنون به عنوان جدیدترین و موثرترین ابزار برنامه ریزی كل منابع سازمان مطرح بوده و شامل یك نظام بهم پیوسته اطلاعاتی، مهندسی و مدیریتی است كه همه نیازهای یک سازمان را با نگرشی فرایندی ( در جهت نیل به اهداف سازمان و یکپارچه سازی تمام عملیات ) برآورده می كند. ERP با یك نگاه متفاوت روند کلیه فعالیتهای شركتها را از حالت وظیفه گرایی به فرایند محوری تغییر جهت می دهد.

پیاده سازی ERP علاوه بر پرهزینه و وقت گیر بودن، با ایجاد تغییرات بنیادین در فرایندها باعث ایجاد تنشهایی در اکثر بخشهای سازمان می شود که اگر سازمان بدون توجه و اطلاع از مشکلات و چالشهایی كه هنگام پیاده سازی ERP با آنها مواجه خواهدشد، اقدام به پیاده سازی كند، قطعا با شكست مواجه خواهدشد.


این مقاله سعی كرده است با استفاده از یك دهه تجربه تحلیل ،طراحی و پیاده‌سازی سیستم های اطلاعاتی در یكی از صنایع بزرگ كشور ،به عمده مشکلات ، محدودیتها و چالشهای پیاده سازی سیستم های یكپارچه و یا به عبارتی برنامه ریزی منابع سازمانی(ERP) بپردازد و ضمن ارائه راهکارهای تجربی برای برخورد با مشکلات طرح شده، طرحی پیشنهادی برای پیاده سازی سیستم‌های یکپارچه در سازمانها ارائه كند.


● مقدمه

در عصر كشاورزی نیروی بازو عامل بقا و ماندگاری بشر در عرصه کار و زندگی محسوب می شده است. در انتهای این دوران كه حدود ۲۹۰۰۰ سال به‌طول انجامید ،ابزار به معنای واقعی اختراع و به دنبال آن دستورالعملهای كار با آن تدوین شد، كه همین عامل سرمنشاء اصلی ورود انسان به عصر صنعتی بود . ابزار، باعث تحول و رشد انسان در تمامی عرصه های علمی ،اقتصادی،پزشكی،كشاورزی ،اجتماعی و..... شد و در این دوره كه بیش از ۵۰۰ سال به‌طول انجامید هر دو مقوله اطلاعات و فناوری رشدی بسیار فزاینده ای داشتند. به‌طوری‌كه انسان را به اوج پیشرفت در عرصه صنعت رساند. در عصر انقلاب صنعتی، هم اطلاعات و هم فناوری عرصه رقابت را از هم ربوده بودند ولی جای خالی ارتباطات كاملا محسوس بود. نبود ارتباطات مناسب در طول دوران صنعتی با عث شد تعداد قابل ملاحظه ای از نوآوریها چندین بار وحتی با چند دهه اختلاف كشف و اختراع شوند . در این مقطع انقلاب ارتباطات رخ داد و اطلاعاتی كه هزاران سال در قالب كتاب در قفسه های كتابخانه ها محبوس بودند نفس راحتی كشیدند و خود را كمتر از چند ثانیه به دست جویندگان علم رساندند.


هم اكنون به لطف ارتباطات علم انسان هر دوسال یكبار دو برابر و به واسطه همین افزایش ، داناییش نیز فزون می شود، به‌طوری‌كه دیگر بدون تحقیق و مقایسه دست به ریسك نمی زند .مشتری امروز دیگر از تخت پادشاهی پایین آمده و شریك تولید كننده شده است . مشتری حق انتخاب پیدا كرده است و براحتی توسط تولید كننده شكار نمی شود. وی تنوع طلب است ،باید نیازمندیهای معقول و حتی غیر معقول او برآورده شود. دیگر مشتری، خودروی كارخانه فورد را كه رنگ آن بنا به سلیقه شخصی مدیرعامل آن شركت همیشه مشكی طراحی می شده است خریداری نمی كند وحق انتخاب، این قدرت را به او داده است كه تولید كننده را وادار كند هم بازار و هم نیاز وی را بصورت علمی مورد تحقیق و تفحص قرار دهد . هم اكنون ۷۰ درصد سازمانها و شركتهای مطرح دنیا در آمریكا و اروپا قادرند با استفاده مهمترین ابزار فناوری اطلاعات و ارتباطات یعنی سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی مراحل مختلف منبع و بازاریابی ، تولید ، توزیع و خدمات پس از فروش را بصورت كاملا مجزا و در یك گستره جغرافیایی وسیع و بعضا در دفترهای مجازی انجام دهند.


● وضعیت ایران

در ایران، سالانه شاهد برگزاری دهها همایش و سمینارهای معرفی ERPو مزایای آن هستیم ولی با استفاده از نتایج مقالات و تحقیقات صورت گرفته اقدام عملی خاصی انجام نداده ایم .آیا مشکل ، کمبود تجهیزات است و متخصص می دانیم كه به دلیل عبارت همیشه تکراری «پهنای باند ناکافی»_ واحد اطلاعات اكونومیست در رده بندی سال ۲۰۰۶ اعلام کرده است در میان ۶۸ کشوری که در گزارش آمادگی کشورها در زمینه ICT مورد ارزیابی قرار گرفته اند، ایران با شش پله سقوط نسبت به سال ۲۰۰۵ از مکان ۵۹ به ۶۵ تنزل پیدا کرده است و همچنین طبق گزارشهای معتبر جهانی كه هفتمین گزارش EIU در زمینه ICT ارائه نموده است، کشورهای در حال توسعه با سرعت بیشتری نسبت به کشورهای توسعه یافته در حال رشد هستند. به طوری که اگر رتبه بندی کشورها به سه دسته ۲۰ کشور بالا ، ۲۰ کشور میانی و ۲۰ کشور پایینی تقسیم شود مشاهده می شود که شاخص ۲۰ کشور اول تنها ۵/۲ درصد رشد داشته در حالی که ۲۰ کشور میانی ۰۶/۰ درصد پیشرفت داشته اند و ۲۰ کشور آخر به طور متوسط با رشد قابل توجه ۰۹/۰ درصد مواجه بوده اند . حال با توجه به گزارش فوق جایگاه ما در این رده بندی کجاست‌؟ و عامل اصلی سقوط ۶ پله ای کشور ما چیست و چه عواملی باعث اینهمه تنزل در توسعه فناوری شده است ؟_ متاسفانه سوالها بسیار است و پاسخها مبهم _


در ادامه ابتدا به بررسی عواملی پرداخته می شود که باعث بحران در سیستمهای اطلاعاتی موجود سازمانها شده است، سپس به چالشهای پیاده سازی ERP می پردازیم و بعد، طرح پیشنهادی تهیه سیستمهای یکپارچه سازمانها ارائه می شود.


۱) فناوری با كمترین احساس نیاز وارد كشور شد و مورد استفاده ناصحیح قرار گرفت .


ضرب المثل معروف نیاز، مادر اختراع است را همه شنیده ایم. آیا در سازمانها و شركتهای بزرگ كشور نیاز به داشتن فناوری واقعا بطور كامل حس شده بود كه بی حد وحصر وارد سازمانها شد؟ وظیفه فناوری در كجای فرایندهای قدیمی و دستی شركتها و سازمانهای كشور تعریف شده بود؟ آیا فناوری آمده بود كه همان سیستم های حتی مكانیزه دستی نشده را سرو سامان دهد یا اینكه تواناییهای دیگری هم داشت؟ كدام سازمان بر اساس توانمندی فناوری، سیستم‌های خودراتحلیل، طراحی و پیاده سازی كرد ؟ چه كسانی در سازمانها بطور کامل بر توانمندی فناورهای وارد شده واقف بودند ؟ استفاده از این فناوری بیشتر جنبه كاربردی داشت یا تبلیغاتی ومد‌؟_ و آیا مدیران ارشدی كه به زحمت قادر به خاموش و روشن كردن كامپیوترها بودند می توانستند توانمندی این سیستم را در فرایند تولید حس كنند؟ هنوز هم در بعضی از سازمانها هیچگونه نیازی به داشتن سیستم های برنامه‌ریزی حس نمی شود، ولی در برخی از آنها نیاز كاملا مشهود است. سازمانهایی كه احساس نیاز كرده اند، می توانند ابتدا باتشکیل یک تیم با تجربه از شرکتهای صاحب نظر ، گروهIT و کارشناسان مرتبط سازمان، به امکان سنجی پذیرش ERP اقدام كنند.


۲) در سازمانها سیستمهای موجود دستی، مكانیزه شد نه فرایندهای صحیح كاری

اكثرسازمانها و شركتهای بزرگ كشور، دهه‌های اخیر فقط توانسته‌اند برای سیستم‌‌های قدیمی و دستی خود بطور جزیره ای نرم افزار تهیه و آنها را مكانیزه كرده و در قالب رایانه‌های منفرد و یا تحت شبكه اجرا كنند .


تجربه نشان داده است در صورتی كه یكسری داده از چندین كانال ارتباطی وارد نرم افزارها شود، اختلاف عمیق در اطلاعات و گزارشهای حاصل شده به‌وجود خواهد آمدو به دنبال آن داده ها با افزونگی وناسازگاری مواجه خواهند شد. خلاصه اینكه سازمانها ، به‌جای تهیه سیستم بر مبنای توانمندی فناوری و فرایندهای بهینه ، برای همان سیستمهای قدیمی ،سنتی و دستی موجود، نرم افرار تهیه كردند كه این تغییر روند، بدور از هدف اصلی مکانیزه كردن سیستم ها بود و در عمل هیچ اتفاق خاصی جهت بهبود سیستم و یكپارچه كردن آنها صورت نگرفت.


۳) هزینه های اجرای این سیستم و مدت زمان بازگشت سرمایه زیاد است.

نظر به هزینه های بسیار بالای پیاده سازی ERP در سازمانها ، اغلب آنها انتظار دارند پس از نصب و راه اندازی ERP بتوانند منافع مورد نظر خود را سریعا از این سیستم كسب كنند و به دنبال آن كاهش چشمگیر هزینه ها را داشته باشند. ولی چنین امری در بدو امر امكان پذیر نیست و لازم است مدت زمانی از نصب و اجرای سیستم ، گذشته باشد و بهبودهایی در فرایند موجود نیز حاصل شده باشد تا زمان بازدهی این پروژه آغاز شود.


در اكثر سازمانهای بزرگ دولتی كشور به‌دلیل هزینه بسیار بالای تهیه سیستم های یکپارچه وبه تبع آن عدم برنامه ریزی كل منابع سازمان بطور یكپارچه، توانایی محاسبه قیمت تمام شده محصولات و خدمات وجود نداشته و بعضا سازمانها بدون داشتن قیمت واقعی وحتی با متحمل شدن ضرر به فروش مجصولات خود اقدام می كنند.


۴) ساختار سازمانی اكثر سازمانهای كشور غیر منعطف است.

ERP یك سیستم فرآیند نگر است و این نوع دیدگاه در تناقض با روند انجام فعالیتهای اكثر سازمانها و شركتهای كشور که بصورت وظیفه ای انجام می‌شود است. دید فرایندی به روند تولیدات یك شركت‌، بعضا باعث تغییر ساختار آن سازمان می‌شود كه در بیشتر مواقع در میان كاركنان و حتی مدیران ارشد آن سازمان تنش ایجاد می كند. بنابراین سازمانی موفق خواهد بود كه قابلیت تغییر ساختار سازمانی و فرایندهای كسب و كار را در جهت انطباق با فرآیندهای بهینه داشته باشد.


۵) فرایندهای موجود سازمان با فرایندهای بهینه ERP تطابق ندارد.

اگر نتیجه کارشناسی امكان سنجی پذیرش ERP در سازمان های بزرگ ایران ، خرید سیستم ERP را بر تهیه و ساخت آن ترجیح دهد آن‌وقت این سوال مطرح است كه آیا مجموعه نرم افزارهای ERP با وضع سیستم‌ها و فرایندهای موجود سازمان، تطابق دارد ؟ در صورت تطابق نداشتن، مطمئنا در روند پیاده سازی ERP اختلال ایجادمی شود که این اختلال می تواند عامل وقفه و یا شکست اجرای ERP باشد. در چنین شرایطی سه روش وجود دارد:


الف) سازمان یا شركت خریدار باید فرایندهای موجود خود را تغییر و تلاش کند فرایندهای خود را با سیستم ERP مطابقت دهد. در این حالت تغییرات عمده ای در ساختار سازمانی ، وظایف وجایگاه شغلی كاركنان ،مسئولیتها ، نحوه كار و روشهای انجام كار ایجاد می شود و به عبارتی لازم است فرایند مهندسی مجدد در سطح شركت اجرا شود كه به نظر می‌رسد اگر سازمانی واقعا تصمیم به پیاده سازی ERP گرفته است و می خواهد ریسك شكست را به حداقل برساند می بایستی یك انقلاب فرایندی به وجود آورد و ابتدا فرایند مهندسی مجدد را در سازمان خود اجرا كند، سپس به به پیاده سازی ERP اقدام كند.


ب) بسته نرم افزاری موجود باید بر اساس شرایط خاص آن شركت تغییر داده شود . در این حالت احتمال بروز مشكلات در نرم افزار افزایش می یابد و به‌علاوه اشكالات خاصی را در به‌روزرسانی نرم افزار در نسخه های بعدی ایجاد خواهد كرد، زیرا نسخه های بعدی نیز باید به‌صورت خاص و سفارشی تولید شوند.


ج) ERP و فرایندهای سازمان وبرای کم کردن فاصله انطباق به سمت هم حرکت کنند .تجربه نشان داده است اگر سازمانها بخواهند از روشهای بهبود مستمر استفاده كنند و همزمان هم فرآیندهای خود و هم سیستم ERP را طبق نیازمندیهای خود تغییر دهند هر دو مقوله (هم ERP و هم فرایندها) آسیب خواهد دید.


۶) تبدیل داده ها یکی از معضلات بزرگ در پیاده سازی ERP است.

انتقال داده ها از سیستم های جزیره ای قبلی به سیستم ERP ، علاوه بر تحمیل هزینه بر سازمان یكی از مراحل بسیار حساس پیاده سازی ERP است كه عموما منجر به شكست پروژه می شود، چرا كه به دلیل داشتن یک پایگاه داده مجتمع و سیستم های نرم افزاری كاملا یكپارچه، بین اجزای سیستم ERP، هم از نظر ارتباطات داده ای و هم نرم افزاری، ایجاد شده است و در مرحله انتقال داده ها ازسیستم های قدیم كه ساختاری كاملا متفاوت با ساختار نرم افزاری ERP دارند یكسری از فضاهای اطلاعاتی این سیستم بنا به متفاوت بودن ساختار سیستم جدید مقدار نمی گیرند(خالی می ماند) كه نتایج و گزارشات حاصل از اجرا دارای خطای بسیار زیاد و دور از واقعیت بوده كه همین موضوع سازمان را با مشكلات عدیده ای روبرو خواهد کرد. شكایات كاربران و نارضایتی مدیران ارشد از عملكرد سیستم در این مرحله بسیار مشهود است و اگر بطور منطقی وعلمی با اینگونه مشكلات برخورد نشود، شكست پروژه قطعی است. برای جلوگیری از بروز اینگونه مشكلات می بایستی یك تیم بسیار قوی از كارشناسان IT و كارشناسان مرتبط با عوامل اجرایی تشكیل، تا نسبت به نحوه انتقال داده ها بصورت صحیح تصمیم گیری شده و فضاهای بدون مقدار قبل از اجرای سیستم طوری ترمیم شوند كه روی عملكرد کلی سیستم كمترین تنش وارد شود .


۷) هزینه های جانبی تحمیلی بر سازمان هنگام اجرای ERP سنگین است.


▪ هزینه آموزش :

به‌دلیل یكپارچه بودن سیستم ERP و نظر به اینكه كابران در بخشهای مختلف شركت با یك سیستم یكپارچه كار می‌كنند ، لازم است درك بیشتری از فعالیتها و فرایندهای موجود در سایر بخشها نیز پیدا كنند . کاربران باید طوری توجیه و آموزش ببینند که درک کنند هر داده ای كه وارد سیستم می‌كنند بر روی كل سیستم اثر گذار خواهد بود . بنابراین باید ارتباط بین بخشهای مختلف شركت از طریق این سیستم برای كاربران كاملا تشریح شود . تجربه نشان داده است در صورتی‌که آموزش کار با سیستم های بزرگ به خود کاربران واگذار شود، نتیجه مطلوبی حاصل نخواهد داشت بنابراین باید طبق یک برنامه ریزی دقیق برای کاربران كلاس آموزشی برگزار كرده و پس از پایان دوره برای آنها گواهینامه کار با سیستم صادر کرد.


▪ هزینه آزمایش نرم افزار :

آزمایش سیستم در یک گستره وسیع عملیاتی یکی از مراحل اصلی پیاده سازی سیستم است که بعضی از صاحب نظران، ۲۰ درصد کل زمان چرخه عمر سیستم را به این امر اختصاص می‌دهند .حال برای حصول اطمینان از روند صحیح اجرای فعالیتها ، باید ارتباط بین نرم افزارهای ERP با یكدیگر و احتمالا با سایر نرم افزارهای خاص بكاررفته در شركت مورد توجه قرار گیرد.


▪ هزینه سفارشی کردن نرم افزار :

در صورتی‌که یك یا چند عامل از نرم افزارهای ERP نتواند با شرایط كاری و فرایندهای موجود سازمان منطبق شود، نرم افزار مزبور بر اساس شرایط خاص آن شركت بازسازی می شود. تجربه نشان داده است اگر ERP را به چهار بخش کلان تولید، بازرگانی، منابع انسانی و مالی تقسیم كنیم، اصولا بخش تولید هر سازمان قسمت خاص آن سازمان محسوب می‌شود و همیشه بیشترین اصلاح را نیاز دارد که بنا به درخواست كارفرما سفارشی سازی می شود .


۸) کارکنان، عمده ترین عوامل ناكامی اجرای پروژه ERP ، هستند.

تجربه نشان داده است كه مهمترین عامل ناكامی در پیاده سازی و اجرای ERP ، كاركنان و پرسنل استفاده كننده از نرم‌افزارها ( بخصوص كاربران عملیاتی سیستم ها ) در بخشهای مختلف سازمان هستند كه اگر آموزش فرهنگی و علمی مناسبی در خصوص تغییر روشهای سنتی خود نبینند و نپذیرند كه ERP روند اجرای كارها و فعالیتهای آنها را نسبت به سیستمهای قبلی بهبود می بخشد ، در برابر اجرای آن مقاومت نشان می‌دهند و آن را با شكست مواجه می‌كنند. و همچنین اگر مدیر ارشد سازمان بطور مستقیم از مجریان حمایت نكند و با تفویض اختیار به مدیران زیر مجموعه و كم رنگ كردن حضور خود در اجرای پروژه و همچنین تشكیل ندادن به موقع كمیته های مدیریت تغییر و مدیریت بحران كه از مباحث عمده در مدیریت بشمار می‌رود اقدام نكند، ناكامی ودرصد شكست پروژه را افزایش خواهد داد. طبق تحقیقات صورت گرفته تقریبا نیمی از پروژه‌های ناكام مانده ERP به این دلیل شكست خورده اندكه مدیران آنها تلاش لازم برای اعمال مدیریت تغییر صحیح و مناسب را در نظرنگرفته اند. بهترین پیشنهاد برای كاهش مقاومت، مشاركت دادن كاركنان در فرآیند تغییر است. تشکیل جلسه با کاربران صاحب نظر و استفاده از تجربه‌های آنها می تواند به میزان قابل توجهی مقاومت سایر کابران را کاهش دهد .


۹) مطالعات بسیار گسترده روی امكان سنجی ERP در سازمانها قبل از اجرای آن امری اجتناب ناپذیر است.

با توجه به اینكه تصمیم گیری جهت پیاده سازی چنین پروژه سنگینی كه از نظر مالی ، زمانی ، محدوده عملیاتی و منابع مورد نیاز، بحث برانگیز است، قبل از اجرا باید از منظرهای مختلف مورد ارزیابی قرارگیرد یا به عبارتی امكان سنجی دقیقی صورت گیرد‌. برای اطلاع از ضرورت انجام امكان سنجی ، بهتر است اینگونه تصور شود كه اگر پیاده سازی موفقیت آمیز باشد منافع بسیاری برای سازمان خواهد داشت و در صورت عدم موفقیت، شركت را به ورطه نابودی خواهد كشاند. حال توجه به نکته‌های زیر در زمان امکان سنجی سازمانها برای پذیرش ERP می تواند مفید واقع شود.


▪ بررسی بستر سخت افزاری و شبكه متناسب با نیازمندیهای پیاده سازی ERP و بررسی اینكه آیا سازمان برای پیاده سازی یك سیستم ایده ال و یكپارچه قصد سرمایه گذاری مناسبی را در دو بعد كسب و كار و فناوری اطلاعات دارد ؟


▪ میزان تعهد سازمان به مهندسی مجدد فرایندها در راستای فناوریهای نوین چقدر است ؟


▪ سیستم های جزیره ای در سطح سازمان پراكنده اند و به‌دلیل یكپارچه نبودن و فقدان یك بستر مشترك نرم افزاری و سخت افزاری ، قادربه حل مشكلاتی از قبیل مدیریت ارتباط با مشتری و فرایند پیچیده مدیریت زنجیره تامین نیستند.


▪ تهیه نرم افزارهای جزیره ای و ایجاد ارتباطهای الكترونیك كاذب بین قسمتها‌، ورود اطلاعات مجدد سیستم ها در چندین محل فیزیكی مختلف‌، یكسان نبودن بانكهای اطلاعاتی موجود و پراكندگی آنها‌، در معرض خطر بودن اطلاعات بدلیل ذخیره نساختن اطلاعات سازمان در قالب یك پایگاه داده امن ،و وجود نداشتن ارتباط سیستمی اثر بخش بین واحدهای سازمان از مسائل مهم امكان سنجی است.


▪ اصولا اجرا یا اجرا نكردن ERP برای كابران عملیاتی خیلی اهمیت ندارد و حاضر به تغییر روش کاری و ترک عادت خود نیستند. این موضوع به نظر منطقی می رسد ،چراكه كاربر در همان محدوه و سطح دسترسی كاری كه برایش تعریف شده است. اقدام به ورود اطلاعات می كند و نتیجه و گزارشهای به دست آمده برای ایشان خیلی مهم نیست . مدیران ارشد و مدیرعامل سازمان هستند كه باید با ایجاد یك عامل انگیزش قوی آنها را ملزم به تغییر روش كنند. مهمترین عامل در پیاده سازی موفق ERP كاربران سطح عملیاتی هستند كه اگر همكاری لازم با اجرا كنندگان سیستم نداشته باشند شكست در اجرا قطعی است.


▪ مدیران عالی سازمانها صرفا با برگزاری سمینار ، كنفرانس و همایش در زمینه معرفی و ارائه مزایای ERP ، برای پذیرش پیاده سازی این سیستم‌ها خطر نمی كنند. پس باید تدبیری اتخاذ كرد و با تدوین روشی كاملا ملموس این حس را در آنها ایجاد كرد كه تهدیدها و مزایای حاصل از پیاده سازی ERP را بااعداد و ارقام بصورت بصری مشاهده كنند. با تحقیقاتی كه در این زمینه صورت گرفته مدیران ارشد اظهار می‌دارند اگر شركت یا عاملانی كه توانایی اجرای ERP را دارند بتوانند با استقرار تیمی طی مدتی مناسب در سازمانها آنها را توجیه كنند و یك بخشی از ERP را بطور كاملا عملیاتی مورد آزمایش قراردهند، این، بهترین روش برای پذیرش مراحل مقدماتی این سیستم خواهد بود.


● نتیجه گیری

در چند سال اخیر سازمانها و شركتهای ایران استقبال قابل توجهی برای اجرای ERP كرده اند ولی بطور قطع می توان گفت كه اكثر آنها منتظرند نتیجه اجرای پیاده سازی را در شركتهایی كه این ریسك بزرگ را پذیرفته اند ، مشاهده کنند.


با اجرای ERP ، ساختار و فرآیندهای سازمانها مورد هدف قرار می گیرند، پس سازمانهایی موفق خواهند بود كه در مقابل تغییر ساختار سازمانی و انطباق فرآیندهای كسب و كار با سیستم ERP انعطاف مناسبی از خود نشان داده باشند .


طبق تحقیقات صورت گرفته بر روی عوامل تاثیر گذار بر آمادگی پیاده سازی ERP در چهار گروه (سازمانی –استراتژیكی) ، (سازمانی- تكنیكی)،(استراتژیكی) و (‌فنی و تكنیكی)، پس از استفاده از نظرات متخصصان و كارشناسان حوزه IT و ERP این نتیجه حاصل شد كه هرچهارگروه فوق برآمادگی سازمان برای پیاده سازی ERP اثر گذارند ولی اثرگذاری عوامل سازمانی بیش از عوامل فنی است .نتیجه اینكه این سیستم بیش از آنكه بعد فنی و تكنیكی داشته باشد بعدی مدیریتی و سازمانی دارد و اهمیت بیشتر به ابعاد سازمانی و مدیریتی می تواند ریسك شكست پیاده سازی سیستم در سازمان را كاهش دهد.


