بسياري بر اين باور هستند که رايانش ابري انقلابي است که آينده فناوري اطلاعات را متحول خواهد ساخت. حضور موفق رايانش ابري در زمينه ارائه نرم فزارها و سرويس هاي قدرتمند پردازشي غير محلي و ذخيره سازي از طريق اينترنت، موجب شده است که ديدگاه سنتي مبتني بر سرور ها و پردازش هاي محلي را از جنبه هاي مختلف دچار چالش نمايد. اما آنچه مشخص است بدون معماري سرويس گرا رسيدن به ابر، امري غير ممکن به نظر مي رسد. انعطاف پذيري و ماژولار بودن روش هاي مبتني بر سرويس موجب شده است سرويس گرايي  به عنوان پايه اساسي براي فن آوری های در حال ظهور نظير ابر در نظر گرفته شود.

مهمترين اهداف استفاده از SOA در ذيل مطرح شده است:

·         ارائه خدمات دولت الکترونيک

·         تعاملات الکترونيک بين سازماني

·         پياده سازي و توسعه خدمات جديد سازمانها

·         اصلاح خدمات فعلي و موجود در سازمان

·         ارائه خدمات به بيرون از مجموعه و يا شخص ثالث

·         گسترس و ترويج فرهنگ استفاده مجدد

Web Services

وب سرويس به عنوان يکي از پياده سازي هاي مطرح و گسترده از SOA مي باشد که بر مبناي پروتکل سازگاري با نام SOAP به بلوغ نسبتا کاملي دست پيدا نموده است.

SaaS  (Software as a Service)

اکثر مردم SaaS را با معماري SOA اشتباه مي گيرند. SaaS به معني ميزباني مجموعه اي از سرويس هاي نرم افزاري بر روي وب است. به عبارت دقيق تر SaaS ميزباني نرم افزارها به عنوان سرويس است در حالي که SOA روي طراحي نرم افزار بر مبناي سرويس تاکيد دارد.

PaaS  (Platform as a Service)

تفاوت بين SaaS  و PaaS اين است که SaaS  صرفا ميزباني نرم افزارها است اما PaaS براي نرم افزارهاي کامل و در حال اجرا است. به عبارت ديگر PaaS  بستري براي پياده سازي نرم افزارهاي مورد نياز و در واقع پشتيباني از چرخه کامل حيات نرم افزار

IaaS  (Infrastructure as a Service)

اين لايه بر فراهم نمودن تکنولوژي تمرکز دارد. مدل Iaas راه هاي گسترش نرم افزار هاي کاربردي توسط برنامه نويسان را مشخص مي کند.

 Cloud Computing یا پردازش ابري

از يک سو کيفيت و سرعت اينترنت و شبکه ها روز به روز در حال افزايش مي باشد و از سوي ديگر  سرمايه گذاري سازمان ها در حوزه IT معمولا به دليل عدم وجود تخصص هاي کافي در انتخاب و برنامه ريزي ، بصورت ناکارآمد جلوه مي کند. همچنين پژوهش صورت گرفته بر روي شش مراکز داده بيانگر اين است که اکثر سرورها 01 % توان محاسباتي خود و رايانه هاي روميزي نيز  تنها از کمتر از 5% توان خود بهره مي برند. از اين رو تمايل به خريد و يا دسترسي به نرم افزارهاي مبتني بر ابر در حال افزايش مي باشد. اين حرکت حداقل در شرکت هاي کوچک و يا حتي متوسط کاملا مشهود مي باشد. نرم افزارهايي از قبيل برنامه ريزي منابع سازماني (ERP) ، مديريت ارتباط مشتريان (CRM) که در گذشته صرفا با مدل تحويل و نصب سنتي قابل دسترسي بودند و با توجه به امکاناتي که نياز داشتند به نوعي به شرکت هاي بزرگتر محدود مي شدند،‌امروزه به سادگي و بدون هزينه هاي سربار و اضافي در اختيار مجموعه هاي مختلف قرار گرفته است

 

خصوصيات پردازش ابري

  • سرويس دهي بر اساس تقاضا
  • تعدد مشتري يا مستاجر

تفاوت SOA و Cloud Computing

پردازش ابري يک بستر انعطاف پذير و قابل ارتجاع را براي سازمانها به جهت استفاده از منابع و سرويس هاي فناوري اطلاعات فراهم نموده است که بر روي اينترنت قابل ارائه مي باشد. ابرها همچنين يک محيط راحت براي توسعه نرم افزارهاي سفارشي را فراهم نموده اند. در ابرها انواع تجهيزات سخت افزاري فراهم شده است. نرم افزارها در قالب وب سرويس ها قابل ارائه هستند. در طرف مقابل SOA معماري براي تعريف اينترفيس، پردازش و ارتباطات زير سيستم ها در سيستم هاي بزرگ با تمرکز بر الگويي قابل پيش بيني و رفتار خدماتي است.