جديدترين مقالات مرتبط با مدیریت فناوری اطلاعات

SaaS ERP: کسب و کار در ابرها

ارسال شده توسط احمد محمدی | 29 September, 2013 | بازدید‌ها (692)

  لینک سایت منبع

  تاریخ انتشار نسخه اصلی مقاله: July 19th, 2010

  تاریخ ترجمه : 1389/05/11


  CRM(مدیریت ارتباط با مشتری) به سمتی می رود که در دسته برنامه هایی که به صورت ابر پیاده و اجرا می شوند موفق تر باشد. یک برآورد اخیر در انگلیس بوسیله » Really Simple Systems» نشان می دهد که شرکتهایی که از CRM ثابت استفاده می کنند در برابر آنهایی که از یک نسخه مبتنی بر ابر[1] استفاده می کنند برابرند.

  اما شماری دیگر از دسته برنامه ها هستند که در ابر گسترش داده شده اند ، همچون ERP ، لیست حقوق ، منابع انسانی و ساخت ، و سیستمهای خرد . 13% از شرکتها می گویند که از ERP مبتنی بر ساس استفاده می کنند و فقط 39 درصد به سیستمهایی از ERP اعتقاد دارند که در ابرها به اجرا در می آیند.   Gartner 16.1 سهم بازار را برای  SaaS ERP تا پایان سال 2011 پیشبینی کرده است. اما  Gartnerاخطار داده که بیشتر سهم بازارهای جدید برای راه حل های ERP درواقع راه حلهای بخش شده هستند ، عمدتاً برای مدیریت سرمایه ی انسانی و امور مالی  . گارتنر پیشبینی کرده که تکمیل راه حل هایی که توانمند باشند بعید است که تا سال 2011 بدست آید.

  پذیریش ERP مبتنی بر ساس بعلت پیچیدگی اش به کندی صورت گرفته بود. بیشتر شرکتهایی که در اوایل آن را پذیرفتند، و با انتخاب SaaS ERP کار مخاطره آمیزی کردند، شرکتهای کوچکی بودند. شرکتهای بزرگ واقعاً از SaaS ERP چشم پوشیدند. پیچیدگی ERP  به این دلیل بود که بسیاری از ERP های ارائه شده در ابر کامل نبودند. مجموعه نرم افزارهای مبتنی بر ابر اکنون معمولاً بر تقاضاهای تخصصی ، مانند اتوماسیون نیروی فروش یا صورتحساب پرداخت ، متمرکز شده اند. این ارائه ها بیشتر اوقات قبل از اینکه یک ERP مبتنی بر ابر ارائه شود عمق قابلیتهایی را که در تعهدهای مرسوم نرم افزار پیدا هستند را به هم متّصل می کند.

  بسیاری از ادعاهایی که بعد از SaaS CRM  مطرح شده اند حاوی این واقعیت بوده اند که برنامه های کاربردی CRM به اندازه کافی ساده هستند تا مشتریان بتوانند تاثیرات فوری را بعد از عضو شدن داشته باشند. با CRM ، قبل از داشتن آمادگی یا داشتن یک سیستم عملیاتی کامل پیکربندی ها یا نصبهای خیلی زیادی نیاز نیست انجام شود، اما انجام این کار با SaaS ERP بسیار سخت تر است.

  دستیابی به توان تاثیر گذاری فوری بوسیله ERP مبتنی بر ابر عموما قابل دستیابی نیست ، حداقل تا این زمان نبود. نصب کردن یک سیستم ERP نیاز دارد که شما فرایندهای کاریتان را بشناسید و بدانید که چگونه برای اجزای فرایندهای کاریتان بر حسب خصوصیات مورد درخواست نقشه تهیه کنید. بواسطه اختلافات بزرگی که در فرایندهای کسب و کار در میان شرکتهای مختلف وجود دارد ، وعده پیاده سازی های نرم افزار ERP گرفتار سفارشی سازی های خیلی بزرگی در نرم افزار ERP شده است. اما ایجاد پیاده سازی های وسیع  با نرم افزار مبتنی بر ابر بسیاری از منافع قطعی کاهش بهای تمام شده  را که یک راه حل ساس ارائه می کند از بین می برد. راه حل دیگر در برابر تغییر نرم افزار ، اصلاح فرایندهای تجاری موجود است تا با فرایندهای استاندارد در نرم افزار یکی شود ، چیزی که بسیاری از شرکتها با انجام آن مخالفت می کنند یا چالشهای زیادی برای انجام آن پیدا می کنند.

  اینطور نیست که گفته شود عرضه کنندگان SaaS ERP سعی نمی کنند که در این بازار آماده نفوذ کنند. عرضه کنندگان SaaS ERP تلاش می کنند تا تولیداتشان را دارای انعطاف پذیری و قابلیت پیکربندی بالا بسازند. مقاله اخیر سایت ZANet که توسط بریان سامِر نوشته شده از ارائه های محتمل SaaS ERP خبر می دهد که سیستمهای Plex ، نرم افزار RootStock (که بر اساس سیستم NetSuite ساخته شده) و   Business By Designشرکت SAP را شامل می شوند.


  [1] سرویس های مبتنی بر ابر مقدار اندازه سرور و تعداد بخش های IT را کاهش می دهند و مدلهای اشتراکی ایجاد می کنند. این ساختارها پوششی را برای مشتریان این سیستمها ایجاد می کند تا از پیچیدگی های کامپیوتری بدور باشند و هزینه های منابع انسانی و سرمایه ای آنها را بسیار کاهش می دهند.

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage

درباره من

 • 9163858398
 • جديدترين مقالات مرتبط با مدیریت فناوری اطلاعات (برنامه ريزي منابع سازماني ERP و..)
  احمد محمدی(کارشناس ارشد مدیریت - فناوری اطلاعات و مهندس نرم افزار)
  مشاور نظام مهندسی رایانه ای خراسان رضوی
  ahmad.mohammadi.a@gmail.com

آخرين مطالب بروز شده