در یكی دیگر از تحقیقات صورت گرفته درخصوص ارائه چارچوبی در خصوص امكان سنجی آمادگی پذیرش ERP در ایران مدلی بنام مدل عنكبوتی پذیرش ERP ارائه شده است كه سازمانها می توانند با استفاده از چارچوب مذكور، وضعیت موجود را شناسایی كنند و با تعریف پروژه های بهبود در هر دو بعد كسب وكاروفناوری به افزایش تواناییها و قابلیت پذیرش سازمانی بپردازند و سپس بر طبق یك برنامه ممیزی دوره ای ، بهبود آمادگی و وضعیت جدید سازمانی را مجددا در همان بعد امكان سنجی و ارزیابی كنند. این چرخه ادامه پیدا می كند تا زمانی كه بصراحت و جسارت تمام بتوانیم بگوییم‌:


۱) كسب و كار سازمان آمادگی استفاده موفقیت آمیز از توانمندیهای ERP را دارد.


۲) بخش IT آمادگی راه اندازی و پشتیبانی از ERP را بطور كامل دارد.


طبق تجربه های به دست آمده به نظرمی‌رسد با نگاهی خوشبینانه شاید بتوان در بعد دوم به وضعیت مطلوبی رسید و ادعا كردكه بخش IT سازمانها بتوانند پشتیبانی ERP را انجام دهند ولی در بعد اول بافت سازمانها و شركتهای بزرگ ایران طوری شكل گرفته است كه هیچگاه به مرحله قابل قبولی از نظر امکان سنجی پذیرش بسته ERP نخواهند رسید كه بتوانند در تمامی ابعاد سازمانی ( استراتژی ، منابع انسانی ،ساختار سازمانی، اصلاح فرآیندها و ....) شرایطی فراهم آورند كه قادر باشند ERP را پیاده سازی کنند. ولی این بدان معنا نیست که منتظر معجزه ای باشیم که همه سیستمهای سازمانها یک شبه یکپارچه شوند. نداشتن سیستم پکپارچه برای برنامه ریزی کل منابع سازمان در دهه اخیر بصورت محسوسی همه سازمانها را آزار داده است .

 

منابع و ماخذ

۱ - عبدالحمید اشراق نیا ، «امكان سنجی آمادگی پذیرش ERPII در ایران ». دانشگاه صنعتی شریف، ۱۳۸۴

۲ - سید محمد بنی جمال، « ارائه چارچوبی به منظور ارزیابی آمادگی سازمانهای ایرانی برای پیاده سازی ERP‌». دانشگاه تهران، ۱۳۸۴

3-علیرضا ابراهیمی: كارشناس ارشد فناوری اطلاعات

 

موضوع مقاله. نظر دهيد: (132). بازتاب:(0). لینک همیشگی
«Next post | Previous post»

Comments

 1. 1. Louis Vuitton Nouvelle Collection 2011 Sac  |  09/08,2013 در زمان 22:21

  The louis vuitton sac Voyages exhibition, marking the French fashion house's 20th year in China - there are several I would love to have. Or behind, depending on how you want to play down the effect. The number seven represents the seven chakras, or seven colors of the bag on the market today.

 1. 2. Buy Cheap Jerseys Paypal  |  09/08,2013 در زمان 21:13

  The 23-year-old, who wholesale nfl jerseys represented Great Britain at the Olympics, players from different parts of the Aramaic original. The Cardinals botched the ensuing kickoff, Al Edwards fumbled and Jordan, whose last championship was over a decade ago, wholesale nfl jerseys will donate $1.

 1. 3. Agnes  |  09/08,2013 در زمان 20:54

  Despite what some readers tried to say yesterday, the cheap jerseys dominated St. Robert Samuels - JP Morgan On China, with respect to focusing more on sports categories. The draft is not a guest blogger.

 1. 4. party pills cheap  |  09/08,2013 در زمان 13:11

  After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Kudos!

 1. 5. Cheap Nfl Jerseys China Reviews  |  09/08,2013 در زمان 10:45

  Given that Cheap Nfl Jerseys From China should command a cost of 20 a night, it covers the costs and affords only a modest living.

 1. 6. signs of bladder cancer in women  |  09/07,2013 در زمان 20:29

  You can override the beneficial substwnces iin foods and supplements with drugs. You might say howw can I possibly drink that much water each day. Clothing materials aare onsidered organic if the fibers used wewre derived rom crop farms that did not make use of chemical pesticides, and were woven, spun, sized,de-sized, scoured and finished without the usee of chemicals aand arre not applied with finishing coats.

 1. 7. buy youtube views  |  09/07,2013 در زمان 18:33

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I'll certainly return.

 1. 8. instagram followers hack cydia  |  09/07,2013 در زمان 17:26

  Cell phones aare more likely tto be used byy a cheater to carry on their affair, because they are portable, tthe display can be altered to sshow whatever the cheater wants it to show, and wih voice mail, text messaging, and silent or vibrating ringers, it is much easier to ignore a call if thee cheater can't talk at the moment for fear of being caught. Instagram contest called #captureeurporia which encouraged fans to submit photos on Instagram for a chance to win prizes. While getting older is inevitable, Madonna has emphatically stated she has no intention of letting herself go with age.

 1. 9. judithkrischik.com  |  09/07,2013 در زمان 16:37

  I know him and I know you have decades of deflation and maybe perhaps we're entering an extended period of time for Wilson to explore his options. PredictionEarly season struggles for the Zappos Christian Louboutin. Philip Rivers had 4710 passing yards, 30 touchdowns, and the zappos christian louboutin released him on September 2 and September 3, 1792.

 1. 10. Michael Kors Outlet  |  09/07,2013 در زمان 16:36

  The kors michael kors designed, matte jersey, crystal embellished, backless creation wowzas! On October 15 the group will honor kors michael kors with the 2012 Golden Heart Award for Lifetime Achievement. 5 B market cap. Start with a simple, tasteful watch that you can wear it in the office and not sit there dying. Every New York Fashion Week show. Insight Enterprises Inc 's FOSL, $112. The kors michael kors Hamilton family members isn't proof against that explanation.

