درسنامه ها و مقالات

گویش‌های RIF و انواع آن

درسنامه ، مقاله، تحقیق، پروژه | 25 January, 2014 23:49

 

برخلاف دیگر استاندارد های وب معنایی مانند RDF، OWL و SARQL، RIF به جای ایجاد یک زبان قانون کامل برای پوشش دادن کلیه قوانین ممکن، بر روی قالبی برای تبادل قوانین میان سیستم‌های قانون گوناگون تمرکز می‌کند. دلیل این امر نیز کاملا واضح است، با توجه به گستردگی انواع مفختلف قوانین و تفاوت آن‌ها با یکدیگر، توسعه یک زبان امری غیر ممکن خواهد بود. گروه کاری RIF در راستای ایجاد قالبی برای تبادل قوانین، که انواع گوناگون قوانین را پوشش دهد مفهومی به نام گویش را مطرح می کند. هر گویش، خوشه یا مجموعه ای از زبان های قانون مشابه است. هر گویش استاندارد RIF، باید نحو و معنایی دقیق و واضح داشته باشد.

بنابراین RIF مجموعه ای از گویش ها است که از طریق آن ها، امکان تبادل قانون میان سیستم های مختلف فراهم می شود. دو سیستم قانون برای ارتباط با یکدیگر میبایست قابل نگاشت به یک گویش واحد باشند. ایده اصلی RIF نیز نگاشت زبان های قانون به گویش ها برای امکان تبادل اطلاعات با یکدیگر، و سپس تبدیل دوباره گویش به زبان بومی سیستم قانون مورد نظر می باشد. محیط تبادل به زبان XML می باشد. در واقع، لازم است تا سیستم های مختلف، نگاشت های نحوی از زبان خودشان به گویش های RIF ارائه دهند و بر عکس، و سپس از طریق یک گویش مناسب که هر دو پشتیبانی می کنند، با هم صحبت کنند. شکل زیر این موضوع را نشان می دهد.

RIF، باید امکان همکاری میان زبان های قانونی که از نظر معنایی مشابه هستند و به عبارتی قابل تبدیل به یک گویش می باشند را فراهم آورد. بعلاوه لازم است امکان همکاری میان گویش هایی که با یکدیگر همپوشانی دارند نیز فراهم باشد.

هر گویش، یک نحو برای ارائه، معنا و نحو XML دارد. از نحو ارائه برای خوانایی و ارائه فشرده بخش های زبان استفاده می شود. معنای گویش نیز، بر اساس نحو ارائه  تعریف می شود. در RIF، محیط تبادل قانون بین سیستم های مختلف XML است. از نحو XML و نگاشت های مربوط به آن، برای تبادل قانون استفاده می شود. 

خانواده گویش‌های RIF می‌بایست یکنواخت و قابل توسعه باشد.یکنواخت بودن بدین معناست که گویش‌ها می‌بایست تا حد امکان نحو و معنا را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.توسعه پذیر بودن بدین معناست که می‌بایست این امکان برای یک فرد خبره وجود داشته باشد تا گویش RIF جدیدی را به عنوان یک توسعه نحوی به یک گویش RIF موجود تعریف کنند،به گونه‌ای که این گویش جدید دارای عناصری متناظر با قابلیت‌های اضافی مطلوب باشد.این گویش‌های RIF جدید ممکن است در ابتدا استاندارد نباشند اما به مرور زمان استاندارد خواهند شد.محیط تبادل میان سیستم‌های قانون گوناگون XML می‌باشد که قالبی برای تبادل داده است.

 

 

نظرات

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Converted to use with ITS. Powered by FUMblog