درسنامه ها و مقالات

گویش منطق پایه (RIF-BLD)

درسنامه ، مقاله، تحقیق، پروژه | 28 January, 2014 00:57


RIF-BLD یا گویش منطق پایه RIF، قالبی است که امکان تبادل میان سیستم های قانون مبتنی بر منطق را فراهم می آورد. این گویش، یکی از گویش های اصلی RIF می باشد. RIF-BLD از قوانین Horn قطعی، تساوی و معانی منطق مرتبه اول استاندارد پشتیبانی می کند، اما هیچ گونه پشتیبانی برای نفی ندارد. اشیاء و قاب ها، IRI ها و انواع داده شِمای XML در RIF-BLD پشتیبانی می شود.

دو روش مختلف برای تعریف RIF-BLD وجود دارد. در روش اول مشخصات RIF-BLD به صورت مستقیم و مستقل از چارچوب RIF برای گویش های منطقی (RIF-FLD) ثبت می شوند. این روش برای افرادی که به مسیر مستقیم برای رسیدن به RIF-BLD تمایل دارند و علاقه ای به مسائل مرتبط با توسعه ها ندارند، مناسب می باشد.

در روش دوم RIF-BLD به عنوان یک تخصیص از RIF-FLD به دست می آید. این روش مسیری کوتاه تر و خلاصه تر برای تعریف گویش فراهم می آورد و برای افرادی که با RIF-FLD آشنایی دارند و  مایل نیستند مسیری طولانی برای RIF-BLD طی کنند، مناسب می باشد.

نحو ارائه RIF-BLD، بر مبنای نحو ارائه RIF-FLD به صورت زیر تعریف می شود:

  • نقاط توسعه: کلیه نقاط توسعه RIF-FLD حذف می شوند. در واقع نقاط توسعه با هیچ شئی جایگزین نخواهند شد.
  • الفبا: الفبای نحو RIF-BLD شامل کلیه نماد های موجود در الفبای RIF-FLD می باشد با این تفاوت که نماد های Dialect، Neg و Naf در آن وجود ندارد.
  • امضاها میبایست به نماد های ثابت و متغیر منتسب شوند.
  • انواع ترم های مورد پشتیبانی: RIF-BLD  از کلیه ترم های تعریف شده در RIF-FLD پشتیبانی می کند. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که متغیر ها نمی توانند یک فرمول اتمیک باشد. ترم های تجمعی و ماژول ها نیز در RIF-BLD استفاده نمی شوند.  
  • فضاهای نماد مورد نیاز: RIF-BLD به فضاهای نماد تعریف شده در RIF-DTB نیاز دارد.
  • فرمول های مورد پشتیانی: بخش شرط در یک قانون RIF-BLD می تواند فرمول اتم داخلی یا خارجی  و یا ترکیبات عطفی و فصلی آن ها باشد. استفاده از  سور ها نیز امکان پذیر است. نتیجه یک قانون نیز می تواند یک فرمول اتم و یا ترکیبات عطفی و فصلی باشد. اما استفاده از فرمول های اتم خارجی در بخش نتیجه امکان پذیر نیست. بعلاوه کلیه متغیر های موجود در قانون، میبایست در یک سور عمومی قرار گیرند. از directive های ماژول و گویش نیز نمی توان در RIF-BLD استفاده کرد.

قوانین در RIF-BLD دارای قالب  زیر هستند:

Forall var* <conclusion> :-<condition>

نظرات

ارسال نظر
Info

توجه: از ارسال پيام هاي خصوصي در حالت لاگين براي نويسنده وبلاگ اجتناب نماييد.
در صورتی که در فرم ارسال نظر، نام شما توسط سیستم شناسایی شده باشد(در حالت لاگین) نظر شما بلافاصله منتشر خواهد شد.


در غیر اینصورت نظر شما پس از تایید توسط مالک وبلاگ منتشر خواهد شد.

 authimage
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Converted to use with ITS. Powered by FUMblog