انواع مدل‌هاي کيفيت

ارسال شده توسط | 31 May, 2009
 
 
         در اين قسمت، مدل‌‌هاي كيفيت نرم‌افزاري كه تاكنون ارائه شده است را بررسي و نقاط قوت و ضعف آنها را با يكديگر مقايسه مي‌كنيم. مدل‌هاي كيفيت نرم‌افزار از لحاظ ساختاري به دو گروه عمده سلسله مراتبي و غيرسلسله مراتبي تقسيم مي‌شوند.  در مدل‌‌هاي سلسله‌ مراتبي،  ویژگي‌هاي كيفيت در سطح اول و در سطح دوم خصوصيات فرعي متناظر با ويژگي‌ها قرار دارند. چنانچه مدل ادارای معیار اندازه گیری هم باشد، این معیارها در سطح سوم مدل قرار می گیرند. رتباط بين اجزاي سطوح يک مدل کيفيت مي‌تواند يک به چند يا چند به چند باشد. در ارتباط يک به چند هر فاکتور يا خصوصيت کيفي فقط با خصوصيات فرعي خود در سطح پايين‌تر مرتبط است؛ ولي در ارتباط چند به چند هر فاکتور مي‌تواند با خصوصيات فرعي ديگر نيز مرتبط باشد. كيفيت نرم‌افزار از ارزيابي اين خصوصيات فرعي توسط معیارهای اندازه‌گيري حاصل مي‌شود. مدلهای غیر ساسله مراتبی دارای ساختار یکسانی نیستند. یکی از این مدلها مدل ستاره ای است که در ادامه شرح داده می شود.
 
 • مدل McCall
            اين مدل در سال 7-1976 توسط نيروي هوايي آمريكا، جنرال الكتريك و مركز توسعه هوايي روم با هدف بهبود كيفيت محصولات نرم‌افزاري ارائه شد. در ايالات متحده آمريكا از اين مدل براي پروژه‌‌هاي با مقياس بزرگ نظامي و فضايي استفاده شده است. سطح اول مدل McCall شامل 11 خصوصيت کيفي صحت، قابليت اطمينان، کارايي، قابليت استفاده، قابليت نگهداري، آزمايش پذيري، انعطاف پذيري، انتقال پذيري، قابليت استفاده مجدد و قابليت  همکاري است. در سطح دوم مدل نيز، 23 معيار کيفي ارائه شده است که ارتباط چند به چند با ويژگي‌هاي اصلي سطح اول دارد. ايده اصلي مدل تعيين ارتباط بين عوامل كيفي و معيار‌‌هاي ارزيابي محصول است. هرچند انتقاداتي به اين مدل وارد است، ولي مزيت عمده اين مدل ارتباط بين خصوصيات كيفي و معيار‌‌هاست.
 
 • مدل Boehm
       اين مدل در سال 1978 برخي خصوصيات را با تأكيد بر قابليت نگهداري نرم‌افزار به مدل McCall اضافه كرد. همچنين اين مدل ملاحظاتي در خصوص ارزيابي نرم‌افزار با توجه به نوع كاربرد آن و خصوصياتي مرتبط با سخت‌افزار اضافه كرد. عيب اصلي اين مدل عدم ارائه راهکاري به منظور ارزيابي و اندازه‌گيري خصوصيات كيفي است.

 • مدل FURPS
        اين مدل كه توسط دو شركت HP و Robert Grady در سال 1987 ارائه شده، شامل دو گروه متفاوت از نيازمندي‌‌هاي نرم‌افزار است:
-    نيازمندي‌هاي عملياتي که با ورودي و خروجي مورد نياز تعريف مي‌شود. (F)
-    نيازمندي‌هاي غيرعملياتي که شامل چهار ويژگي قابليت استفاده، قابليت اطمينان، كارايي و قابليت پشتيباني است. (URPS)
 عيب اين مدل عدم وجود معياري براي سنجش ميزان انتقال‌پذيري نرم‌افزار است.

 • مدل Dromey
ايده اصلي Dromey که در سال 1995 ارائه شد، اين بود كه بتواند بطور وسيعي انواع سيستم‌‌ها را با کاربرد‌هاي مختلف پوشش دهد. چون به عقيده وي ارزيابي نرم‌افزار‌ها با هم متفاوت است و مسائل پويايي بيشتري براي مدلسازي فرايند‌ها لازم است. مراحل طراحي اين مدل را مي توان در پنج مرحله زير خلاصه نمود:
 
1-    انتخاب مجموعه‌اي از صفات سطح بالا كه براي ارزيابي لازم است.
2-    تهيه ليستي از اجزاي سيستم.
3-    تشخيص خصوصيات داراي كيفيت براي هر جزء سيستم (كيفيت‌هايي از اجزا مرحله قبل كه بيشترين تأثير را در خصوصيات محصول نهايي دارند).
4-    تصميم راجع به اينكه هر خصوصيت چگونه بر صفات كيفيت تأثير مي‌گذارد.
5-    ارزيابي مدل.
اين مدل به دنبال تأثير خصوصيات محصول نرم‌افزار بر صفات كمي است.

 
 • مدل ISO/IEC-9126
      با توجه به نياز شديد صنعت نرم‌افزار به استاندارد شدن ارزيابي نرم‌افزار، اين مدل ابتدا در سال 1991 توسط موسسه بين‌المللي استاندارد ISO انتشار يافت و بعد از گذشت تقريباً يک دهه، در سال 2001 توسط متخصصان ISO اصلاح و تكميل شد. اين استاندارد بين‌المللي، در سطح اول مدل، كيفيت محصول نرم‌افزاري را به شش ويژگي کيفي اصلي تقسيم مي‌كند كه هر يك از آنها از چند ويژگي فرعي تشکيل شده‌اند. ارتباط ويژگي‌هاي سطح اول مدل با 21 ويژگي فرعي مدل با سطح دوم، بصورت يک به چند است، بطوريکه در اين مدل، كمترين همپوشاني وجود دارد. علاوه بر اين دو سطح، مدل داراي معيارهايي براي ارزيابي کيفيت نرم‌افزار نيز مي باشد. مهمترين مزيت اين مدل اينست كه خصوصيات كيفي داخلي و خارجي يك نرم‌افزار در آن تفکيک شده است.

 • مدل غیر سلسله مراتبی - ستاره ای
مدل ستاره‌اي كيفيت نرم‌افزار، يك مدل مفهومي براي نشان دادن ديدگاه‌هاي مختلف كيفيت نرم‌افزار است. اين مدل بر مبناي تأمين‌كننده و خريدار است. اجزاء اصلي تشكيل‌دهنده مدل ستاره‌اي عبارتند از:

1-    خريدار        2- تأمين‌كننده      3- محصول
خريدار با تأمين‌كننده براي ساخت محصول نرم‌افزاري قراردادي دارند كه اين قرارداد بصورت كاملاً روشن و واضح خصوصيات كيفي محصول را تعيين مي‌كند. ديدگاه خريدار از شركت تأمين‌كننده اينست كه از بهترين تكنيك‌هاي موجود در مديريت پروژه استفاده مي‌كنند و خود را درگير ساخت يك محصول با كيفيت مي‌كنند. ديدگاه خريدار از محصول اين است كه بايد توسط كاربران قابل قبول و قابل پذيرش باشد و توسط متخصصين تأمين‌كننده پشتيباني ‌شود.
 
 

13 نظرات , 0 بازتاب از "انواع مدل‌هاي کيفيت"

 1. ارسال شده توسط ربیعی:
  سلام خانم دکتر. ممنون از وبلاگ خوبتون. من دانشجوی کارشناسی ارشد نرم افزار در اراک هستم. امکان داره لطف کنید و مراجع اصلی کیفیت نرم افزار رو برای بنده ایمیل کنید؟ با تشکر از شما
 2. ارسال شده توسط بهکمال:
  من چند مرجع اصلی رو براتون فرستادم. امیدوارم مفید باشه.
 3. ارسال شده توسط موسی آذری:
  سلام.خانم دکتر مطالب وبلاگ شما در مورد مدلهای کیفیت نرم افزاری تاحدودی خوب است ولی شما بهتر میدانید که این مطالب فقط بخش کوچکی از مدلهای توسعه نرم افزاری است لطفا مطالب را گسترده تر کنید.همچنین در مورد هر کدام عملکرد یا مراحل آن-مزایا ومعایب آن و.... ذکر شود با تشکر ( دانشجوی کاردانی رشته نرم افزار دانشگاه تبریز)
 4. ارسال شده توسط بهکمال:
  با سلام و تشکر. در پاسخ به درخواست شما باید بگم که کاربرد مدلهای کیفیت نرم افزار با مدلهای توسعه نرم افزار متفاوت است. همانطور که اشاره شده، از مدلهای کیفیت فقط برای ارزیابی کیفیت محصول نرم افزاری استفاده می شود و نمی توان از آنها برای توسعه نرم افزار استفاده نمود.
 5. ارسال شده توسط معصومه:
  با سلام و با تشکر از وبلاگتون. من دانشجوی کارشناسی ارشد IT هستم و پایان ناممم در ارتباط با کیفیت نرم افزار می باشد. خیلی نیاز به مرجع برای دانستن جزئیات بیشتر در رابطه با مدل های کیفیت نرم افزار مخصوصا مدل ISO9126 دارم . لطفا کمکم کنید .
 6. ارسال شده توسط مینو:
  سلام دستت درد نکنه عالی بود اگه ممکنه مدلهای کنترل کیفیتو برام mail کن ممنون میشم عزیزم
 7. ارسال شده توسط 8716430127:
  سلام. در پاسخ به درخواست خانم معصومه مدل كيفيت نرم افزار ISO-9126 رو ارسال كردم.
 8. ارسال شده توسط Alev:
  سلام استاد ممنون ، خیلی عالی بود و استفاده کردیم
 9. ارسال شده توسط سوده:
  سلام میشود واسه من این مدل را یه کمی بیشتر توضیح دهید باسپاس
 10. ارسال شده توسط نرگس:
  سلام، سپاسگذار از راهنماییتون. اگه ممکنه منبعی رو که بتونم اطلاعات بیشتری رو پیدا کنم معرفی کنین، همینطور در مورد استفاده از تکنولوژی X برای افزایش کیفیت نرم افزار هم توضیحی بدید.با آرزوی بهروزیتان
 11. ارسال شده توسط سما:
  سلام من در يك شركت نرم افزاري كار مي كنم. و براي تدوين طرح بررسي كيفيت نرم افزار از مصالب شمااستفاده كردم.خيلبي خوب بود. لطفا در صورت امكان اطلاعات بيشتري براي پياده سازي مدل هل بخصوص ISO/9162 در وبلاگ قرار دهيد و يا منبع معرفي كنيد.
 12. ارسال شده توسط بهكمال:
  با عرض پوزش بابت تاخير - پاسخ افرادي كه توضيحات و منابع بيشتر درخصوص مدل هاي كيفيت نرم افزار و نحوه ارزيابي نرم افزار با معيارهاي كيفيت درخواست كرده بودند؛ از طريق Email ارسال شد.
 13. ارسال شده توسط msh:
  سلام ضمن تشكر از مطالب مفيدي كه قرار داديد از شما درخواست دارم اگر ممكنه در مورد استفاده مدل هاي كيفي در طراحي معماري نرم افزار اينكه چگونه ميتوان به كمك آنها راه حل هاي بهتري ارائه داد مثلا چگونه ميتوان ويژگي كيفي امنيت را در معماري نرم افزار دخالت داد مطالبي را به mail من ارسال كنيد. ممنون.
ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage