« قبلي | بعدي»
بوشهر سرزمین دریا و نخل
عبدالرسول خسروی | 20 Mar, 2009, 12:36 | کلی | (2565 Reads)

بوشهر سرزمين دريا و نخل-سرزمين دليران و اجنبي ستيزان جنوب چشم انتظار هموطنان ايراني است.


به گزارش فارس هرساله در ايام نوروز استان بوشهر ميزبان جمعيتي دو برابر جمعيت خود مي‌شود و مردم ساير نقاط كشور در ايام نوروز از طبيعت و آب و هواي معتدل و بهاري بوشهر و جاذبه‌هاي گردشگري اين استان بهره مند مي‌شوند.
سواحل زيباي بوشهر از نقاط ديدني و چشم نوازي است كه هر بيننده‌اي را مجذوب خود مي‌كند. ساحل 265 كيلومتري صخره‌اي و ماسه‌اي، هواي دلپذير پاييزي و زمستاني، چشمه‌هاي آب گرم و سرد نخلستان‌هاي زيبا و بلند جزاير مرجاني و غيره گوشه‌‌اي از اين طبيعت زيباي استان بوشهر است.
شهر بوشهر با حدود 200هزار نفر جمعيت شامل دو بخش مركزي و خارك است. قدمت بوشهر به عهد ايلام حدود 2000 سال پيش مي‌رسد. حفاري‌هاي اخير نيز نشان مي‌دهد كه بوشهر در دوران ايلامي در حدود 4000 سال پيش آباد بوده است. بافت قديم بوشهر از آثار تاريخي و ديدني اين شهر است. آثار معماري و بناهاي تاريخي در سراسر استان نشان دهنده معماري پيشرفته در منطقه است. بافت قديم بوشهر يكي از نادر‌ترين و زيباترين انواع معماري ساحلي را در سواحل خليج فارس به نمايش مي‌گذارد.
عمارت‌هاي بزرگ و چند طبقه در بوشهر قديم نشانگر جلوهاي از هنر و معماري بوميان بوشهر است.
از ديگر نقاط ديدني استان بوشهر مي‌توان به آثار تاريخي شهر ريشهر اشاره كرد. ويرانه‌هاي ريشهر در فاصله 12 كيلومتري بوشهر قرار گرفته است و از قديمي‌ترين شهر‌هاي ايران به شمار مي‌رود. عمارتهايي كه در بافت قديم شهر بوشهر در زمان قديم ساخته شده بهترين نوع معماري را نشان مي‌دهد. عمارتهايي چون حاج رييس-ملك -گلشن-اميريه-كازروني-دهدشتي و غيره از جمله خانه‌هايي است كه امروز جزو مكان‌هاي ديدني بوشهر محسوب مي‌شود.
از ديگر نقاط ديدني بي‌شمار بوشهر مي‌توان به آب انبار قوام، گورستان‌هاي ژنرال‌هاي انگليسي، موزه مردم شناسي بوشهر -ساحل بندر گاه و غيره اشاره كرد.
برج قلعه خورموج در شهر خورموج از مهم‌ترين جاذبه‌هاي سياحتي شهرستان دشتي است. سبك معماري آن سلجوقي و متاثر از سبك قلعه سازي دوره ساساني است كه با استفاده از طاق‌نما و گچ بري در آرايش ديوارها و درو‌‌ن اتاقها بنا شده است. كلات مند و قلعه دختر نيز از ديگر آثار باستاني شهرستان دشتي است كه هر ساله ميزبان مهمانان زيادي از تمام نقاط ايران است. شاهزاده محمد در روستاي شيخان - عمارت شيرينه -قلعه داراب خان نيز از ديگر نقاط ديدني اين منطقه از استان است.
بناي گور دختر در تنگ ارم شهرستان دشتستان از جاذبه‌هاي مهم شهرستان دشتستان است. اين بنا بسيار شبيه به مقبره كورش كبير در پاسارگاد است و قدمت آن به سده ششم قبل از ميلاد بر مي‌گردد. گور دختر مكاني است كه هرساله تعداد زيادي از مسافران را به سوي خود مي‌كشاند.
بناي كوشك اردشير نيز از ديگر مناطق ديدني اين منطقه است. اين بنا نيز شباهت بسياري به كاخ اردشير در فيروز آباد فارس است. زير بناي كوشك به صورت صليب و داراي طاق‌هاي گهواره‌اي شكل است. كاخ هخامنشي بردك سياهدر 12 كيلومتري برازجان -كاخ هخامنشي چرخاب، غار چهل خانه، نخلستان‌هاي آبپخش و.. از ديگر نقاط ديدني شهرستان دشتستان محسوب مي‌شود.
خانه و موزه شهيد رييسعلي دلواري در شهر دلوار در فاصله 45 كيلومتري بوشهر يكي ديگر از نقاط تاريخي و ديدني استان بوشهر به شمار مي‌رود. مبارزات رييسعلي دلواري برعليه تجاوز انگليس در بيش از 80 سال پيش خاطراتي بياد ماندني در ذهن مردم استان بوشهر به جاي گذاشته است.
در شمال شهر اهرم نيز قلعه‌هايي وجود دارد به نام قلعه كلات كه به زاير خضر خان تنگستاني منصوب است و در زمان حمله انگلستان به ايران مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. در منطقه مير احمد تنگستان نيز چشمه آب گرمي وجود دارد كه به‌نام آبگرم مير احمد مشهور است و از لحاظ در ماني داراي اهميت است. از ديگر مناطق ديدني تنگستان مي‌توان به چشمه آب گرم قوچرك - تفرج گاه خاييز - نوار ساحلي اشاره كرد.
بندر تاريخي سيراف كه با توجه به كشفيات باستان شناسي قدمت آن به دوره ساساني و اردشير بابكان ميرسد. كشف دخمه‌هاي ساروجي و استوانه‌هاي كه در دامنه كوهستاني مشرف به شهر قرار گرفته و راه سنگ فرش ساساني كه از فيروز آباد تاسيراف ادامه داشته پايه گذاري اين بندر تاريخي را رد دوره ساساني يا پيش از آن به اثبات مي‌رساند. اوج ترقي اين بندر در قرون اوليه اسلامي بوده است. علاوه بر بندر سيراف-پارك طبيعي نايبند و گرو دخمه از نقاط سياحتي و ديدني شهرستان كنگان محسوب مي‌شود.
در شهرستان دير يكي از قديمي‌ترين مساجد استان به‌نام مسجد بردستان وجود دارد اين مسجد از يك عمارت مربع شكل با يك مدخل كوچك و شبستان وسيع تشكيل شده است.
در كنار جاده ديلم و تقريباً خارج از شهر گناوه و در محل تل امام زاده گنبدي بزرگ با سطح پلكاني با كاشي هايي به رنگ آبي تيره قرار دارد كه به گنبد سليمان بن علي معروف است. از ديگر نقاط ديدني شهرستان گناوه مي‌توان به غار توديو در نزديكي روستاي قايد حيدر اشاره كرد كه در كنار آتشكده بابا كلو در روستاي مال قايد و پناه گاه صخره‌اي مال قايد از مكان‌هاي ديدني اين شهرستان محسوب مي‌شوند.
در حدود 20 كيلومتري جنوب بندر ديلم در حوالي خور امام حسن آثار خرابه‌هاي بندر سي نيز باقي مانده است . اين منطقه تا سال 321ه-ق همزمان با آغاز شورش قرمطيان بندري آباد و پررونق به شمار مي‌رفت.
روستاي حصار كه بعد از روستاي امام حسن قرار دارد محل حصار غربي شهر سينيز بوده است كه آثار ويرانه هاي تاسيسات اين شهر هنوز در آنجا باقي است .
قره چناق رشته قناتي است در شهرستان جم كه بيش از 200 سال قدمت دارد و در كوه حفاري شده است. كوه پدري(پرديس)نيز يكي از قديمي‌ترين و ديدني‌ترين نقاط شهرستان جم است و قناتي در آن وجود دارد كه 2500 سال قدمت دارد.
البته نقاط استان بوشهر بيش از آن چيزي است كه گفته شد و هموطناني كه تا به امروز به بوشهر سفر كرده اند بهترين گواه و شاهد براي قضاوت در خصوص آداب واخلاق و نقاط ديدني استان بوشهر هستند.
به هر تقدير مردم بوشهر بي‌صبرانه در انتظار حضور مهمانان و مسافران نوروزي هستند تا بار ديگر عظمت - شكوه- دليري- مهرباني- خونگرمي- و مهمان نوازي مردمان خود را به همگان نشان دهد

