مقدمه

چهارچوب java EE استاندارد ، مستحکم، قابل گسترش و امن می باشد که پایه های بسیاری از برنامه های بزرگ را تشکیل می دهد در حقیقیت این چهار چوب برای ایجاد برنامه ی چند لایه با استفاده از زبان جاوا یکسری قوانین تبعیه کرده است. در گذشته بین مستحکم بودن برنامه با پیچیده شدن آن یک مصداق یک به یک وجود داشت به منظور بدست آوردن آن استحکام بهر حال با استفاده از مزیت های چهار چوب oracle ADF شما قادر هستید که برنامه های پیشرفته با چهار چوب java EE و همچنان بر پایه ی الگو های استاندارد ولی با تلاش کمتر پیاده سازی نمایید .

علاوه بر این ، با توجه به افزایش نیاز به ساخت برنامه های ترکیبی که از معماری بر پایه سرویس استفاده می کند، برنامه نویسان مجبور گردیده اند تا برنامه هایی ایجاد نمایند که از لحاظ سرعت ساخت بسیار بالا باشد. به منظور بالا بردن سرعت پیاده سازی برنامه نویسان مجبور به نوشتن کد های بسیار زیادی در لایه های زیر ساخت می باشند که خود امری بسیار پیچیده و هزینه بر میباشد.

علاوه بر فراهم نمودن استحکام ،کارایی بالا و قابل پشتیبانی بودن برنامه ها، چارچوب Oracle ADF کد های زیر ساخت که در نوع خود بی نظیر میباشد را فراهم می آورد که کمک به ساخت برنامه ها با سرعت بالا برای برنامه های بر پایه ی معماری سرویس گرا می نماید. وجود این لایه زیر ساخت کامل سبب می شود که یک سازمان به جای تمرکز بر روی ایجاد لایه های برنامه نویسی پیچیده بر روی ساخت برنامه تمرکز نماید و بجای وقت و هزینه صرف کردن برای برنامه های سخت و صرف برنامه نویسی ، بر روی برنامه ای که مربوط به شرکت خودشان میباشد وقت صرف نماید.

Oracle ADF ساخت برنامه های بر پایه ی java EE را ساده تر مینماید

Oracle ADF یک چهارچوب کاملا خلاقانه و در عین حال یک چهار چوب java EE کاملا بالغ است و توسط شرکت اراکل پشتیبانی می گردد و مستقیما توسط محیط برنامه نویسی Oracle JDeveloper پشتیبانی می گردد که این محیط توسعه نرم افزار تا کنون چندین بار برنده ی جایزه گردیده است.

Oracle ADF با فراهم آوردن کد های زیر ساخت برنامه نویسی جاوا را ساده میکند و این امر سبب می شود تا بیشتر وقت برنامه نویس صرف منطق های برنامه های خود گردد تا صرف نوشتن کدها ی جاوای زیر ساخت و همچنین ADF به منظور سهولت بیشتر برنامه نویسان از روشی که به صورت (تعریفی[1] و اتوماتیک) می باشد بهره میبرد و این دو موضوع توسط JDeveloper11g کاملا پشتیبانی میگردد.

بعنوان مثال ، Oracle ADFاین موضوع را که بتوانید یک برنامه ی سریع بسازید که داده های برنامه ی شما را به صورت سرویس در اختیار یک محیط مبتنی به سرویس قرار دهد، بسیار ساده مینماید این موضوع با قرار گرفتن یک لایه سرویس بر روی لایه منطق این چهار چوب صورت میپذیرد . این جدا سازی لایه های منطق برنامه در ADF توسط داده های متا[2] نگهداری میگردد با استفاده از این معماری بر پایه ی متا برنامه نویس قادر خواهد بود تا بر روی منطق برنامه و آنچه کاربر میخواهد تمرکز نماید تا اینکه بر روی چگونگی دسترسی سرویس ها وقت بگذارد.

برای ساخت رابط کاربری و ظاهر برنامه فقط کافیست که لایه منطق ADF و داده هایی را که فراهم نموده اید بر روی صفحات کاربری JSF بیندازید و نوع نمایش آن داده را فرم یا جدول یا سایر انواع نمایش انتخاب نمایید. در مثال آورده شده در زیر شما قادرید تا یک جدول پایگاه داده را که در ADF بصورت یک سرویس منطقی تعریف میگردد را به کمک JDeveloperبر روی صفحه بیاندازید سپس یک منوی جدید نمایان میگردد که از شما می خواهد تا نوع نمایش این داده را مشخص نمائید تمامی اجرای این ارتباط را خود ADF بر عهده میگیرد.

با استفاده از ADF پیاده سازی جزئیات این سرویسها به صورت داده های متا در لایه مدل ذخیره میگردد. استفاده از این داده های متا باعث میشود تا بتوان بدون نیاز به تغییر لایه نمایش منطق های سرویس را تغییر داد و این موضوع کمک مینماید تا توسعه ی سیستم سرعت بیشتری پیدا کند.