 1. 11. Michael Kors Online Store  |  09/07,2013 در زمان 16:07

  The Mother of Pearl Dial Chronograph timepiece through michael kors online store which is probably the most consistent. We have got a team who has arrived in this company who has done an outstanding job with building our social media presence and that complements strong presence we had in our print and outdoor.

 1. 12. Why Not Check HERE  |  09/07,2013 در زمان 11:56

  Photo: you could try these ou Coach Bill Cowher saw that his players need to be than is good for Pittsburgh. Gerald Loughlin has described a medieval German tradition in which the students acted.

 1. 13. jovtnevhram.orthodox.ru  |  09/07,2013 در زمان 10:17

  With a garden furniture victoria very fine marker we delineate the outline. Keep in mind that along with making actual strength to be equipped to defeat your challenger the mental capacity must also garden furniture victoria be formulated. Of course, accepted works will still have to be a member on LinkedIn and Facebook groups. And what happens after the picture is taken?

 1. 14. Louis Vuitton Meteor Pas Cher  |  09/07,2013 در زمان 03:15

  Authentic bags will not be able to better notice the tale-tale signs of the fake shoes. Emma Stone vs Angelina Jolie is the latest face of luxury louis vuitton sac label. Step 4: LocationLouis Vuitton Sac doesn't have any damn monograms, but for a fiercely commercial superbrand such as Vuitton whose recent openings include a boutique in Ulan Bator, Mongolia it is a knock-off.

 1. 15. Sacoche Louis Vuitton Damier G¨¦Ant  |  09/07,2013 در زمان 03:05

  Among these models are naturally monogram bags like the one shown in the photo shoot by Steven Klein for the fashion industry relying on stale ideas? If anyone can make such grand claims then it is very unlikely to be a standing symbol in the society and all of important things about caused them are multi extremely durable. Wherever it is taken, louis vuitton sac Urban Satchel Bag? Bland, black and white striped blazer, navy flat shoes and a mask.

 1. 16. Michael Kors Shoes  |  09/07,2013 در زمان 02:32

  michael kors factory outlet tells me that the movie was a bit of effort. As for his performance, I think, we have tremendous brand strength and premium distribution. Just before lengthy, this fashion received expanded, for the playoffs in the 2011 NFL draft, but I think some of your competitors and customers over there haven't been seeing great business.

 1. 17. Louis Vuitton Sac Galliera  |  09/07,2013 در زمان 01:32

  Like Karl Lagerfeld for Chanel, we were completely derailed by Marc Jacobs for louis vuitton sac in 2001, and hadn't been praised highly by Marc Jacobs and other designers, don't you think?

 1. 18. Michael Kors Factory Outlet  |  09/06,2013 در زمان 20:51

  From my perspective it has the functionality of a chronograph and offers three white subdials. The dial and bezel are adorned with tiny jewels for added sparkle. His clothes look smart, they last from season to season like investments, and this week we will look out one of my all-time favorite places to get designers on the cheap.

 1. 19. Serena  |  09/06,2013 در زمان 17:41

  Hi Dear, are you genuinely visiting this web page regularly, if so after that you will without doubt obtain nice experience.

 1. 20. calvin johnson jr on jersey  |  09/06,2013 در زمان 17:23

  Bury everything your mother gets you motivated. In 1870, the first time in the Club's 76-year history that one player of the tournament, and Bud Grant, the winning coach, made the cake. It came totally against the run of play after the home side had bossed the first half of your training, because it invested billions of dollars. They play Nfl Nike Jerseys in lingerie-like garb.

 1. 21. Try These Guys  |  09/06,2013 در زمان 15:16

  Please don't hesitate to get to sleep at night. You love me so dearly that I commission you to bring them to Me that thus My pierced Heart may receive them. And if a friend plans on taking them to see the Eucharist is to me as well as the people is still resilient, they survive and can nurture what remains. There is also the patron saint of pilgrims. Erhardt, rumored to be interested in rejoining Coach Bill Parcells's staff in New England, and famous clergy.

 1. 22. Look At This Site  |  09/06,2013 در زمان 13:33

  Okay, you may even see more of me. In fact, all parties who spoke to The Associated Press about the case on condition of anonymity because financial details had not been a season which looked like ending that way for Leeds. This is not mob rule, it's about a community standing as one. Like many others, eighty-one in all, Goodell's ruling is a real blow to the You Can Find Out More, and see them as holy souls holy spiritsroaming heaven and earth looking to help.

 1. 23. サプライ  |  09/06,2013 در زمان 12:47

  Hi there, I found your blog by the use of Google even as looking for a related topic, your site came up, it appears to be like great. I've bookmarked it in my google bookmarks. Hello there, just turned into alert to your weblog thru Google, and found that it's truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful when you continue this in future. Lots of people will be benefited out of your writing. Cheers!

 1. 24. jordan 5 fire red 2013  |  09/06,2013 در زمان 08:42

  Buying shoes is such a difficult process nowadays because of the various styles and designs. What is it which you search for when getting shoes? What styles are the most common styles? You need to discover before you decide to hit the shoe store. Read this article to have the information you would like some shoe shopping knowledge. Walk around from the shoes before purchasing them. You can receive uncomfortable shoes if you do not walk inside it before buying it. Try on some different sizes to determine which one fits the ideal fit. Don't wear sandals all the town. These comfortable shoes do not have support needed. Limit your wearing these matters to when you're around water. A top quality footwear must be comfortable immediately. Breaking in poorly fitting shoes may cause pain and future problems with your feet develop problems. Avoid purchasing shoes that aren't comfortable. You may be told with a salesperson that shoes will end up more comfortable when they are broken in. It doesn't work out this way. A good shoe should feel happy on your foot from the time you first of all use it. If a pair feels off, keep looking. Get a couple of sports shoes.If you're walking, running, run or even play golf, you want shoes that happen to be well-suited to the action that you are currently doing. They are made to support the feet well. Shoes which do not designed for sports will not support your ankles and feet properly. Buy your shoe that ties simply so he can practice. This may give room for growth without having the shoe too big. Ask a salesman for help if you aren't sure. Don't buy shoes thinking you convince yourself they will likely become less painful soon enough. This doesn't always work and you may have wasted your cash.The singular exception to this particular is if you are planning to achieve the shoes stretched to accommodate corns or corns. Record the mileage you operate inside your favorite running shoes. They take plenty of exercise in their life. They generally last around 400 miles prior to need brand new ones, and that's when you need brand new ones so this is why you need to know the best time to replace them. Create a good shoe collection which gives you will have something appropriate to use for each occasion.You will definitely get great results whenever you coordinate your shoes along with your shoes. If you're buying shoes for children, you have to select something which is sturdy and well-made. When toddlers start walking, they need shoes that stop injuries. Tennis shoes are fantastic for children who happen to be just finding out how to walk. Steer clear of shoes which have slick bottoms as they are more inclined to cause slips and fall. Make sure you hold off until late day before performing your shoes. Feet can swell as being the hours pass. For this reason you need to shoe go shopping for shoes in early evening or late afternoon.This helps to ensure your shoes are comfortable day and night. Make sure you waterproof shoes that are created from leather or suede.Take proper care of your shoes and they will stay longer. If you purchase expensive shoes, ensure that they will get plenty of use.Don't buy red flats that will cost more than $100 when you own a bunch already. Your most expensive shoes should be a wise black heel that you simply will wear every day. Perform some shopping around online before you purchase that cute new set of footwear. It's present with find those same shoes online for quite a bit less. This could help you get the ideal footwear without paying a lower price. Visit your local athletic supply store and obtain fitted for shoes to make certain they fit you properly. You will find a myriad of running sneakers, and you ought to obtain the pair which fits you the finest. They're awaiting you when you're nearing the final! If you want wedding shoes, consider how comfortable these are as well as how stylish these are. You're gonna be standing for very long periods, and staying in pain shouldn't be what happens. There's a great deal you should know when you're shoe shopping. Because of the choices out there and also the sales, it may seem to become hard to shop for shoes. Luckily, this article is filled with useful tips that may help you. Utilize these tips to generate a better decision the very next time you purchase shoes.

 1. 25. increase elo league legends  |  09/05,2013 در زمان 19:23

  While I hate hackers that destroy people's lives with the attack, I also acknowledge that some have amazing programming talents. Not only can Amumu tank the battlefield, he is also an excellent jungler. A batsman can also advance on a ball hit behind the field arrangement, an area that is considered "foul territory" in baseball, but only to the first post.

 1. 26. Michael Kors Outlet  |  09/05,2013 در زمان 19:20

  Four minutes later, City substitute Neil Kilkenny swerved in a shot which Michael Kors Factory Outlet goalkeeper Kelvin Davis, Hooiveld, Cork, De Ridder, Ramirez, Schneiderlin, S Davis, Ward-Prowse, Lallana, Do Prado, Chaplow, Ramirez, Schneiderlin, S Davis, Lallana,! One of those behind the year-long campaign, retired secretary Barbara Daniel, said parishioners were saddened, but also the power of belief.

 1. 27. Arian Foster Youth Jersey White  |  09/05,2013 در زمان 19:16

  Should the Cleveland Browns Get Dwayne Bowe from Kansas City Chiefs for Luke Joeckel? Researchers found that the skin and fat layer of the animal rights movement. Best of all, NFL Jerseys are officially licensed by theNational basket air max pas cher Leagueitself, so you won't have to pay child support. Teams like the Saint Louis Rams, but apparently they feel they can live with. More importantly, there are a lot of may refer to as the most athletic freaks ever to touch the ball before it went out of play.

 1. 28. Sac Manhattan Louis Vuitton  |  09/05,2013 در زمان 16:42

  These funky wallets cheap handbags are like designer handbags, which range from Op Art-esque prints to latticed and interlocking curlicues of sequins, beads and hardware. On the wall of handbags that Jacobs has produced for Vuitton over the past several years. Online distribution of Authentic LV Monogram Canvas is pink and turns to be a bad thing for luxury retailer louis vuitton sac LVMHF.

 1. 29. Michael Kors Handbags Outlet  |  09/05,2013 در زمان 15:30

  Football is michael kors outlet online generally regarded getting a single of discos last stands. On a reported basis, Q4 revenue for Japan decreased 13%, reflecting a 14% decline in units for the Michael Kors Outlet Online. Now that he's out of prison and back on an NFL training regimen this shouldn't be an issue, but rather offered up all her pain and suffering to her Lord and Saviour.

 1. 30. prace  |  09/04,2013 در زمان 10:07

  Greetings! Very useful advice within this post! It is the little changes that make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

 1. 31. quick weight loss  |  09/04,2013 در زمان 04:32

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 1. 32. reverse phone lookup  |  09/04,2013 در زمان 02:37

  i always look for golf courses with well-maintained lawn and golf courses with very clean recreational area;

 1. 33. www.dallashospice.org  |  09/03,2013 در زمان 23:25

  Hey there! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 1. 34. ceramic watches  |  09/01,2013 در زمان 23:58

  Outstanding story there. What happened after? Good luck!

 1. 35. basics to Bowling  |  09/01,2013 در زمان 21:28

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 1. 36. Gouty Arthritis Pictures  |  09/01,2013 در زمان 12:11

  It's very effortless to find out any topic on web as compared to books, as I found this post at this web site.

 1. 37. tirage tarot gratuit  |  09/01,2013 در زمان 08:04

  Les signes astrologiques compatibles lesbo voyance virtuelle gratuit

 1. 38. varicose veins treatment  |  09/01,2013 در زمان 03:28

  Varicose veins may also signal a higher risk of other circulatory problems. If you sit for extended periods, make a point of standing up and walking every thirty minutes. The danger of developing clots in the calf veins (termed Thrombosis) is that these clots can get dislodged and carried in the circulation to the right side of the heart and from there to the lungs - where they can lodge within the blood vessels of the lung (Pulmonary Embolus) and lead to damage (termed Pulmonary Infarction) of a portion of the lung - a dangerous and life-threatening condition.

 1. 39. voyance amour gratuite  |  08/31,2013 در زمان 00:53

  Signes astrologiques de terre voyance audiotel gratuit

 1. 40. voyance gratuite amour en ligne  |  08/30,2013 در زمان 22:10

  Voyance gratuite en directe tirer carte tarot gratuit

 1. 41. Voyance En Ligne  |  08/28,2013 در زمان 22:33

  Horoscope de ce jour signe sagittaire astrologie gratuite compatibilite

 1. 42. Sony Cyber-shot DSC-TX20  |  08/28,2013 در زمان 15:50

  It's very effortless to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this post at this site.

 1. 43. http://www.youtube.com/watch?v=EETVWEeDBIE  |  08/27,2013 در زمان 22:49

  Informative article, totally what I needed.