Trackback URL: http://fumblog.um.ac.ir/trackback.php?id=446

[1]

سلام آقاي خسروي . بطور اتفاقي وبلاگت را پيدا كردم . آدرس ايميل ميگذارم كه در ارتباط باشيم . موفق باشي .
محمدي

[نظرات]| ارسال شده توسط محمدي | 26 Mar 2009, 15:03

[2] شهر كتاب بوشهر

با عرض سلام و خسته نباشيد
خواهشمند است سايت ما را بررسي نماييد و جهت حمايت از سايت هاي استان و در صورت مقدور بودن لينك سايت ما را در وب سایت خود قرار دهيد.
با تشكر
http://www.shahreketab.ir/
شما هم مي توانيد با مراجعه با سايت ما سايت خود را به ديگران معرفي نماييد
http://www.shahreketab.ir/forum/?showforum=8

[نظرات]| ارسال شده توسط شهر كتاب بو.شهر | 04 Apr 2009, 20:07

[3]

سلام
وب جالبی داری
عکسهایی تاسف بار از معبد و آتشگاه زرتشتیان برازجان را ببین و از نظرات ارزشمندت ما را هم آگاه بفرما
http://jonobgan.blogfa.com

[نظرات]| ارسال شده توسط برازجان قلی زاده | 06 Apr 2009, 13:52

[4]

سلام آقاي دكتر خسروي
با سلام
وبلاگ جالب و متنوعي داريد . انشاءالله باتلاش بيشتر بهتر هم خواهد شد.
براي استفاده عمومي تر مطالب متنوع تري ( به جزكتابداري )را در وبلاگ خود قرار دهيد.
آدرس ايميل خودم را در پايان مينويسم در صورت صلاحديد به اين آدرس مطلب بفرستيد ممنونم
وباتشكر از شما - ساقي

[نظرات]| ارسال شده توسط ساقي | 12 Apr 2009, 06:28

[5]

سلام
سال نو را به شما تبریک می گم و امیدوارم سالی سرشار از تندرستی و موفقیت و توفیق روز افزون داشته باشید.
لطفا هر نظری پیشنهاد یا انتقادی راجع به سیستم fumblog دارید برای ما ارسال کنید.
متشکرم
webinfo@um.ac.ir

[نظرات]| ارسال شده توسط webinfo | 14 Apr 2009, 08:38

[6]

خسته نباشيد وبلاگ جالبي دارين اگه ميشه سري هم به وبلاگ من بزنيد فقط نظر يادتون نره

[نظرات]| ارسال شده توسط سعيد امدادگر | 30 May 2009, 13:08

[7] سلام
سلام از مطالب زیبایتان لذت بردم موفق باشید
[نظرات]| ارسال شده توسط افسونگر دلها | 21 Aug 2009, 14:25

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage