تلویزیون های هوشمند یا همان Smart TV ها، این تلویزیون ها در آغاز راهی بزرگ قرار دارند. دلیل این حرف هم قرارگرفتن تکنولوژی Widi در این تلویزیون هاست.

Widi مخفف عبارت Wireless Display از دیگر کارهای اعجاب انگیز شرکت اینتل است. چندی پیش شرکت اینتل ،فناوری جدیدی را با نام فناوری Widi در برخی محصولات خود همگام کرد که با استفاده از آن می توان تصاویر را از دستگاههای قابل حمل (نظر لپ تاپ ها ، موبایل ها) و دیگر وسایلی که مجهز به فناوری Widi هستند به تلویزیون های دارای این مشخصه (بدون استفاده از سیم) منتقل کرد.

 

بطور مثال شما با استفاده از فناوری Widi می توانید انیمیشنی را که در لپ تاپ خود دارید برای فرزندتان روی تلویزیون نمایش دهید و خودتان همزمان (بدون هیچگونه خللی در عملکرد لپ تاپ) به کارهای شخصی تان برسید. زیرا یکی از ویژگی های مهم فناوری Widi در آنست که می توانید در هنگام پخش تصاویر و فایلها ، بدون مختل شدن روند کار نرمال دستگاه ، به کارهای خود برسید.

 

شرکت اینتل این امکانات را بر روی پردازنده های نسل چهارم خود که بر پایه فناوری wireless display  ساخته شده است قرار داده است. شاید عده ای اینطور برداشت کنند که هردستگاهی که این نوع پردازنده ها در آنها بکار رفته باشد می تواند از Widi استفاده کند ولی این تمام حقیقت نیست. نکته ای که در این بین حائز اهمیت است اینست که نمایشگرها هم باید از قابلیت Widi برخوردار باشند. پس اینطور می توان گفت که برای استفاده از قابلیت Widi ، باید دستگاههای قابل حمل ما و همچنین تلویزیون (یا نمایشگر یا ست تاپ باکس یا غیره) از این قابیلت پشتیبانی کنند تا بتوان از آن استفاده کرد. در حقیقت مثل بلوتوث تلفن های همراه است. تا زمانی که هر دو دستگاه بلوتوث نداشته باشند امکان انتقال اطلاعات نیست ، فناوری Widi هم به همین صورت است.

البته اگر تلویزیون هوشمندی که قابلیت Widi ندارد را در منزل ندارید می توانید از آداپتورهایی که به همین منظور ساخته شده اند استفاده کنید. این آداپتورها را باید از طریق کابل به تلویزیون وصل کرد و آنگاه می توان تصاویر و ویدئوها را از طریق آن به تلوزیون منتقل کرد. یعنی ارتباط Widi بین لپ تاپ شما و این آداپتور صورت می گیرد که از طریق کابل در تلویزیون نمایش داده می شود. تصاویری با وضوح 1080 فول اچ دی و صدای دالبی ساراند 5:1 .

این فناوری Widi شما را از کابل جاگیر و مزاحم و همچنین افت کیفیت در اثر استفاده از کابل نامرغوب خلاص می کند.