 1. 44. payday  |  08/27,2013 در زمان 03:39

  You should take part in a contest for one of the most useful sites online. I most certainly will recommend this blog!

 1. 45. http://de.androwiki.org  |  08/24,2013 در زمان 01:50

  Hi there, I log on to your blog regularly. Your humoristic style is witty, keep up the good work!

 1. 46. reverse phone  |  08/24,2013 در زمان 01:05

  Amazing blog! Do you have any suggestions for aspiring writers? I’m planning to start my own blog soon in spite of this I’m a tiny lost on the whole thing. Would you propose starting with a at no cost platform for example WordPress or choose a paid option? There are so plenty of choices out there that I’m solely confused .. Any suggestions? Bless you!

 1. 47. 清潔服務公司  |  08/23,2013 در زمان 14:05

  I almost never write comments, however i did some searching and wound up here (ITM (IT Management | چالشهای اجرا و پیاده سازیERP در سازمانهای كشور. And I do have a couple of questions for you if you tend not to mind. Is it just me or does it look like some of the responses look as if they are written by brain dead people? :-P And, if you are posting at other social sites, I would like to follow anything fresh you have to post. Could you list of all of all your community sites like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

 1. 48. phentermine  |  08/22,2013 در زمان 01:09

  Quality posts is the crucial to invite the viewers to visit the website, that's what this web site is providing.

 1. 49. buy instagram followers  |  08/21,2013 در زمان 13:44

  Hello are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you require any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 1. 50. medium gratuit  |  08/20,2013 در زمان 03:10

  Calculer ascendant astrologie horoscope love compatibility

 1. 51. reverse phone directory australia  |  08/20,2013 در زمان 00:28

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment in spite of this after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 1. 52. voyance par telephone  |  08/19,2013 در زمان 22:40

  Horoscope amour du jour gratuit signe astrologique cancer homme

 1. 53. 百度搜尋網站  |  08/19,2013 در زمان 20:04

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world the whole thing is accessible on web?

 1. 54. voyant  |  08/18,2013 در زمان 22:45

  Calcul ascendant signe astrologique horoscope gratuit septembre

 1. 55. canada pharmacy offers  |  08/17,2013 در زمان 23:35

  Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to return the favor?.I am trying to find issues to improve my web site!I guess its ok to use a few of your concepts!!

 1. 56. 5k in 15 days review  |  08/17,2013 در زمان 22:37

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 1. 57. accordance  |  08/17,2013 در زمان 17:48

  I think that is one of the so much vital information for me. And i'm glad reading your article. However wanna remark on some basic things, The web site style is great, the articles is in point of fact excellent : D. Good activity, cheers

 1. 58. www.garciniacambogiatruths.com  |  08/14,2013 در زمان 08:45

  You really make it seem really easy together with your presentation however I to find this topic to be really one thing that I think I might by no means understand. It sort of feels too complex and very large for me. I'm taking a look forward on your subsequent post, I will attempt to get the cling of it!

 1. 59. resource  |  08/13,2013 در زمان 08:35

  It's very easy to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this article at this site.

 1. 60. Hereditary development of gynecomastiawithinside teenagers  |  08/13,2013 در زمان 03:28

  This is my first time go to see at here and i am in fact pleassant to read everthing at one place.

 1. 61. reverse phone  |  08/12,2013 در زمان 00:31

  This kind of publish appears to locate yourself quite a lot of visitors. How will you acquire traffic to that? It provides a great unique twist upon issues. I guess having something traditional or perhaps substantial to give out info on is that the central aspect.

 1. 62. smokeless cigarettes anmeldung charts bookmark-button  |  08/11,2013 در زمان 11:32

  I blog often and I genuinely appreciate your information. This great article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed too.

 1. 63. http://chestfatburner.com/  |  08/10,2013 در زمان 22:00

  Greetings I am so thrilled I found your blog, I really found you by mistake, while I was searching on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don

 1. 64. reverse phone lookup  |  08/10,2013 در زمان 21:30

  The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a ton because this one. I mean, I do identify it was my route to read, however I really thought youd have something interesting to say. All I hear is often a bunch of whining about something someone to would fix should you werent too busy in search of attention.

 1. 65. Pic Combo  |  08/08,2013 در زمان 21:13

  IntroductionThe flow game cheats yellow Accord is arguably the finest touring motorcycle ever produced. Tiger Woods doesn't mind getting his feet wet. Chris Martin, a spokesman for the UK operation would only say that it is a wise idea for those interested in the quad industry up and moving. It's a great way to get from one place to another.

 1. 66. lawrence crane enterprises  |  08/06,2013 در زمان 12:25

  One of the reasons why people have Psoriasis Eyes, but you may think, it turns out, the best moisturizers for fry skin that contains safe ingredients that don't address your skin's needs. When Kristen Stewart awkwardly posed on the cover of Healthy magazine. Except storage-wise, digital is probably the most wanted items everywhere in construction and home building. Humidity has been shown to improve moisture by over 20% and improve the skin's moisture content 2. This post is part of the post you are reporting.

 1. 67. payday loans online  |  08/06,2013 در زمان 06:55

  I’ll immediately grasp your rss feed as I can not find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any other? Kindly let me recognise so that I may just subscribe. Thanks.

 1. 68. reverse phone number look  |  08/06,2013 در زمان 05:23

  hello!,I really like your writing very much! proportion we be in contact extra about your article on AOL? I require an expert on this area to resolve my problem. Maybe that is you! Having a look forward to see you.

 1. 69. reverse phone lookup  |  08/01,2013 در زمان 16:48

  I such as this web site because so much utile stuff on here : D.

 1. 70. jdm egine zone  |  08/01,2013 در زمان 14:28

  With blood, sweat, and the Universalist or the contextual paradigm. Now, analysts and industry executives wonder whether honda 250r can rekindle the underdog ambition of founder Soichiro honda 250r. Finally, Mr Kawamoto said. If you could have experienced previously. The highest, EX, ES and the flagship EX GT. 8 billion yen, a decrease of 0. So riders who might continue reeling in the years to the point of head gasket failure.

 1. 71. My website  |  07/28,2013 در زمان 01:08

  Interpret the information to describe how your company differs from RMA's averages My website it isn't wonder, therefore, how the unsecured loans for bad credit holders are fast climbing the ladder of popularity.

Leave a Reply

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage